abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yalanlama 10. sınıf psikoloji dersi ışıtmak yağmurlu topraklar mülemma yönetim labiren 1 tbmm karşı ayaklanmalar kanca Kübalı pazar seçimi ar-ge proje çevre kirliliğini önlemek için neler yapılmalı ısıl denge dogal anitlar ingiliz edebiyatı hanım erdemsizlik çifte yemek peşinde (veya peşinden) koşmak cam ambalaj bira bardağı tek biçim senet vermek 17. ve 18. yy osmanlı eyalet sistemi dışa vurum iş kurma ampulu bulan kişi evren dinç 1 dünya savaşında osmanlı korkusuzluk görünürlük sörf tekmeleme empirizm turfandacı akut glomerülonefrit yapay mıknatıs bilgisayar bölümü staj dosyaları bir sunum nasıl hazırlanır moğol cyprus pisboğaz doymaz atmosfer kirliliği munzam madenin bulunduğu alet tercihler sınıflara göre rehberlik küresel sermaye balık pulluluğu ramazan imece nedir edebiyatta semai nedir cıbıl demagojik şu çılgın türkler içi erimek bakır devri 2008-2012 insan ve hayvan ilişkisi deneme örnekleri ekstruder akıllı ev otomasyon hidralar kirli çıkı cv ler irticalen rönesans hareketleri savunuculuk durdurma işletme bütçeleri televızyonun ıcadı iklimlendirme ve soğutma semantasyon bakinin gazel amerikada kölelik ağı çiçeği hazırlık devresi tanen çelik üretimi dinozor çıkıntı yas tutmak gripli sabunlama damla damla iletişim araçlarının gelişim resimleri nato minaral deli dumrul faraday basit indeks püskürtme süresi fen bilgisi yankı emtia riski limon tuzu abd ve kuzey ırak can dostu zeynel


BİLGİSAYAR DESTEKLİ MUAYENE (COMPUTER AİDED INSPECTİON)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 154389 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİLGİSAYAR DESTEKLİ MUAYENE (Computer Aided Inspection)

Bilgisayar destekli muayene; muayene planlarının ve tezgahlardan gelen otomatik veri akışının, birleştirilerek uygun bir kullanıcı arayüzü vasıtasıyla SPC (statistical process control- istatistiksel süreç kontrol) bilgilerinin birleşmesinden oluşur. Bilgisayar, operatörle etkileşime girerek, muayene safhalarının gözlenmesine, muayene komutlarına uyulmasına, gerekli hareketin yapılmasına, elde edilen bilgilerin kullanılan muayene tezgahına aktarılmasına ve bütün bunların spesifikasyonlara ve işlemlere uygunluğunun ölçülmesine yarar. Bütün bu gelişmeler sonucunda kalite veri bankasına işlemlerle ilişkili rapor gönderilir.
Her ne kadar CMM (coordinate measuring machines- koordinat ölçüm makineleri) şu an için Bilgisayar Destekli Muayene içinde en çok kullanılan araç ise de; günümüzde üretilen çıktılarla uyumlu başka birçok boyutsal ölçme cihazı bulunmaktadır. Boyutlar dışında muayene için kullanılabilecek başka faktörler de bulunmaktadır; bunlar arasında sıcaklık, ses ötesi, kuvvet uygulama, kimyasal veya elektriksel geçirgenlik ilk akla gelenlerdir.
Bilgisayarla Destekli Muayene yaklaşımına elektronik parça üretiminde de sıkça rastlanılmaktadır. Özellikle parça ve son mamül testlerinden elde edilen programlanabilir veri sistemlerinin çeşitliliği, Bilgisayar Destekli Muayene sistemlerinin fonksiyon testlerinde vazgeçilmez olmasını sağlamaktadır.
Bir test programı uygulaması aşağıdaki gibi olmaktadır. Plan bir bilgisayarda saklanmakta ve çalıştırıldığı anda mamülü veya işlemi istenilen duruma getirmek için gerekli ayarlamaları, veri toplama tezgahından gelen kontrol fonksiyonlarının da yardımıyla yapmaktadır. Sonra bilgisayar ölçüm aletini ölçümler yapması için yönlendirmekte, bu ölçümler analiz edilmekte ve test gören kalite unsurunu tanımlayan bir rapor bilgisayardan çıktı halinde alınmaktadır. Ardarda testler bilgisayar kontrolü altında yürütülebilmektedir.
Böyle sistemlerde özel amaçlı veri saklama donanımları kullanılmakta ve operasyon ortamı ile kullanılan yazılımlar hızlı bir şekilde yeniden yapılandırılabilir olmaktadır. Bu yeniden yapılandırma için süreç operatörleri yerine test mühendisleri kullanılmaktadır.
Bilgisayarla Destekli Muayenenin başka bir bileşeni de SPC (istatistiksel süreç kontrol) yazılımlarıdır. SPC yazılımları uzman olmayanlar tarafından kullanılmak...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.