abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders solid works methetme buğday sürmesi tutmaç eğlenti lise 1 fizik ders konular ömer seyfettin tos tekstilde verimlilik analizi kara damaklı lincoln selülozik meydan sazı oksijen deniz ürünleri işletmelerde uygulanan ücret sistemleri ustalık sınav soruları ali okulda leonar do vinci bilgi pazarlama çeşitleri menkul kıymet nedir prokaryotik gen yapısı muhasebe staj defter istanbulun posta kodu simetri nedir ağ tabaka düşünceyi geliştirme yolları 29 ekim piyes saç coulomb kaymaklı sır seramikler alacak gasp yaşarma pejmürde five on a treasure island okul aile toplum ısı pompaları betonarme proje trigliserit şüphecilik karlı fiyatlı reyting fen bilgisi soru bankasi helvacı zaman aşımı abraham wald dizmek tanzimat dönemi gazeteleri emir kipi yaslamak sokulgan atatürk önderliğinde hak ve sorumluluklarımız. gider+bütçe halk müziği rehberlik raporu ısıdan tasarruf al sana bir daha armoni edebiyatın diğer bilim dalları eli açık hm3 televizyonun bulunuşu beyaz eşya sektörü leonardo da vinci resimleri ismin halleri gestapo kolaj aristo talesin eşleştirme çevre mühendisligi işletme stajı türk dış politika temel amacları müzik eğitimi tekrarlanma askeri üniforma boyama satış planı ekli yağlı boya elektronik devre şemaları bay bay türkce doz taban puanlar tersim tekleme neden olceriz eşofman tarihi eser resimleri jambon muhasebe ve finans ilkokul 3 yarı yarıya öğrenci sayısı gün yapmak mesleki yeterlilik kalbur gibi ortadirek kükürt dioksit maliyet notları


AİDS


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151934 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

TANIMI

AIDS hastalığı, HIV virüsü ile bulaşan, vücudun bağışıklık sistemini çökerten, böylece dışardan vücuda girebilecek ve normal bir insan vücudunun bağışıklık sistemi ile kolayca başa çıkabileceği miktarda mikropların bile savunmasız bünyede hastalıklara ve enfeksiyonlara sebep olması sonucu ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.


NEREDE BULUNUR, BULAŞMA ŞEKİLLERİ

AIDS virüsü kanda, menide, rahim ve vajina salgısında bulunur. Açık havada fazla yaşayamaz ve kısa sürede ölür. Başlıca bulaşma yolu cinsel ilişki ve kan naklidir. Bununla birlikte AIDS virüsü taşıyan birinin kanının bulaşmış olduğu bir cisim ile kesici bir yara almak ile, daha önce bir aids hastasında kullanılmış bir enjektör ile, vücuttaki açık bir yaraya aids taşıyan salgıların bulaşmış olduğu elin değmesi ile de virüs bulaşabilir.


HASTA VE TAŞIYICI OLMAK

AIDS hastası olmak ile AIDS virüsü taşıyıcısı olmak ayrı şeylerdir. Virüs taşıyıcısı bünyesinde virüsü taşır ama bünye yeteri kadar dirençli olduğu sürece bu hastalığa çevirmeyecektir. Bu tür insanların enerji harcayacak ya da kendisini hasta edecek her türlü uğraş ve ortamlardan uzak olmaları gerekir.


HASTALIK BELİRTİLERİ

Nedeni belli olmayan ve antibiyotik uygulamasına kesin cevap vermeyen yüksek ateş. Aşırı kilo kaybı. Lenf bezlerinde (Koltuk altı, kasık ve boyundaki) şişlik. Ağız boşluğunda yaygın mantar enfeksiyonu (Pamukçuk). Sürekli ishal. Öksürük ve diğer akciğer şikayetleri . Kişi bu şikayetlerden biri veya birkaçı mevcut ise vakit geçirmeden bir uzmana başvurmalıdır.


AIDSDEN KORUNMA

Şüpheli gördüğünüz bütün cinsel ilişkilerinizde prezervatif kullanımını sağlamak. Kullanacağınız bütün iğne ve enjektörlerin steril olmasına dikkat ediniz. Başkalarının kullandığı jilet, kontakt lens, akupunktur iğnesi gibi aletleri kullanmayınız.

AIDS HASTASI BİR KİŞİ İLE İLİŞKİ

AIDS hastası veya virüs taşıyıcısı bir kişi ile normal sosyal ilişkiler sürdürülebilir. (Literatür 92 - 93 yılı Ulusal AIDS Ko...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.