abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gerçek kişi kâkül eczacı doğru akım jeneratörü çok kültürlü eğitim dedi mi iş günü 19.yy sağduyu konsantre meyve suyu yer sıçanı ahmet haşim 12. sınıf fizik soruları autocad r14 e pazarlama aş erme alenilik ilkesi kanserden korunma yolları güngör önal 0352 akarsu nedir kara ve deniz mucizeli iç harp han duvarları kitabın özeti arayış kayıkhane organizasyonel öğrenme enlemler arası fırlama bütçe eğrisi solid works programı doğal afetler ve korunma yolları ıki sehrin hikâyesi sazlık muhammin sofuluk hekim yağmur ormanları dövüşken televızyonun ıcadı tamamlama 1.sınıf metin defteri mehmet çiftçi idrar tahlili nedir ankaranın hediyelik eşyaları damarlanma paskal yasası saz tavuğu yöneltmek dış ticaret stajı normallik donkişot ardışık sayılarda toplama solunum sisteminin sağlığı çanakkale savaşlarında iki asker resmi insafsızlık el değmemiş diyecek ahiret hayatı halit ziya salmastra miyavlama turkey atatürk piyesleri arazi açma seçal çanakkale şehitleri listesi osmanlı devletinde ekonomi çevre kirliliği ve sonuçları ayyaşlık gemi boyası ölü mevsim 30 pus ayartmak atatürkün basın alnı +79 anyasa demokrasi boya sektörü uzlaşma doğal afetlerin verdiği zararları haya staj raporu timpani hatırlamak kuran-ı kerim tercüme elektronik devre elemanları sembolleri ilkbahar ile ilgili şiirler toka etmek grid analizi moşe dayan bırakışma mihrap ege bölgesi enerji kaynakları doğal toksinler salgı bezi isimlendirme engel algılayan robot


TARİHLERLE ELEKTRON


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152843 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Tarihlerle Elektron
Elektron’un Keşfi
1894 Herman Helmholtz’un 1881 yılında varsaydığı “elektrik atomu”na George Johnstone Stoney “elektron” adını verdi.
1897 Ocak ayında Emil Wiechert, katot ışınlarının eski elektrik yüklü temel parçacıklardan oluştuğunu ve bu parçacıkların en küçük atomdan çok daha hafif olduklarını kanıtladı. Nisan ayında, J.J.Thomson, katot ışınlarının yük/kütle (e/m) oranının iyonlarınkinden 1000 kez daha küçük olduğunu buldu. Kasım ayında, Willy Wien, Thomson’un bulgularını doğruladı. Elektronun keşfi, aynı sıralarda ortaya çıkan bir başka olayla desteklendi. Bu, Ekim 1896 ve Ekim 1897 yılları arasında Peter Zeeman tarafından gösterilen, bir manyetik alanda atomik spektral çizgilerin üçlü yarılmaları idi. Zeeman etkisi adı verilen bu olgu, Eylül 1897’de Hendrik Antoon Lorentz tarafından teorik olarak açıklandı.
Elektron, İletkenlik, Beta-ışınları
ve Görelilik (1897-1915)
1897-1899 J.J. Thomson, J.S.E Townsend ile birlikte katot ışınlarının özelliklerini inceledi ve elektronun yükünü belirledi.
1900 Marie ve Pierre Curie, b-ışınlarının hızlı katot ışınları olduklarını gösterdiler.
1902 Max Abraham (Göttingen), George FitzGerald’ın ve H.A. Lorentz’in “şekil değiştiren” teorisine karşı “katı elektron” teorisini ortaya koydu.
1904 H.A. Lorentz, boşlukta ışıktan daha yavaş hızla hareket eden sistemlerdeki elektrik ve manyetik olayların ayrıntılı kuramını geliştirdi.
1905 Albert Einstein, daha sonradan özel görelilik kuramı olarak adlandırılan hareketli cisimlerin elektrodinamiğini formüle etti. Henri Poincaré, elektron dinamiğini gösterdi. Einstein, kütle- enerji ilişkisini buldu.
1911 Heike Kamerlingh-Onnes, Cıva ve diğer metallerin süperiletkenliklerini keşfetti.
Atom Yapısının Eski Kuantum Teorisi
ve Elektron (1897-1923)
1903 J.J. Thomson elektronların + yüklü bir sıvıda yüzdükleri üzümlü kek atom modelini tanımladı. Böylece elementlerin kimyasal özelliklerini açıklamış oldu.
1904 Hantaro Nagaoka (Tokyo), elek...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.