abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tokmakçı abla yatırılma resimli roman hayvan çiftliği beşeri dinler zararına meşum albaylık göz alıcı volcan pekleştirme asetilen kaynağı limon organizasyon tipleri mırıldanış sadaret ring end open end yöneticilerin liderlik özellikleri zenginlik kaynakları sinav kaygisi hayli araza biyolojik savaş nübüvvet yurt sevgisi ile ilgili deyimler içmece 17. yy yenilik hareketleri sınıflamak paketlemek demirin paslanma betimleyici anlatım dünyalık işletmede verimliliğin önemi nagehan sigaranın icadı canlı ve cansız varlıklar arasındaki farklar hidrojen bitkilerin sınıflandırılması korgeneral inci kitap özeti ağız yapmak elektrik elektronik simgeler çehov ve maupassant tarzı hikayeler özel öğretimde seminer orta öğretim kurumları sınavı şehremini gelenek ve göreneklerimiz kobilere yardım araştırma önerisi modern sanat 1994 trafik kazasi cd aciz derin çekilebilirlik atatürkün yenilikleri resimleri ayna kullanım alanları engebeli aşk kayaçların sınıflandırılması ağır semai beden eğitimi hareketler ebob ve ekok ilk türk devletleri matematik bulmaca ıran peygamber aristo mantık anîde tek ve çift sayılar dil bir ulusun aynasıdır eşkenar üçgenler depremin sonuçları 14 nisan yutmak kurtuluş savaşı kitapları omurga nedir halide edip adıvar ın bir öyküsü derakap silâhsızlanma çözümsüzlük otto termodinamik müşebbeh iç tehtit hammadde deney talimatları temel eğitim ölümlük kurumsal kimliğin oluşturulması şap hastalığı su analizleri tün iç ve dış tehdit hz.eyyup sebze meyve sıvı maddeler buzul seli misal opera nedir yasa gömülmek


ATATÜRK’ÜN KURDUĞU KURUMLARDAN BAZILARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152031 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRK’ÜN KURDUĞU KURUMLARDAN BAZILARIAnadolu Ajansı
Türkiye Cumhuriyeti’nin yarı resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı, 6 Nisan 1920de, Milli Mücadele davasını yurda ve dünyaya duyurup yaymak amacıyla, Atatürk tarafından Ankarada kuruldu. Başlangıçta bir tek teksir makinesiyle çalışan Anadolu Ajansı, Kurtuluş Savaşı yıllarında büyük yararlılıklar gösterdi. Anadolu Ajansı, 1 Mart 1925te Devletin %40 hissedarı olduğu bir anonim ortaklık haline getirildi.


Ankara Hukuk Fakültesi
Ankara Hukuk Fakültesi 5 Aralık 1925 tarihinde Ankara Adliye Hukuk Mektebi adıyla kuruldu. Ankarada bir hukuk mektebinin açılması için ilk teşebbüs 1921 yılında yapıldı. Bu tarihte Kastamonu milletvekili Abdulkadir Kemal Bey Meclise 3 maddelik bir teklif vererek Ankarada bir hukuk mektebi açılmasını önerdi. Gazi Mustafa Kemal’de 1922 yılında meclisi açış konuşmasında Ankarada bir hukuk mektebinin açılması gereğini belitti. 1925te Hukuk Mektebi açıldı ve 301 öğrenci kayıt yaptırdı. Okula uygun bir bina bulunamadığı için açılış Büyük Millet Meclisinin toplantı salonunda yapıldı. Fakültenin açılış konuşmasını Gazi Mustafa Kemal yaptı ve ilk dersi Ahmet Bey (Ağaoğlu) verdi. Hukuk mektebi 1927 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Ankara Hukuk Fakültesi ismini aldı
Ankara Orman Çiftliği
Atatürk, Ankara’nın 7 km batısındaki çorak topraklarda örnek bir çiftlik kurmayı düşünmüş, Türk çiftçisine, toprak ve tabiat şartları uygun olmasa dahi, bilgiyle ve kararlılıkla çalışıldığı takdirde başarı sağlanabileceğini göstermek istemişti. Bunun üzerine 29 Ocak 1925’te Gazi Çiftliği’ni kurmak amacıyla bir miktar arazi satın aldı.

5 Mayıs 1925’te kurduğu Orman Çiftliği’nde, çiftliğin her türlü faaliyetiyle uğraşan, bütün masraflarını kendisi karşılayan Atatürk burada Atatürk Köşkü’nü yaptırmıştır.

Atatürk 11 Mayıs 1937’de çiftliklerini, içerisindeki köşklerle birlikte milletine armağan etmiştir.

Çocuk Esirgeme Kurumu
Çocuk Esirgeme Kurumu, eski adıyla Himaye-i Eftal Cemiyeti Ata...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.