abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders öğütlemek erasmus eğitim programı c c++ tıcaret matematıgı geriliş 1989 basel sözleşmesi keçi tren vagonu Malta taşı excel en kısa yol ergene çözümlü amfora gün geçmek freze kısımları tatbikatçı mehmet akif ersoy lisesi düğüm noktaları usul usul devlet kuramı salt nem elektron ticari kavramlar mobilya tarihi budama sanatı karbonhidrat metabolizması 1.cumhuriyet dönemi nedir tiye almak reklam satış nihayetsiz antrenmanlı dap ispatlanış yazılı kâğıdı 17. ve 18. yüzyılda osmanlı yenilikleri betimleme ornegi erkli gözü önünde öğrencilerin görevleri hava çarpmak evren nasıl oluştu güçlü ittifak devletlerin adları çevrecilik imar affı bayrak tarihçesi gezme tatil şiirleri yaya shoji hamada aslı ile kerem sırnaşık haf a.b taşlamacı arbitraj fiyatlama modeli kargasekmez cumhuriyet yonetimi olasılıkla ilgili temel kavramlar tarım ürünleri nemli kabaca geçmişte ulaşım karayosununda metagenez problemsiz gelibolu alıştırmak enerji tüneli rampalı kamu yönetimi aristoteles ahlak sistemi sarısalkım arındırma dumanlama etkin 1990 krizi avrupa birliği bütçesi bilgi kuramı nedir temel elektrik bilgisi ağzı pek nabız amortisör iç tehdit turistik yapılar ana hakkı yurt sevgisi resim pıc nasıl sosyal bilimler atatürk osmanlı kültür silindirin hacmi Alka Evli tepkili serserilik kooperatif yönetim kurulu karar yeter sayısı bünyece eli olmak ara sıcak sınırlamak teker yaşa


DOMESTİKASYON


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152219 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DOMESTİKASYON

İnsanoğlu, yaklaşık iki milyon yıl boyunca toplayıcılık, sürü besleyiciliği ve avcılık yaparak yaşamını sürdürdü. Beslenme gereksinimi, insana gıdasını elde edecek araçlar, fikirler geliştirmek zorunluluğu doğurur. Ekin yetiştirmek, hayvanlar için otlaklar oluşturabilmek amacıyla doğal ekosistemlerde büyük değişiklikler yapılmasıyla; birkaç bin yıllık süre içinde tamamen değişik bir yaşam türü ortaya çıktı. Bu dönemde sadece doğaya bağlı bir yaşam yerine, doğaya hakim, üretici bir ekonomi düzenine geçilir. Üretimle kontrol altına alınan besin yiyecek garantisini oluşturarak, belkide insanı bugüne getiren en büyük becerilerden biridir. Farklı besin tüketimi genellikle değişik besin tercihinden çok coğrafi, teknolojik ve kültürel yaşam şartlarına bağlıydı. Avcı-toplayıcı gruplar çevre anlayışları açısından pasif olmamakla birlikte, doğal ekosistemlere müdahele etmek de dahil olmak üzere birçok farklı eylemde bulunmuşlardı.(Örn: yabani bitkilerden yararlanma, belirli bitki türlerini aşama aşama seçip ehlileştirmek...vs.)


Besin Üretiminin Ortaya Çıkışı ile İlgili Görüşler

Besin üreticiliğinin ortaya çıkışındaki iklimsel ve kültürel etkenlerin neler olduğu ve bunun sonuçları tartışmalardaki en önemli sorundur. Neolitikleşme; doğa, insan, kültür, teknoloji gibi birçok ögenin ortak etkileşimiyle gerçekleşmiştir. Bu süreci tanımlayan “üretimciliğe geçiş” de bu etkileşmenin belkide en önemli sonucudur. Hayvan ve bitkilerin kültüre alınmasında doğal seçilim ya da ayıklanmaya ek olarak, kültürel seçim ve ayıklama önem kazanmıştır. İnsanoğlu; bitki ve hayvan genetiğindeki mutasyonlardan, kendi çıkarı yönünde yararlanmıştır.

Besin Üretimine Geçiş, Dünya’nın benzer fakat birbirinden çok uzak üç bölgesinde; Yakındoğu, Orta ve Güney Amerika ile Güneydoğu Asya’da birbirinden bağımsız olarak başlamıştır. Bu dönem, Yakındoğu’da MÖ 10.000’lerden sonraki yaklaşık 3500 yıllık uzun bir süreçte, Orta ve G.Amerika’da MÖ 6000’lerde; G.doğu Asya’da ise MÖ 400...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.