abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çuvaldız çukur aynada görüntü egik atış istatistikler ve grafikler bilgisayar sorun ve çözüm plevne hidrolik presler spor organizasyonları bebeğin özellikleri ateşleme milli edebiyat dönemi türk tiyatrosu araba resimleri demirel beden dili süt ve süt ürünleri windows 2003 eski uygarliklarda sayi ve sistem eslâf sakarya savaşı yazılım endüstrisi homurdanma sıdk eşraf muavinlik gelişim oranları kambriyen muhasebe terimleri derinden periyodik cetvelin genel özellikleri ankaradakı duz liseler enflasyon ölçme yöntemleri ece dagistan okuma kuralları mahur beste özet il yönetimi başlıca çevre sorunları manzum hikaye türü ambalajlama sendikalizm hızlı yolcu gemisi bahçıvanlık muhasebe teknikleri rikabdar enir çanakkale ile şiirler bozkırda bir kral lear ön belirti amfoter maddeler ingilizce kural dışı fiiller lgs 2005 ithalat staj başarı ile ilgili atasözleri şan sabunculuk adidas strateji vinton cerf mağara oluşumu akdeniz turizmi psikoloji osman neojen suçlanmak barkod yazılımı anlatımda açıklık aşlık acı karpuz dairesel permütasyon mikrometreler türkiyenin yer şekilleri tom sawyer kitap ozet d y p sınav sonuçları 2005 2.mehmet rupi osmanlıda hayvancılık arastırma yöntemleri advanced structural design nazaran sosyal eylem ve tarih hani yok mu atatürkün spora verdiği önem ekonomik istikrarsızlık edebiyat kitapları ve yazarları bilgi yönetim sistemleri ankaranın hediyelik eşyaları bayrakla ilgili sözler turşuculuk müennes ısı staj raporu ses soğurulması öss türkçe soruları sergüzeşt sami paşazade sezai ...ikinci plâna düşmek fitil makinası cennet ve cehennem mineral çeşitleri çatılı biyodizel sanayi inkilabı nedir yeraltından notlar katran çamı


ÇOKLU ZEKA KAVRAMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152653 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Çoklu Zeka Kavramı
Son bilimsel araştırmalara göre, bireylerin büyük bölümü yeteneklerini küçümsüyor. Aslında sınırsız bir öğrenme ve yaratıcılık yeteneğine sahipsiniz. İnsan beyninin bilinen yeteneklerinin yüzde 95i son 20 yıl içinde öğrenildi. İşte çağdaş zeka ve beynin doğası üzerine yapılan araştırmalardan çarpıcı sonuçlar.
Çoğumuz geleneksel IQ (Zeka düzeyi) testine dayalı bir zeka konseptiyle büyüdük. IQ testi, Alfred Binet (1857-1911) tarafından bulundu. Binetin psikolojiye aşırı ilgisi vardı. Özellikle, çocukların akademik potansiyelinin değerlendirilmesinde kültür ve sınıf önyargılarının üstesinden gelmek istiyordu.

Geleneksel IQ konsepti o dönem için devrim sayıldı. Ancak günümüzün araştırmaları bu testin iki önemli zafiyetini ortaya çıkardı. Birincisi, zekanın doğuşda belirlendiği ve değişmez olduğu. Buzan, Machado, Wenger gibi araştırmacılar, eğitimle IQnun yükselebileceğini gösterdiler. Nature Dergisi yaptığı bir araştırmada genlerin IQya yüzde 48den fazla etkili olmadığı sonucuna vardı. Yüzde 52si doğum öncesinin, çevrenin ve eğitimin bir fonksiyonuydu.

Psikolog Howard Gardner her birimizin en az yedi ölçülebilir zekaya sahip olduğumuzu belirten çoklu zeka teorisini ortaya koydu. Yedi zeka ve her biri için bazı dahi örnekleri şöyle:
1. Mantık-Matematik: Stephan Hawking, Isaac Newton, Marie Curie
2. Sözel-Edebi: William Shakespeare, Emily Dickinson, Jorge Luis Borges
3. Mekanik: Michelangelo, Georgia OKeeffe, Buckminster Fuller
4. Müzik: Mozart, George Gerswin, Ella Fitzgerald,David Helfgott(SHINE)
5. Beden-Kinestetik: Morihei Ueshiba, Muhammed Ali, F. M. Alexander
6. İnsanlar arası-Sosyal: Nelson Mandela, Mahatma Gandhi, Kraliçe I. Elizabeth
7. İç dünyası (kendini bilme): Viktor Frankl, Thich Nhat Hanh, Rahibe Teresa

Çağdaş psikolojik araştırmalar beyninizin sandığınızdan çok daha iyi olduğunu ortaya çıkardı. Beyniniz, herhangi bir süper bilgisayardan daha esnek ve daha boyutlu. Hayatınız boyunca, her saniye, saniyede yedi şeyi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.