abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kamışlı etkin tüketici yanıtı savaş ve insan hakları mimarbaşı bakım onarım radyoaktiflik ve tıp operasyon bölümü alışkı oyun bağlamak ortodonti dilimizin yozlaşması ...2002 matematik soruları akdeniz bolgesi adcı ah etmek mikroyapı deneyi yapısal dil bilimi ce belgesi radyoloji 554 3. sınıf matematik soruları milyonlarca yildan bugune turler ıktısat anlaşılma dikenli meyan ağır elli stok maliyet hesap el alışkanlığı işletme, su sektörü kavkılı ev resimleri isim ile cep tel bulma telgraf örneği johari penceresi aylar ve mevsimler faz diyagramları ile ilgili sorular sebze meyve iç ısıtıcı eğlenme beethoven ve eserleri artvin rakım kıyı tıplerı 4. sınıf testleri inkübasyon heba etmek yarda geniş zaman seksolog erezyonla mücadele toplam sembolü bilgisayarda ağ bağlantıları donma nedir tebeşir teknolojinin faydaları egitim sistemi gemi neden eski ve yeni ölçme araçları altın boynuz komposizyon dilsever senede ittifak 7 meşaleciler ses bilgisi akak zelil atatürk ve vergi aşkî mana imar arşivi bilim projeler hikayenin tanimi reform nedir dış göçlerin nedenleri göreli elektrik nasıl oluşur hasara uğramak sunuculuk nitrolama rapor yazma teknikleri müdana 19. yy da osmanlı devletinin sosyal durumu diplomalı akciğer modeli decameron hikayeleri talaş böreği gruplanmak ampul ve tarihçesi gazelhan pastorize pektoral 1982 anayasa maddeleri seramik staj lâciverdî tamamlama tokuş dört yol skorbit türkçe yayınlanan ilk gazete


PARAGRAF


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152497 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

PARAGRAF
Paragraf soruları ÖSS sınavının yaklaşık olarak üçte birini teşkil etmektedir. Bu kadar önemli konuyu en iyi şekilde anlamak ve çalışmak gerekmektedir.
Paragraf bir düşünce birimidir. paragraf,bir ana düşünce etrafında kurulan cümlelerin oluşturduğu topluluktur.
Paragraf sorularını çözerken dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar vardır:
1- İlk olarak soru kısmı okunmalı,sonra metin kısmı okunmalı,son olarak da cevap şıkları okunmalıdır.
2- Parça okunurken önemli yerlerin altı çizilmelidir.( önemli yer, sorunun cevabının olabileceği yerdir.)
3- Paragraf sorularında yorumdan kaçınılmalıdır. paragraf sorularında yorum yoktur. Soru paragrafa göre cevaplanmalıdır.
4- Altı çizili sorulara dikkat edilmelidir. Değildir,değinilmemiştir,kullanılmamıştır şeklindeki ibarelere dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü olumsuz soruyu olumlu olarak algılayabilir ve soruyu yanlış çözebiliriz.
5- Doğru seçenek bulunurken yanlış seçenekler elenmelidir.

Paragraf sorularının soru tipi pek fazla değişmemektedir. Bu yüzden geçmiş dönem soruları dikkatlice çözülmeli soru türleri kavranmalıdır. Paragraf sorularının en büyük düşmanı bol bol kitap okumaktır. Okuma hızınızı arttırır ve diğer sorularınıza zaman kazanacaksınız. Anlama yönelik sorular olduğu için kitap okumalar sizin yorum kabiliyetinizi geliştirecektir.
PARAGRAFTA KONU
Yazarın bize verirken kullandığı vasıtadır. Konu yazıda anlatılandır. Bir paragrafta ya da parçada konu “Ne?” sorusunun cevabıdır. sınavlarda konu ile ilgili sorular birkaç değişik başlıkla ve soru kalıbıyla karşımıza çıkmaktadır.
“ Bu parçada aşağıdakilerden hangisi üzerinde durulmaktadır?”
“ Bu parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir?”
“ Parçada üzerinde durulan temel kavram aşağıdakilerden hangisidir?”
PARAGRAFTA BAŞLIK
Kişiler nasıl isimleri tanınırsa bir kitap veya bir yazı da başlığı ile tanınır. Paragrafın başlığının paragrafta anlatılanları kapsaması gerekir. Başlık, doğal olarak parçada anlatılan-
larla uyum içinde olmalıdır. Başlık kısa,etkili ve çarpıcı olmalıdır.
ANAFİKİR
Ana fikir bir parçada esas olarak vurgulanmak istenen düşüncedir. Yazarın okuyucusa vermek istediği mesaj ana fikri oluşturur. Ana fikir soruları paragraf soruları içerisinde ö-nemli bir yer tutar.
Ana fikir soruları genellikle şu soru kalıpları içerisinde sorulur.
“ Bu parçada anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?”
“ Bu parçada vurgulanmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?”
“ Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi parçanın ana düşüncesidir?”
“ Eğer mutluluğu tanımıyorsan o da sana merhaba demez; hayatın yollarından bin kez karşılaşsan bile ne sen onu tanırsın ne de o sana selam verir. Mutluluğu tanıyacaksın.
Kim bilir ,belki evin evin bahçesinde büyüye...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.