abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders cantor küme rakik atatürkün özlü sözleri nacak 100 temel eser üretim planlama finansal liberalizasyon kpss sonuçları kifayetli indiksiyon ve mıknatıs komiser yardımcısı öze amalgam gün yayı nefrit urartular kavaflık lineer step motorlar gönlü ile oynamak stop valf akarsu cesitleri iso 14001 ön tasım meydancı soldat sağanak caretta caretta küçük hanım guanin sorgu atatürk ve kültür gönül eri yeni teknolojiler aydınlatma tasarımı mevt 1. dereceden 2 bilinmeyenli denklemler diesel motor basın konseyi meslek ilkeleri biriktirme şekilleri türkce yurt sevgisi atasözleri göktürk yazıtları haçlı fis timurlular doğa unsuru yerindelik akaret topografya çekiç kemiği ne kadar işletme bölümü saklatmak sezen aksu özek 900 hesaplar net devlet inşası insanın evrendeki konumu debimetre Lüterci okuma yazmaya hazırlık matris satır sütun tarihte insanların dogal sayı kullanımı şekilperest kan grubu testi fil faresi alternatif yakıt şampanya ahmet altan tereke dikkatli Libyalı fiziksel nedir avrupada türklerin yaşadıkları yerler üçgenlerin eşliği müşteri ağırlama ulufe quality management komik matematik soyka sabit ve katlı oranlar mizaçlı köpekler giriş çıkış devre şeması osmanlı ordusu 19. yüzyılda yapılan demokratikleşme çabaları cagdas mültefit yürünmek sipariş formu doğru akım devreleri bisküvi tor kaynagı deri staj iki sehrin hikayesi küre hacim ve alanı göl suları atatürkün askeri başarıları


DEPRESYON VE ALKOLİZM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 155973 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEPRESYON VE ALKOLIZM

Alkolizm ve depresyon psikiyatrik tanılar içinde en sık görülen iki gruptur. Fakat bu iki bozukluğun gidişi ve tedavisi birbirinden farklıdır.
Alkolizm psikiyatride büyük bir oyuncu olarak tanımlanır; çünkü aşırı alkol alımı anksiyete, depresyon veya psikoz belirtilerini ortaya çıkarır. Depresif belirtiler majör affektif bozukluk için özgül değildirler; kokain kötüye kullanımında, metadon idame tedavisinde, alkolizmde de görülürler. Bu ikincil duygudurum belirtileri, ayıklığın ilk günleri veya haftaları içinde ortadan kaybolurlar. Psikiyatride iki hastalığın (bozukluğun ) birarada görüldüğü durumlarda kronolojik açıdan ilk olarak ortaya çıkan bozukluk birincil; daha sonra ilk bozukluğun gidişi sırasında ortaya çıkana ise ikincil adı verilir.
Kafaları kurcalayan bir başka soru ise; duygudurum bozukluğunun ve alkolizmin aynı kökten gelip aynı hastalığın farklı belirtilerle seyreden iki farklı izdüşümü olup olmadığıdır. Bu soru genetik bağlamda çalışılmış ve bulguların ışığında değerlendirilmiştir. Cadoret ve Winokur 1974deki çalışmalarında, alkolik hastaların % 39unda birincil veya ikincil depresyon olduğunu bulmuşlardır. Winokur 1979da erken yaşta depresyon geçirenlerin akrabalarında alkolizm tanısının daha fazla görüldüğünü belirtmiştir. Weissman ve Myers 1980de geniş tabanlı bir çalışmada alkolizm tanısı alan hastaların %68inin yaşamları boyunca, major depresyon veya minör depresyon tanısı almış olduklarını bildirmişlerdir. Weissman; duygudurum bozukluğu ve alkolizmin aralarında genetik bağlantının var olduğu öngörüsü ile her iki cinste farklı görüntü veren tek bir bozukluk olduğunu ve bunun kadınlarda depresyon, erkeklerde de alkolizmin olarak ortaya çıktığını belirtmiştir.
Bu sonucu destekleyen bulgu, affektif bozukluğu olan kadınların erkek akrabalarında alkolizm oranının ve erkek alkoliklerin kadın akrabalarında ise depresyon riskinin yüksek olmasıdır.
Fakat bir dizi çalışma bunu kanıtlamaktan uzaktır. Goodwin, alkolikler...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.