abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders fillandiya 1989 krizi halk şairi ve kalem şairi doğal liflerin renklendirme bitim işlemi anık basit kimya deneyleri dörder ferhat kombi inhina aslanım! pet kalıp tasarımı assembly taylorism hele de hele hele doğal afetler ve korunma yolları elyaf nedir otuz beş yaş 1. 2. 3. 4. 5. matematik 2. sınıf iri yarı atatürkün öğrenim gördüğü okullar devlet adamı göz kesilmek atatürkün bilim ve sanat filoloji bağrışma amaca bağlılık gren kenan hulusi koray brülör hesabı fen okulu pozitif ve negatif sayılar şad ölüm kalım küresel ısınmanın sonucları kafdağı nın ardına yolculuk beethoven mimari terimler ezbercilik kilerci markov zinciri takı yönetimde yürütme fotosel bağdat seferi gem almamak karaşar adaylığını koymak yönetim kavramı jean baudrillard yönetim şekilleri bilgisayar bölümü staj dosyaları top kandil kabullenme su sarnıcı imitasyon ölçü tarihi kominizm nedir hikaye tahlilleri avrupada muzik helva psikiyatri hemşireliği windows 98 format atma termit 414 erotosten kalburu ateş nasıl bulundu antalya havaalanı pim perno gelişmekte olan ülkelerde döviz kuru sistemleri insanlık tarihi iller uygun adım ayrıksı ay satış yapma civata standartları isigin yayilmasi prehistorik içi gitmek kaslar egzotermik reaksiyon ayartıcı hak ve özgürlük mototren seminer raporu saldırganlık turk beslileri 1996 öys soruları despotik ilgili türkiye haritası lejyoner hastalığı ototrof hiddetli hamzaname asfalt yol astm inzal


DEMOKRASİ EVRENSEL MİDİR? ÜLKEDEN ÜLKEYE DEĞİŞİR Mİ?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152964 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRASİ EVRENSEL MİDİR?
ÜLKEDEN ÜLKEYE DEĞİŞİR Mİ?Demokrasi, şüphesiz günümüzün en cazip kavramı. Bu kavram, çoğu insan için her türlü siyasi söylemi meşru kılacak bir nev’i can simidi. Bu kavram sayesinde demokratikleşme, tam demokrasi gibi ifadeler en anlamsız düşünce ve önerilerle tam bir dokunulmazlık kalkanı ile korunuyor. Günümüzde, anlamı ve işleyişinin pek de doğru anlaşılamamasına rağmen demokrasi kavramına farklı amaçlara göre istenilen anlamlar yükleniyor. Örneğin; sendikaya göre örgütlediği işçi için en avantajlı durum veya öğrenciler için parasız eğitim hakkı bunlardan sayılabilir.


Peki herkesçe istediği anlamda yorumlanan demokrasi sözcüğü nereden geliyor? İlk uygulanış şekli nasıldı?


Demokrasi; Yunanca dimos (halk) ve kratos (iktidar) kelimelerinden oluşmuş, siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla, yine halkın seçtiği temsilcilerin elinde bulunan, toplumsal ve ekonomik durumları ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı bir örgütlenme biçimidir.


İlk demokrasi uygulamalarının M.Ö. 5. yüzyılda Eski Yunan’ da ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu uygulamalar kent devletlerinde (polis) tüm yurttaşların yasama organına katılımlarıyla oluşuyordu. Halk, yasama ve yürütmenin belli görevlerine getiriliyordu. Bu atamalar bazen seçimle bazen de kura ile yapılıyordu. Eski Yunan kent devletlerinde uygulanan demokrasi sisteminde güçler ayrımından söz edilemezdi. Tüm görevliler yasama kadar yürütme ve yargı konularında da yetkili kılınmış olan halk meclisine karşı sorumluydu. Ancak, her ne kadar demokrasinin ilk uygulanışı bu kent devletlerinde oldu desek de, kadınlar ve kölelerin oy hakkının olmayışı demokrasinin tanımında sözü edilen ‘koşulsuz eşitlik’ ilkesine ters düşüyordu.


Demokrasi, çoğulcu bir yönetim biçimidir. Bunu açmamız gerekirse; demokrasiden söz edebilmek için, halkın büyük bir kısmının ortak kanaatleri doğrultusunda, yönetic...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.