abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders turizmci osmanlı devletinde 19. yüzyıl turgor vites kolu kuyruklu yıldız altında bir evlenme selim soylu hayatı yatak mobilya internette reklam dolusu onuncu yıl nutku petrolcü english düzensiz fiiler bisküvi açısal çap tevkil pazarın tanımı kantar aritmatik kiremitçi adımlama tatbikat simgeci bakırla kapla devlet teorisi besin maddelerinin insanlar için önemi divan üyeleri bitki cesitleri sigortasız ikinci dereceden fonksiyonlar goya, ressam türkiyedeki iklimler 10. sınıf matematik konuları mitakondri 2000 li yillarin bilimi biyoloji alârm atatürkün verdiği haklar hayvanat bahçesi büyülemek Abdal ıssız nizamiye medreseleri kuruluş tarihi girintisiz günlük hayatta teknoloji türkce ağırlık nedir lise 1 fizik konuları amele mimar sinan eserleri atx kasa balonla beş hafta jeopolitik konum ispanyolet firkete unisef 2007 gelismeler tankerci basınç soruları bahar kompozisyonu akımsız nikel kaplama elektrik enerjileri darp bucholz rölesi şampuan yapımı hisse senedi türevleri basınç ölçme yöntemleri işletme bütçeleri polindrom vde belgesi toptan satış bütçenin kelime anlamı ibrahim balaban modern istihdam teorisi cengiz aytmatov beyaz gemi önerme soruları cumhuriyetten günümüze eğitim celil kimyasal reaksiyonlarda denge öznel yargı istanbuldaki düz lise türkiye de sanayileşme merhum olmak serzeniş mutajen ağırlık ölçü birimleri first world war maket nedir floresan lamba kıl çadır ekonomi temel kavramları hukuka uygunluğu muavenet öd kesesi bilgisayar ve kullanıldıgı alanlar serbest okuma ve yazma boğaz antlaşmaları karbonhidrat içeren besinler muhayyerlik aflatoksin ve analizleri memelilerde eklem yapısı


DOMESTİKASYON


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152219 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DOMESTİKASYON

İnsanoğlu, yaklaşık iki milyon yıl boyunca toplayıcılık, sürü besleyiciliği ve avcılık yaparak yaşamını sürdürdü. Beslenme gereksinimi, insana gıdasını elde edecek araçlar, fikirler geliştirmek zorunluluğu doğurur. Ekin yetiştirmek, hayvanlar için otlaklar oluşturabilmek amacıyla doğal ekosistemlerde büyük değişiklikler yapılmasıyla; birkaç bin yıllık süre içinde tamamen değişik bir yaşam türü ortaya çıktı. Bu dönemde sadece doğaya bağlı bir yaşam yerine, doğaya hakim, üretici bir ekonomi düzenine geçilir. Üretimle kontrol altına alınan besin yiyecek garantisini oluşturarak, belkide insanı bugüne getiren en büyük becerilerden biridir. Farklı besin tüketimi genellikle değişik besin tercihinden çok coğrafi, teknolojik ve kültürel yaşam şartlarına bağlıydı. Avcı-toplayıcı gruplar çevre anlayışları açısından pasif olmamakla birlikte, doğal ekosistemlere müdahele etmek de dahil olmak üzere birçok farklı eylemde bulunmuşlardı.(Örn: yabani bitkilerden yararlanma, belirli bitki türlerini aşama aşama seçip ehlileştirmek...vs.)


Besin Üretiminin Ortaya Çıkışı ile İlgili Görüşler

Besin üreticiliğinin ortaya çıkışındaki iklimsel ve kültürel etkenlerin neler olduğu ve bunun sonuçları tartışmalardaki en önemli sorundur. Neolitikleşme; doğa, insan, kültür, teknoloji gibi birçok ögenin ortak etkileşimiyle gerçekleşmiştir. Bu süreci tanımlayan “üretimciliğe geçiş” de bu etkileşmenin belkide en önemli sonucudur. Hayvan ve bitkilerin kültüre alınmasında doğal seçilim ya da ayıklanmaya ek olarak, kültürel seçim ve ayıklama önem kazanmıştır. İnsanoğlu; bitki ve hayvan genetiğindeki mutasyonlardan, kendi çıkarı yönünde yararlanmıştır.

Besin Üretimine Geçiş, Dünya’nın benzer fakat birbirinden çok uzak üç bölgesinde; Yakındoğu, Orta ve Güney Amerika ile Güneydoğu Asya’da birbirinden bağımsız olarak başlamıştır. Bu dönem, Yakındoğu’da MÖ 10.000’lerden sonraki yaklaşık 3500 yıllık uzun bir süreçte, Orta ve G.Amerika’da MÖ 6000’lerde; G.doğu Asya’da ise MÖ 400...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.