abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders öss sınavı seymen ringa güleç 11 nisan işi Allaha kalmak roman 2 sayfa ingilizce atatürk zımparalamak popülerlik metabolizma hastalıkları otlatmak alarga karaci elektro motor yapımı jet uçağı kabin 1789 dan sonra osmanlı tarihi hastane yapıları çökel asit bulunan besinler arch kuzey-doğu türkcesi panel nedir yıldırım aşkı dört kardeştiler kitap özeti gres pompası adı neden sakarya apreci bir karar dekorasyon bilgisayarın tarihsel gelişimi un ufak olmak evrensel insan hakları bildirgesinin özellikleri atatürkün istanbula gelişi görgücülük kirlilik miyavlama anket soruları dev aynası yapı statiği selim sırrı tarcan seramik malzeme bilimi ile ilgili atasözleri manyetik ayırma maske nedir soğuk ısırması ağız tadı nakit lala mustafa paşa john locke çanakkale savaşları kitapları planlama yöntemleri yoksuz fen etkinlikleri ...-a, ...-ya getirmek hidroklorikasit postacı gezdirmek türklerin tarihi kitap özeti kulometri walt disney amfizem elektro dağılımı gırnata dost resmi mektub adese sakin mak. müh. staj rahvan bilâr ampul ve tarihi palandöken osmanlıda teknoloji dokuzlu score board paltosuz panel oluşturma istanbul kültür dünya ve kara canlılar arasındaki besin ilişkisi küre akadlar resim anoloji yemek uygarlıklar aylar atatürk anlatan bir sarkı sak yatmak susturulma çok partili döneme geçiş denemeleri tasfiye işlemleri biyoloji proje germanyum eşey üreme hücreleri venedik taciri tubitak nedir omurgalı hayvanların grupları akraba nedir


SİGARA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 154642 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİGARA


Sigara Kullanımı Türkiyede ve Dünyada erken ölümlerin önlenebilir en önemli nedenidir. Çünkü sigara, eroin ve kokain gibi bağımlılık yapıcı bir madde olan nikotini ve dörtbinden fazla toksik (zehirli) maddeyi birarada içeren bir üründür. Sigaraların dumanında yaklaşık elli kadar kanser yapıcı madde vardır. 35-69 yaşları arasında kalp hastalıkları, kanser ve beyin damarları hastalığı nedeniyle ölen kişilerin yaklaşık yarısı sigara nedeniyle ölmektedir ve bu kişiler için sigara nedeniyle kaybedilen ortalama ömür süresi kişi başına 22 yıldır. Bu gerçeklere rağmen Türkiyenin sigara tüketimi hızla artmaktadır.1960ların başlarında yaklaşık 30 bin ton olan sigara tüketimi ülkemizde sürekli ve düzenli olarak artmış 1997 yılında 110 bin tona ulaşmıştır. Oysa son 20-30 yılda gelişmiş ülkelerde sigara tüketiminin sürekli olarak azaldığı gözlenmektedir.

Bağımlılık yapıcı özelliğinin kuvveti, önceki kuşaklardan miras alınan yanlış sosyal değer yargıları, bağımlı erişkinlerin genç kuşaklara yanlış rol modeli olmaları ve sigara firmalarının reklam, tanıtım ve lobicilik etkinlikleri nedeniyle sigara mücadelesi önemli zorlukları olan bir mücadeledir.
Sigaranın Toplum Sağlığına verdiği zararın büyüklüğü, buna karşılık sigaraya karşı yapılması gerekli mücadelenin zorluğu ve çok kapsamlı olması mücadeleyi herkesin birlikte sürdürmesini sağlamaktadır.

Tutunde sagliga zararli hangi maddeler bulunuyor?

En iyi bilinen ve en tehlikelileri karbonmonoksit, nikotin ve katrandir.
Karbonmonoksit: Arabalarin egzoz gazinin aynisidir. Kanin oksijen tasima yetenegini azaltir.
Nikotin:Kokain ve Morfin kadar bagimlilik yapar. Kan basincini (tansiyon) ve kalp hizini arttirir. Karbonmonoksit ile birlikte koroner arter hastaligi ve beyin damar hastaligina yol acar.
Katran: Kanserojen (kanser yapici) olup akciger kanseri, anfizem ve kronik bronsit yapar.

SİGARA İÇENLERDE ORTAYA ÇIKABİLECEK HASTALIK BELİRTİLERİ
1. Sabah öksürüğü ve balgam.
2. Sık ortaya çıkan...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.