abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders binmek cok degiskenli fonksiyonlar elektrik makinalari boyar ünlü ressamların adları 1.divan siiri atatürk kompozisyon tez beri tahrir orası Nb düzey belirleme sınavları çemberi kim buldu melekler bulgur üretimi mustafa kutlu uzun hikaye fabrikadaki montaj bölümü geometrik istiklal marşının günlük planı toplam çarpım ag sembolleri harezmi permütasyon kullanım alanları imkb iç yönetimi yatık doğru sayılı bakterilerin yararı yaşıt lâgos 9. sınıf edebiyat soruları deming çevrimi darwin evrim teorisi deniz kirliliği uğraştırmak çeki taşı gibi insanlar ve hayvanlar ad takmak akıllanma havale etmek fatsa optikler klima ve iklimlendirme ayrıcalık aksi tutturuş mâli plan geçmişte iletişim tilkilik eksikli karadeniz haritasi iç bağlamak iki yıl okul tatili bilinmeyen şaheser kahire hakkında bilgi yıldız ve kargalar fiziksel nedir yerleşim seçiminde etkili olan faktörler leonar do vinci bilgi örnek olay call center müsteri ilkbahar mevsiminde doğadaki değişim 1933 1995 öss soruları elektriğin yararları sherlock holmes almanca lise 22 akdenizin dostlar beni hatırlasın esnek döviz kuru sisteminde talep yönlü politikalar gecmısım azız palaz ab nin maliye politikası mağara oluşumu bilgisayarın tarihçesi marjinal fayda damat ferit paşa dert dökmek korku ile ilgili atasözü geçitteki ülke 11.sınıf dersleri ip atlama Hint domuzu kırmızı mektup kuzey doğu asya ekonomik işbirliği gabari baktofügasyon en 153 müteessir Kantçı büyük selcuklu devleti bağ doku adı karışmak dogal unsurlar feveran yalancı dünya iç ek johanne spyrı ziya paşa


ÜREME SİSTEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151836 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÜREME SİSTEMİ
KADIN ÜREME SİSTEMİ:


► Kadın üreme sistemi iç ve dış genital organlardan oluşur. Üreme ve cinsel fonksiyonlar beyinden gelen kimyasal uyarıların ışığı altında bu organlarda gerçekleşir.
Dış genital organlar :
►Vulva: İç ve dış dudaklar (Vajinanın açıklığını çevreleyen yağ dokusu, ter bezleri ve kıl kökleri içeren deri kıvrımlarıdır.
►Klitoris: Klitoris erkekte penisi oluşturan yapının kadınlarda ki kalıntısıdır.
►Hymen (Kızlık zarı): Vajinanın girişini kaplayan ince bir zardır. Çeşitli bezlerden oluşur.
İç genital organlar:
İç genital organlar ise sırası ile vajen, rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklardan oluşur.
►Vajen: Vulvadan, uterusa (Rahme) doğru uzanan kaslardan oluşan tubuler bir yapıdır.
►Rahim: Armut şeklinde endometrium adı verilen ve her adet döneminde kalınlaşıp adet kanaması ile dökülen doku ile kaplı yapıdır. Üst üçgen kısmına (korpus) alt silindirik kısmına ise serviks adı verilir.Korpus ile serviksi birleştiği 0.5 cm lik kısma ise istmus denir. Armut şeklinde olan rahimin geniş kısımlarının yan taraflarından fallot tüpleri çıkar
►Fallop tüpleri: rahim ile yumurtalıklar arasında uzanan tüpsü yapılardır. Yumurtalıklardan salınan yumurtanın döllenmesi, bu tüplerde gerçekleşir. Döllenen yumurta tüplerden geçerek rahme ulaşır. 10 cm kadar uzunluğa sahiptir.
►Yumurtalıklar: rahmin iki yanında bulunan badem büyüklüğünde (4x2x1.5cm)yapılardır. Ergenlik döneminden menapoza kadar yumurtalıklardan her ay bir yumurta gelişerek atılır.
ERKEK ÜREME SİSTEMİ


►Testislerdeki (Yumurtalar) seminifer tübüllerin duvarında bulunan primordial seks hücreleri sperm üretimini gerçekleştirir.
►Sperm hücresi baş, boyun ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşur.
►Baş kısmı yumurta ile birleşmeyi sağlayan kısım olup, döllenmeyi sağlayan genetik yapıları içerir.
►Boyun kısmında hareket için gerekli enerji üretilir.
►Kuyruk kısmı ise spermin hareketliliğini sağlar.


Testisler (yumurta) seminifer tüb...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.