abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 19 mayıs yazıları dünya ülkelerinin başkentleri birey toplum ve çevre açık lise çıkmış sorular matematik muhasebe hesapları hunharca başvuru mektubu iş çevresi analizi deli etmek fetüs ağustos böceği ile karınca alivyon toprakları alkışlama mapus apar topar dünyadaki önemli boğazlar etkinlikler atatürkcülük poetika cumhur başkanları ceza vermek fosill azalan verim kanunu hayvanlarda üreme büyüme gaz basıncı ilk kanunları kim buldu ruanda ile ilgili bilgiler lavi otonomi insan kaynakları kömür analizi demokrasi ve özgürlük bun orkide baktariler samimî dehidrasyon iso 9001 gölgeli bahçe özeti atıksu arıtma af dilemek atılım türkiyede yerleşim yerleri tanzimat dönemin edebiyatının oluşumu soyut sayı açım microsoft excell mikroskobik canlılar sebep olmak birleştirilmiş sınıf günlük planları boyarmaddelerin depolanması katı hal dönüşümleri Mısırlı gelir uzmanlığı çöp patlaması entel gevreklik ökkeş perdah tutumluluk tasarruf türkiyenin nüfus özellikleri atatürk ve sosyal bilim çalışma pazarlama kültürel etkenler binnetice kahpe türkiye türkçesi bil.sınav soruları gurultu yıllık planlar fışıltı bir filiz vardı dev anası 1151 kafkas cephesi zanlı baraj nedir kayıtım branş bahar tikel aas cumhuriyetin ilanından sonra yapılan yenilikler politik terimleri adak adamak nokta nokta karadenizin tarihi yerleri elektrik şebeke tesisleri kariyer geliştirme 4 zamanlı balıklar hemşire dostane akuakültür büro yönetimi ve sekreterlik programı malta reis efendi autocad uçucu gazlar avrupa esnaf tarihi


KUVAY-İ MİLLİYE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152158 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MONDROS MÜTAREKESİNİN İMZALANMASIYLA İSTANBUL HÜKÛMETİ VE BUNA BAĞLI OLARAK ORDU İTİLAF DEVLETLERİNİN KONTROLÜNE GİRMİŞ, DEVLET MÜESSESELERİ VAZİFELERİNİ YERİNE GETİREMEZ DURUMA GELMİŞTİ. TÜRK MİLLETİ UĞRADIĞI HAKSIZLIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HUSUSUNDA RESMÎ MAKAMLARA YAPMIŞ OLDUĞU MÜRACAAT SONUÇ VERMEYİNCE VAZİFENİN KENDİNE DÜŞTÜĞÜNÜ KABULLENİP, İŞGAL GÖREN BÖLGELERDE DÜŞMANA KARŞI HAREKETE GEÇTİ. İŞTE BU DİRENİŞ HAREKETİNİ BAŞLATANLARA KUVA-YI MİLLİYE(MİLLÎ KUVVETLER) ADI VERİLMİŞTİR.
mili mücadele tarihimizde "kuva-yı milliye" deyiminin biri dar, diğeri geniş olmak üzere iki ayrı manası vardır. bunlardan ilki "milis" teşkilâtı adıyla da anılan millî kuvvetleri, yani silâhlı mukavemet teşkilatını anlatmaktadır. diğeri ise millî mücadeleyi bütünüyle içine alan daha geniş bir anlamı ifade eder. bu geniş mana içerisinde müdafaa-i hukuk cemiyetleri, kongreler, ilk büyük millet meclisi , misak-ı millî gibi dönemin temel gelişmeleri yer almaktadır. yakın tarihimizde kuva-yı milliye dönemi izmirin işgali ile ı.inönü muharebesi arasında geçen yaklaşık bir buçuk yıllık (mayıs 1919-aralık 1920) dönemi ihtiva eder. bu zaman zarfında fiilen yabancı işgaline karşı koyan kuva-yı milliye hareketi osmanlı devletine bağlı bir kuvvet hüviyetinde değildir. mevcut hükûmetten ayrı fakat türk milletine dayanan ve onun adına faaliyet gösteren, dolayısıyla yalnız anadolu türk halkının bünyesinden çıkmış bir direniş hareketidir. kuva-yı milliyenin ortaya çıkışı bir siyasî parti hüviyetinde de olmamış, taraftarlarını memnun edecek mevkileri ve memuriyetleri de vaat etmemiştir. buna rağmen az zamanda ülke genelinde samimî bir türk birliği meydana getirmiş olmasını ancak halkın "hâlet-i ruhiyyesi", geçirdiği sıkıntılar ve istiklâlini müdafaa hususundaki hassasiyeti ile izah etmek mümkündür.
kUVA-YI mİLLİYENİN mİLLİ mÜCADELE DÖNEMİNDE BİRÇOK FAYDALARI OLMUŞTUR. sAĞLADIĞI EN ÖNEMLİ FAYDA, DÜNYA KAMUOYUNDA tÜRK HALKININ yUNAN İŞGALİNİ SÜKÛNETLİ KARŞILIĞI KANAATİNİN YERLEŞMESİNİ ÖNLEM...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.