abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders pireler türkiyedeki depremler gör bak takım tezgahları arızalar hz muhammedin hayati neveser experiment tatil gayretsiz güz noktası hayta plasman hesapları müdafaaname yüklü parçacıkların elektriksel alanda hareketi deadlock çek nasıl düzenlenir bilgisayar staj raporu integral soruları araştırma önerisi örneği diş otu dkp atomu bulan bilim adamları acımak özeti mamül imtina 000000 2004 kpss sonuçları 2 yıl okul tatili shouldnt hz.isanın hayatı akik taşı dwdm direnç hesabı diksiyon nedir filoloji garnizon ıslanma moneteristler heterotrofi talihli delici faziletli cıvata somun cisimlerin yüzme makro klima gerçeküstü serigrafi gerber bakma sıraltı dekor ilca halkla ilişkiler nedir havuzcuk dünyanın şekli yanal düşünme tekniği Protestan fonksiyon soruları yurt sevgisi ile ilgili yazılar biber hoşsohbet Avrupalılık sevgi ve duyarlık emlakçı mikro işlemciler modern ücret sistemleri men nikelaj kaplama bilimsel eser insancı uzay sistemi göç nedenleri ve sonuçları turzim papaz eski ve yeni ölçme aletleri sıktırma statik topraklama murat çelik kapma tez elden ankara gizli dünya imparatorluğu diyaliz makinesi tavukçu Nemçe oryantasyon sınav sonucu atomla ilgili sorular yaşlara göre eğitim psikolojisi 4. sınıf konu özetleri matematik telefonda iletişim redüktör projesi enlem ve boylamın tanımı salisilik edeb ya hu varit fıtraten ankara nisan ayı hava durumu ıskala üçteker sessiz gemi


ÜREME SİSTEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151836 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÜREME SİSTEMİ
KADIN ÜREME SİSTEMİ:


► Kadın üreme sistemi iç ve dış genital organlardan oluşur. Üreme ve cinsel fonksiyonlar beyinden gelen kimyasal uyarıların ışığı altında bu organlarda gerçekleşir.
Dış genital organlar :
►Vulva: İç ve dış dudaklar (Vajinanın açıklığını çevreleyen yağ dokusu, ter bezleri ve kıl kökleri içeren deri kıvrımlarıdır.
►Klitoris: Klitoris erkekte penisi oluşturan yapının kadınlarda ki kalıntısıdır.
►Hymen (Kızlık zarı): Vajinanın girişini kaplayan ince bir zardır. Çeşitli bezlerden oluşur.
İç genital organlar:
İç genital organlar ise sırası ile vajen, rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklardan oluşur.
►Vajen: Vulvadan, uterusa (Rahme) doğru uzanan kaslardan oluşan tubuler bir yapıdır.
►Rahim: Armut şeklinde endometrium adı verilen ve her adet döneminde kalınlaşıp adet kanaması ile dökülen doku ile kaplı yapıdır. Üst üçgen kısmına (korpus) alt silindirik kısmına ise serviks adı verilir.Korpus ile serviksi birleştiği 0.5 cm lik kısma ise istmus denir. Armut şeklinde olan rahimin geniş kısımlarının yan taraflarından fallot tüpleri çıkar
►Fallop tüpleri: rahim ile yumurtalıklar arasında uzanan tüpsü yapılardır. Yumurtalıklardan salınan yumurtanın döllenmesi, bu tüplerde gerçekleşir. Döllenen yumurta tüplerden geçerek rahme ulaşır. 10 cm kadar uzunluğa sahiptir.
►Yumurtalıklar: rahmin iki yanında bulunan badem büyüklüğünde (4x2x1.5cm)yapılardır. Ergenlik döneminden menapoza kadar yumurtalıklardan her ay bir yumurta gelişerek atılır.
ERKEK ÜREME SİSTEMİ


►Testislerdeki (Yumurtalar) seminifer tübüllerin duvarında bulunan primordial seks hücreleri sperm üretimini gerçekleştirir.
►Sperm hücresi baş, boyun ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşur.
►Baş kısmı yumurta ile birleşmeyi sağlayan kısım olup, döllenmeyi sağlayan genetik yapıları içerir.
►Boyun kısmında hareket için gerekli enerji üretilir.
►Kuyruk kısmı ise spermin hareketliliğini sağlar.


Testisler (yumurta) seminifer tüb...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.