abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tefriş planı antik kent arıbaş gaz taşı metre nerelerde kullanılır Sumerolog la fontaıne hayatı harcamalar ve giderler inceleyici d8 bilgisayar kullanma atatürk inkilapları öncesi ve sonrası oldu teknolojinin çevreye zararı desise mali müşavir nakit para basınç ölçümünde kullanılan cihazlar gandi çevre koruma lüp 11. sınıf trafik dersi. atatürk boş zamanlarında ne yapmış kargın agac maca dünü bugünü ve yarını fersahlık insandan insana ısı yalıtan maddeler tiftik atatürk şiiri karekök tarihi yatırma kavranılma 10. sınıf yıllık plan resim nilufer hayat fonlarının yönetimi örme makinaları eviriciler gelişmiş ülkelerde demokrasi ham maddesi toprak fabrika erzurum izabe bilimde sınıflandırma su tankeri doğrultu pinokyo seçme hikayeler özeti defter yapılışı beslenmelerine göre canlılar hormonlu besinler geçeli solunum yolları ataturkun spor sozleri fıskiye karde Araplık sanatsal takı kitap önemi 29 ekim 1923 basın bel bel napier yol yapım makinaları bakım ve onarımı müzik ve spor jeneratör devre şeması süt kırı 3ds max bağıl atom grafik okuma ve yorumlama köken tarihi eser koruma türkce ne zaman ortaya çıktı öğütmek glokoni modern tiyatro tarihçesi monolog çalışmalar osmanlıda donanma kurumsallaşma istop seyreklik çözümlemeli ıztırap küp nedir aşı boyası karım köylü siyasal bilimler java bakanlıklar ve görevleri kınakına fizik slayt 7. sınıf rehberlik yıl sonu raporu firit hoşgörülü birey nasıl olur hakeza sons fıkra nedir reçine kültürel değerlerimiz nelerdir iskele yapı sistemleri


AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 153984 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Ağız-diş sağlığı denilince aklımıza, diş ve diş etlerinin sağlığı gelir. Ne yazık ki diş çürüğü ve diş eti hastalıkları en çok yaygın olan hastalıklardan biridir.
Bugün diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının nedeni bilinmektedir. Az ve yanlış yapılan diş ve ağız temizliğinin yanısıra yanlış beslenme sonucu diş yüzeyinde ve diş etlerinin etrafında plak dediğimiz mikrop birikintileri ( Kir Tabakası ) oluşmaktadır. Bu tabakanın bir santimetre küpünde 170 milyar bakteri (mikrop) üreyebilmektedir. Eğer temizlik yapılmazsa şekerli yiyecek ve içecekler bol miktarda alınırsa şekerin bir kısmı plak içindeki mikroplar tarafından aside çevrilir ki bu asit diş minesini çürütür. Aynı zamanda bu mikroplar toksin (zehir) meydana getirir ki bu toksinlerde dişeti iltihaplanmasına yol açar.

Ağız ve Diş Sağlığını Korumanın Üç Temel Kuralı Vardır :

A. Mükemmel Bir Ağız Temizliği :
Günümüzde ağız ve diş temizliği için kullanılan malzemelerin artması insanların diş ve iyi bir ağız temizliğine verdiği önemi gösterir. Dişlerin ve diş etlerinin tam ve iyi bir şekilde temizlenmesi öğrenilmişse eksiksiz bir ağız temizliği yapılabilir. Ama ağız temizliği sorunları bugün tam anlamıyla çözülmüş değildir. Çünkü diş dizisinin şekli ve yapısı çok karışıktır. Biz sadece kesici ve azı dişlerinin dış yüzeyini ayna yardımıyla görebiliriz. Bundan dolayı dişlerin gerçekten temizlenmesi çok güçtür. Nasıl ne zaman ve hangi yardımcı malzemelerle bu amaca erişebileceğimizi birkaç cümle ile ifade etmek çok zordur. Onun İçin bu konuda diş hekimlerinin yardımını almak gerekir.

B. Dişlere Uygun Bilinçli Beslenme :
Dünya Sağlık Örgütünce hazırlanan raporlara göre yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan diş çürükleri başlıca hastalıklardan biridir. Sürekli yenen şekerli yiyecekler diş çürüklerine yol açarlar.
Diş çürükleri yemek aralarında yenen ve içilen şeker, çikolata, pasta, dondurma, limonata gibi şekerli yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Taze sebze, meyve ve maden suyu z...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.