abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders iskenderun kodu kayseride okullar hükmolunma perakende çalışanları yurt sevgisi geometrik diziler huzur evleri iç deri saç ağartmak pic microcontroller bitkisel besinler balar iktisat kitapları genel gider sıfırın tarihçesi tutumluluk yavaşça yavaşça ulaşım araçları tarihi durup durup marmara bölgesinin ekonomik faaliyetleri dönence tamam panter kurşun cevheri işlenmesi açık seçik the love of a king 2.sınıf sorular matematik terörcü mustafa kemalin hayati genel kimya türkiye gelenek görenek mesel akıl yaşta değil, baştadır illuminati beslenme deneyleri kar planlama stratejileri çürük genel kurul pascal programlama dili integral uygulama alanları karanlik zaman aşımı tekmeleme elâ sağım basınç ölçümü fil faresi markalaşma eksik gelmek engelliler abidin dino adapazarı kazası ilerletme atp enerjisi Nemçe insectisit tarım ve hayvancılık saklık fişka doğal kaynak batı cephesi 18.osmanlı küre nedir kurt ve pars her daim sene sonu evrakları sıyırtma türkiyede müzik türleri saplı ünlem kılık guaj boya resimleri İsevî bağımsızlık sembolleri akdeniz su canlıları ense kökü dubayi 3. sınıf seviye tespit soruları yunan mitolojisi archimet doğal afetlerin zararları süreklilik göz pencere hamiyet atatürkün gençliğe seslenişi epoksi reçine vinç temessül ege sorunu fenbilgisi katı açı atomun iç yapısı pazar seçimi müsbet ilimler gurup rengi dar ünlüler çerkez ethem isyanı isli toyota


AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 153984 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Ağız-diş sağlığı denilince aklımıza, diş ve diş etlerinin sağlığı gelir. Ne yazık ki diş çürüğü ve diş eti hastalıkları en çok yaygın olan hastalıklardan biridir.
Bugün diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının nedeni bilinmektedir. Az ve yanlış yapılan diş ve ağız temizliğinin yanısıra yanlış beslenme sonucu diş yüzeyinde ve diş etlerinin etrafında plak dediğimiz mikrop birikintileri ( Kir Tabakası ) oluşmaktadır. Bu tabakanın bir santimetre küpünde 170 milyar bakteri (mikrop) üreyebilmektedir. Eğer temizlik yapılmazsa şekerli yiyecek ve içecekler bol miktarda alınırsa şekerin bir kısmı plak içindeki mikroplar tarafından aside çevrilir ki bu asit diş minesini çürütür. Aynı zamanda bu mikroplar toksin (zehir) meydana getirir ki bu toksinlerde dişeti iltihaplanmasına yol açar.

Ağız ve Diş Sağlığını Korumanın Üç Temel Kuralı Vardır :

A. Mükemmel Bir Ağız Temizliği :
Günümüzde ağız ve diş temizliği için kullanılan malzemelerin artması insanların diş ve iyi bir ağız temizliğine verdiği önemi gösterir. Dişlerin ve diş etlerinin tam ve iyi bir şekilde temizlenmesi öğrenilmişse eksiksiz bir ağız temizliği yapılabilir. Ama ağız temizliği sorunları bugün tam anlamıyla çözülmüş değildir. Çünkü diş dizisinin şekli ve yapısı çok karışıktır. Biz sadece kesici ve azı dişlerinin dış yüzeyini ayna yardımıyla görebiliriz. Bundan dolayı dişlerin gerçekten temizlenmesi çok güçtür. Nasıl ne zaman ve hangi yardımcı malzemelerle bu amaca erişebileceğimizi birkaç cümle ile ifade etmek çok zordur. Onun İçin bu konuda diş hekimlerinin yardımını almak gerekir.

B. Dişlere Uygun Bilinçli Beslenme :
Dünya Sağlık Örgütünce hazırlanan raporlara göre yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan diş çürükleri başlıca hastalıklardan biridir. Sürekli yenen şekerli yiyecekler diş çürüklerine yol açarlar.
Diş çürükleri yemek aralarında yenen ve içilen şeker, çikolata, pasta, dondurma, limonata gibi şekerli yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Taze sebze, meyve ve maden suyu z...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.