abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ikinci zar satsuma spiritüalizm rol yapmak macella tıkanıklık üst düzey yöneticilerin kontaktör bağlantı şeması masal tarihi takınak ihtiyaten ömer seyfettin tos geçmişten günümüze araçlar cam nedir denklem sistemi causative verbs dinletme kardiyolog dokuzuncu hariciye koğusu karasal iklim de yetişen tarım ürünleri tabiatüstü teminatlı kilogram dizeler eskişehir han ilçesi elektrik nasıl oluşur ali sir nevai eserleri sinirlenmek karadeniz iklimi sivilleşme genel yetenek sınavı fitness iş takvimi iktisadi planlama atom ile ilgili sorular buhran geçirmek yasalaştırma çalışma barışı özlü çamur türkçenin yapısı ilgi görmek multiple skleros hastalığı özel amaçlı bankalar kök çeşitleri astat ekonomi bilimi hanek 4 ve 5. ünite soruları türkiyenin hizmet ticareti pediatrik hz.isanın hayatı strüktürel mücellithane triyak gözetim 17.yy huş doğa ve insan cemaat-cemiyet sismik prospeksiyon gizli veri tom sawyer kitap ozet sırım bakteri zıp zıp zıplamak şipşakçı ufaltma bekci ekzotermik reaksiyon tutak kas sistemi haddehane rahmi koc atasözleri ve deyimler otomobil tarife ölçekli adaletli dış ticaret stajı kör dövüşü hentbol tarihi titreşim iç tetkik soruları mendel kanunları riza ciftci ulam sel nasıl meydana gelir eksik olmasın ikinci dereceden denklem sistemleri bindirme fayları lezzetsiz pençgâh 1982 ana yasası onbirli emevi karakter hem otla hem de etle beslenen hayvanlar poliolefin antrenman futbol


BİLGİSAYAR DESTEKLİ MUAYENE (COMPUTER AİDED INSPECTİON)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 154389 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİLGİSAYAR DESTEKLİ MUAYENE (Computer Aided Inspection)

Bilgisayar destekli muayene; muayene planlarının ve tezgahlardan gelen otomatik veri akışının, birleştirilerek uygun bir kullanıcı arayüzü vasıtasıyla SPC (statistical process control- istatistiksel süreç kontrol) bilgilerinin birleşmesinden oluşur. Bilgisayar, operatörle etkileşime girerek, muayene safhalarının gözlenmesine, muayene komutlarına uyulmasına, gerekli hareketin yapılmasına, elde edilen bilgilerin kullanılan muayene tezgahına aktarılmasına ve bütün bunların spesifikasyonlara ve işlemlere uygunluğunun ölçülmesine yarar. Bütün bu gelişmeler sonucunda kalite veri bankasına işlemlerle ilişkili rapor gönderilir.
Her ne kadar CMM (coordinate measuring machines- koordinat ölçüm makineleri) şu an için Bilgisayar Destekli Muayene içinde en çok kullanılan araç ise de; günümüzde üretilen çıktılarla uyumlu başka birçok boyutsal ölçme cihazı bulunmaktadır. Boyutlar dışında muayene için kullanılabilecek başka faktörler de bulunmaktadır; bunlar arasında sıcaklık, ses ötesi, kuvvet uygulama, kimyasal veya elektriksel geçirgenlik ilk akla gelenlerdir.
Bilgisayarla Destekli Muayene yaklaşımına elektronik parça üretiminde de sıkça rastlanılmaktadır. Özellikle parça ve son mamül testlerinden elde edilen programlanabilir veri sistemlerinin çeşitliliği, Bilgisayar Destekli Muayene sistemlerinin fonksiyon testlerinde vazgeçilmez olmasını sağlamaktadır.
Bir test programı uygulaması aşağıdaki gibi olmaktadır. Plan bir bilgisayarda saklanmakta ve çalıştırıldığı anda mamülü veya işlemi istenilen duruma getirmek için gerekli ayarlamaları, veri toplama tezgahından gelen kontrol fonksiyonlarının da yardımıyla yapmaktadır. Sonra bilgisayar ölçüm aletini ölçümler yapması için yönlendirmekte, bu ölçümler analiz edilmekte ve test gören kalite unsurunu tanımlayan bir rapor bilgisayardan çıktı halinde alınmaktadır. Ardarda testler bilgisayar kontrolü altında yürütülebilmektedir.
Böyle sistemlerde özel amaçlı veri saklama donanımları kullanılmakta ve operasyon ortamı ile kullanılan yazılımlar hızlı bir şekilde yeniden yapılandırılabilir olmaktadır. Bu yeniden yapılandırma için süreç operatörleri yerine test mühendisleri kullanılmaktadır.
Bilgisayarla Destekli Muayenenin başka bir bileşeni de SPC (istatistiksel süreç kontrol) yazılımlarıdır. SPC yazılımları uzman olmayanlar tarafından kullanılmak...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.