abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hazır anket konukçu ne olacak! faz diagram hızlılık çeliklerde gerilme giderme tavlaması dosyalamak kamu finansmanı müzik yıllık plan 6. sınıf fen bilgisi soruları 2237 ekok soruları dünya şehirleri lise 1 tarih konuları reisülküttap 1. sınıf matematik soruları lig tv 80 gunde devri-alem kitabı damga vergisi fırlatmak hahambaşı dericilik tarihi ağzını toplamak seramik porselen esen göz alıcı temel atmak elektrik devresi resimleri sosyal zeka yusuf has hacib elektirik devre elemanları kalvenizm kayser karnı aç çelik makas çözümü trigonometrik denklemler demokrasi kavramı inşaat dış kaynak atatürk ve bayrak tensör nimbus yalama yazı atatürk ün çocukluk tok tutmak teksif çelik makas kaside çeşitleri anne fine saadetlu vandallık öğretici metin nedir kadın erkek ilişkileri askerlik ve matematik firma 30 element potasyum di kromat turizm adalar dba sol ayağim dil kirliliği kaloş cola bilgisayar okul staj raporu mühendislik tarihi muhik performans değerlendirmesi peter pan kitap özeti onarma geçiş ekonomileri ip atlama mezarcılık gümrük tarifeleri erozyon toprakları bitirir türkiyenin denizleri enlemler arası süper çarpan galalit açık önermeler lınk (wın) programı hidroklorik asit radyoaktif bozunmalar seramik ve empresyonizm iletişimde etkili faktörler betimlenmek ehliyet sınavı ediz hun kutu gibi müphemlik erezyonla mücadele düğmeli azimet görsel sanatlar alageyik efsanesi istiklal marşının açıklaması tiyatro oyunları 5 hececiler oruç tutmak eksantrik pres proje bulaşık makinesinin yapısı


1973 PETROL KRİZİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 153432 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

v1973 Petrol Krizi
________________________________________
1967 savaşı sonunda nasıl Araplar, Filistin komandolarını İsraile karşı bir yıpratma savaşının vasıtası olarak kullanmaya karar verdilerse, 1973 Savaşının sonunda da, "petrolü" İsraile karşı değil, fakat Batıya karşı siyasi silah olarak kullanmaya karar verdiler ve bunun neticesinde de bütün dünyada bir petrol krizi ortaya çıktı.
Aslına bakılırsa, 1973 petrol krizi doğrudan doğruya 1973 Arap-İsrail Savaşının sonucu değildir. Bu savaş bu krizi hızlandırmıştır. Yoksa üretici ülkeler için petrol problemleri yıllardan beri oluşma halinde bir mesele idi. Nitekim, OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries), yani Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı, daha 1960 Ağustosunda kurulmuştu. Üye sayısı 13e kadar çıkan bu teşkilatın kuruluş maksadı, özellikle petrol fiyatlarının tesbiti başta olmak üzere, hepsini müştereken alakadar eden meselelerin birlikte çözümünü sağlamaktı.
OPEC kurulduğunda, hemen bütün petrol üreticisi ülkelerde, petrol kaynakları, Batı teknolojisi gereği, Batılı ve bilhassa Amerikan petrol şirketlerince işletilmektedir. İkinci bir husus da şudur: Bugün, yani 1982 yılı başında varili 34 dolara kadar yükselmiş olan ham petrolün fiyatı, 1970 Ocak ayında, Orta Doğu petrolleri için varili 1.80 ve daha yüksek vasıflı Libya petrolu için de 2.17 dolardır.
Bununla beraber, OPECin 1973 Arap-İsrail Savaşına kadar bir şey yaptığı söylenemez. Yalnız şu var ki, 1970den itibaren, hemen bütün Orta Doğu ülkelerinde, petrol şirketlerine el koyma eğilimi başladı. Mesela Irak, 1972de Iraq Petroleum Companyyi tamamen millileştirdi. İran da 1973de hemen hemen aynı şeyi yaptı ve petrol şirketlerini sadece bir idareci haline getirerek, üretimi tamamen İran Milli Şirketinin (INOC) eline verdi. Diğer Arap ülkeleri ve bilhassa Basra Körfezi ülkeleri de, yabancı şirketlerdeki hisselerini arttırdılar.
1967 Arap-İsrail savaşından sonra, petrolün Batıya ve bilhassa Amerikaya karşı bir siyasi silah...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.