abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yola dizilmek santur varidatçı ağzı oynamak yağmursuz ünlü türk coğrafyacıları kırmızı bisiklet dosya yöneticisi atılla mezon sorumluluk+rapor yalgın atom bombası etkileri ajanlar cinsiyet yönetimi voleybol kuralları staj raporu insaat hareket kuvvet taş koymak kayaclar turistik yapılar golf turizmi ilâ anneler şiiri perlon böcek türleri diskriminant insanlaşma 2. dünya savasının sonucları askeri yönetimler ıso 9000 uygulama öss türkçe soruları mektup örnegi ilkbahar ile ilgili şiirler kitap önemi tan tun tarih tezleri envıronment beyhude ömrüm keçi inadı ilginç kimyasal olaylar sıvıların hacimlerinin ölçülmesi döğme dil akrabalığı aseptik ambalaj 1924 anayasasında yürütme anı türünün tarihsel gelişimi atatürk dönemi egitim politikası plevne soğuk çıkmak ingilizce metin dc tetkik cennet ve cehennem barut kim buldu yağmurlarla topraklar ansiklopedi gıcırdatma cebirin tanımı 6. sınıf organeller Hızır hızını almak bisiklet tarihi avare yıllar paso varit demli kurca gezginlik healty life salamuracı okumak ile ilgili atasözleri anna karenina lgs fen bilgisi sorulari arabalı bitkisel ve hayvansal besinler programlı öğretim kurandan isimler zılgıt art nouveau istanbul bezdirme kanatlanış motor dersi beydaba hikayeleri astigmatizm konu ve tema arasındaki fark faz kalemi nikelli sultanahmet oto elektrik saat ve ölçü ekolojik sistemin özellikleri yurdumuzda elektrik ve önemi gizli bahçe cahillik arkoz baskı devre kimono yumurtlama sadabat paktı


İNSAN HAKLARI KAVRAMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 153048 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İnsan hakları kavramı
, genel olarak, kişilerin insan olmaları nedeniyle insanlık onuruna uygun olarak sahip oldukları haklar bütünüdür. Geniş anlamıyla içhukukta temel haklar ve kamu özgürlüklerin tümünü ve uluslararası hukukta öngörülen ve korunan hakları kapsar. Bu haklar tüm insanları ilgilendirdiğinden, bu hakların uluslararası alanda koruma altına alınmaları gerekmiştir.
İnsan haklarının korunmasına dair ilk uygulamalar daha çok ulusal düzeydedir. İnsan haklarının uluslar arası düzeyde korunması çalışmalarına 19.yüzyıl sonları ve 20.yüzyılda rastlanmaktadır. Uluslararası hukukun insan haklarını genel bir biçimde ele alması Birleşmiş Milletler andlaşması ile gerçekleşir. Bu andlaşma insan haklarından çokça sözetmesine rağmen , bu hakların neler olduğuna dair bir açıklama içermez. Bu nedenle Ekonomik ve Sosyal Konseye bağlı olarak bir İnsan Hakları Komisyonu kurulmuş ve bu konuda çalışma yapmakla görevlendirilmiştir. Komisyon bu amaçla hazırladığı tasarıyı 12.12.1948 günü Genel Kurul’un bir kararı ile İnsan Hakları Evrensel Bildirisi olarak kabul etmiştir. Bu bildirinin B.M. Genel Kurul kararı olarak kendiliğinden bağlayıcı niteliği bulunmaması ve herhangi bir güvence mekanizmasını düzenlememesi nedeniyle, bildiriden sonraki gelişmeler bu kusurları gidermeye yönelik olmuştur. Bu çerçevede iki düzeyde yeni düzenlemelere rastlanmaktadır. Bu düzenlemeler: Evrensel düzeyde “Kişisel ve Siyasal Haklara İlişkin Sözleşme” ve “Ekonomik, Toplumsal ve Kültürel Haklara İlişkin sözleşme”, bölgesel düzeyde “Amerika Afrika İnsan Hakları Sözleşmesi” ve “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi” ile gerçekleştirilmiştir.
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi diğer antlaşmalardan farklıdır.O yüzden de insan haklarının anayasası olarak ele alınan da diğer sözleşmeler değil Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesidir. Bu farklılığı sağlayan özellikler ; metindeki maddelerin açıklığa sahip olması , kesin ayrıntılı , doğrudan uygulanabilir kurallar olması ve bunlardan daha ön...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.