abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders relative clause radika basit meyve atatürk ölçü inkilabı elektro kaynak çeşitleri iş hayatında enfarktüs yanma nedir haklarımız matematik olasılık en uzun nehirler pres yapmak dokunulmazlık elektronik ödevleri basketbol sahası ölçüleri nerede yaşiyorum christy brown hayatı kronik glomerülonefrit kimyasal tepkimelerde enerji john keane isinma hareketleri sünnet sözleri gücü gücüne akifin 1.sınıf hayat bilgisi alışkı ilk ulus devleti randa ankara savaşı resimleri arazi ölçüleri ibrişim halk hikayesinin özellikleri ulkemizin yeraltı kaynakları talihsiz misyon koruma dağ turizmi elmasım apsent kısa özgeçmiş shooting an elephant bedel tutmak etkin stok yöntemi ilke nedir elektron mikroskopu hava kanalı hesap akla yatkın icra mcdonalds müzikal nedir telefonun zararları hanımın çiftliği özet elektronik devreler haploit periyodik cetvel ve özellikleri tıkanma eski izmir ses madde ile çekin yaptırımları 7. sınıf yıl sonu rehberlik raporu 13.yy hırt atatürk ve vatan sevgisi paund nedir 4 sinif toriçelli deneyi mustarip rulman ölü canlar kitap özeti manav babiller anlatım da tema çiçek sapı doğum günü perdesiz dolaylı vergi ab ülkelerinde halka açılma sepici selülozik barkod banka 6. sınıf fen soruları paçavracı gulyabani romanı hüseyin rahmi gürpınar okçu atmosferin tanımı biyolojik moleküller müsakkafat ist posta kodu yasama dönemi tankerci beyanname türk hukuk sistemi ergenlik dönemi ile ilgili kitap özeti biokimya 59 2004 açık öğretim soruları tez vakit taht gücenmek


DEMOKRASİ EVRENSEL MİDİR? ÜLKEDEN ÜLKEYE DEĞİŞİR Mİ?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152964 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRASİ EVRENSEL MİDİR?
ÜLKEDEN ÜLKEYE DEĞİŞİR Mİ?Demokrasi, şüphesiz günümüzün en cazip kavramı. Bu kavram, çoğu insan için her türlü siyasi söylemi meşru kılacak bir nev’i can simidi. Bu kavram sayesinde demokratikleşme, tam demokrasi gibi ifadeler en anlamsız düşünce ve önerilerle tam bir dokunulmazlık kalkanı ile korunuyor. Günümüzde, anlamı ve işleyişinin pek de doğru anlaşılamamasına rağmen demokrasi kavramına farklı amaçlara göre istenilen anlamlar yükleniyor. Örneğin; sendikaya göre örgütlediği işçi için en avantajlı durum veya öğrenciler için parasız eğitim hakkı bunlardan sayılabilir.


Peki herkesçe istediği anlamda yorumlanan demokrasi sözcüğü nereden geliyor? İlk uygulanış şekli nasıldı?


Demokrasi; Yunanca dimos (halk) ve kratos (iktidar) kelimelerinden oluşmuş, siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla, yine halkın seçtiği temsilcilerin elinde bulunan, toplumsal ve ekonomik durumları ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı bir örgütlenme biçimidir.


İlk demokrasi uygulamalarının M.Ö. 5. yüzyılda Eski Yunan’ da ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu uygulamalar kent devletlerinde (polis) tüm yurttaşların yasama organına katılımlarıyla oluşuyordu. Halk, yasama ve yürütmenin belli görevlerine getiriliyordu. Bu atamalar bazen seçimle bazen de kura ile yapılıyordu. Eski Yunan kent devletlerinde uygulanan demokrasi sisteminde güçler ayrımından söz edilemezdi. Tüm görevliler yasama kadar yürütme ve yargı konularında da yetkili kılınmış olan halk meclisine karşı sorumluydu. Ancak, her ne kadar demokrasinin ilk uygulanışı bu kent devletlerinde oldu desek de, kadınlar ve kölelerin oy hakkının olmayışı demokrasinin tanımında sözü edilen ‘koşulsuz eşitlik’ ilkesine ters düşüyordu.


Demokrasi, çoğulcu bir yönetim biçimidir. Bunu açmamız gerekirse; demokrasiden söz edebilmek için, halkın büyük bir kısmının ortak kanaatleri doğrultusunda, yönetic...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.