abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gol yapmak agte hakikatli hassasiyet niçin bayram yapıyoruz hundevleti interaktif iş toplantıları bilgi teknolojileri optik izomer dünyamız ekonomik sistem kamış fener nagazaki eğim namert yazarlar ve hayatları makina stajı materyal seçiminde dikkat edilecek haberleşmenin önemi data warehousing yarış arabası seyyare merkat ulusal ye sarım tekniği karaciğer yağlanması alıcı verici devre şeması istanbul posta kodu yalnızız elektriğin kullanıldığı alanlar e-okul huysuzluk rebabî bağımsızlık sembolleri enerji dönüşümü dezenfekte hoca ahmet yesevi büyük selcuklu devleti çiçek aşısı ipek ongun yaş on yedi tabela kimya konuları 11 sınıf edebiyat konuları avrupa birliği sürecinde türkiyenin dış ticareti çalışmanın önemi şömüz coco chanel osmanlı devletinde 19. yüzyıl cemal reşit rey ve eserleri eskrim 1960 sonrası cagdaş türk edebiyatı aşık edebiyatı sıyırtma gayrimüslimler abd tarihi vergi not çizelgeleri akrostij gece gündüz nasıl oluşur adsorpsiyon artvin rakım kama istiklal marşı nota ısı ve ısının yayılması ethernet kartı ve kablolama vcd nedir sebze meyve aktif güç tarak işi kremi kalıpsız granitoyit kaçılma asik veyselin eserleri ayrık küme etobur angajman egitim ögretim saç örgüsü tek seçici çarpılan diken diken içkici oolit çevre mühendisliği staj eli maşalı kesirlerle ilgili sorular ac asenkron motor ev bitki fosili bilim nedir hamiyet ares otlakçılık yurt sevgisi yazı aybaşı mühürdar


DEMOKRASİ EVRENSEL MİDİR? ÜLKEDEN ÜLKEYE DEĞİŞİR Mİ?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152964 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRASİ EVRENSEL MİDİR?
ÜLKEDEN ÜLKEYE DEĞİŞİR Mİ?Demokrasi, şüphesiz günümüzün en cazip kavramı. Bu kavram, çoğu insan için her türlü siyasi söylemi meşru kılacak bir nev’i can simidi. Bu kavram sayesinde demokratikleşme, tam demokrasi gibi ifadeler en anlamsız düşünce ve önerilerle tam bir dokunulmazlık kalkanı ile korunuyor. Günümüzde, anlamı ve işleyişinin pek de doğru anlaşılamamasına rağmen demokrasi kavramına farklı amaçlara göre istenilen anlamlar yükleniyor. Örneğin; sendikaya göre örgütlediği işçi için en avantajlı durum veya öğrenciler için parasız eğitim hakkı bunlardan sayılabilir.


Peki herkesçe istediği anlamda yorumlanan demokrasi sözcüğü nereden geliyor? İlk uygulanış şekli nasıldı?


Demokrasi; Yunanca dimos (halk) ve kratos (iktidar) kelimelerinden oluşmuş, siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla, yine halkın seçtiği temsilcilerin elinde bulunan, toplumsal ve ekonomik durumları ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı bir örgütlenme biçimidir.


İlk demokrasi uygulamalarının M.Ö. 5. yüzyılda Eski Yunan’ da ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu uygulamalar kent devletlerinde (polis) tüm yurttaşların yasama organına katılımlarıyla oluşuyordu. Halk, yasama ve yürütmenin belli görevlerine getiriliyordu. Bu atamalar bazen seçimle bazen de kura ile yapılıyordu. Eski Yunan kent devletlerinde uygulanan demokrasi sisteminde güçler ayrımından söz edilemezdi. Tüm görevliler yasama kadar yürütme ve yargı konularında da yetkili kılınmış olan halk meclisine karşı sorumluydu. Ancak, her ne kadar demokrasinin ilk uygulanışı bu kent devletlerinde oldu desek de, kadınlar ve kölelerin oy hakkının olmayışı demokrasinin tanımında sözü edilen ‘koşulsuz eşitlik’ ilkesine ters düşüyordu.


Demokrasi, çoğulcu bir yönetim biçimidir. Bunu açmamız gerekirse; demokrasiden söz edebilmek için, halkın büyük bir kısmının ortak kanaatleri doğrultusunda, yönetic...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.