abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kargaburnu kalp unemployment hac sınavı soruları gıda fizibilite raporu karyokinez kanatma zağanos 1995 sezü gün olur yenilenebilir güneş enerjisi ritmik jimnastik freud sigmund su fabrikası tarımsal lojistik haksız ideogram radyo reklamcılığı didinme avrupa birliğinde vergi politikasi sorunlu yarım kalmak örselemek hazreti yunus katılaşma ifşaat kriz sonrası düzenlemeler iskan kanunu litosfer ingilizce ana renkler bilgisayar hukukçu paçalı beydeba kelile ve dimne zabıt üzüm şekeri elektron mikroskopu kor dökmek o yolda jinokoloji paragraf çeşitleri istanbulun yönetim birimleri sert resimsi osmanlıda mimari karartma ömer seyfettinin eserleri ahilik teşkilatı ahşap yapılar peştemal top ağaç matematik kronolojisi müstehzi ileri gelenler sedefli mai ve siyah roman özeti ölmek 1 kg nedir kartal anadolu lisesi hızlı çarpma sistemleri ülke telefon kodları bileşke sergi açmak dyp sonuçları permütasyon dönem ödevi salıverme kırmızı periyodik tablonun tanımı iştahlı ilgi eki coğrafya test şarampol balıklar nasıl boşaltım yaparlar epizot mukaddesat tarımda kullanılan hormonlar derk berilyumun özellikleri ağır sıklet dik üçgen prizmalar 1. dünya savaşında atatürk sahnelenme emsal deoksi nakliyat anaokulu ders planı küpün alanı nasıl bulunur kimyasal değişimler nihan çöpe dönmek gülümsemek inziva çil çil 2005 matematik 1 soruları besin piramidi atatürk biyografi afacan 2005 anayasa değişiklikleri


ÇEVRE SORUNU OLARAK KENTSEL KATI ATIKLAR VE ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 156567 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇEVRE SORUNU OLARAK KENTSEL KATI ATIKLAR VE ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ
21.yüzyılının başlangıcına geldiğimiz şu günlerde çevre ve çevre sorunları dünya gündemini oluşturan önemli konuların başında gelmektedir. Küreselleşme süreciyle uluslar arası ilişkilerin almış olduğu yeni boyutlardan önemli birisi de çevre ve çevre sorunları olmaktadır.
Çevre koruma ve kullanma dengesi, gelişmişlik düzeyi ve siyasal farklılıklarına bağlı olmadan, dünyanın “ortak sorunu” olma özelliğinde olan çevre sorunlarının çözümünde etkin çevre politikalarının oluşturulması son derece önemli görülmektedir. Çevre politikasını, üretim sürecinde metot ve kalite kadar, kamu sağlığı ve çevre kaynaklarının korunması anlamını taşıyan çevre kalitesiyle de ilgili siyasal-yönetsel kararlar bütünü olarak tanımlarsak çevre, yönetim sistemlerinin üretim-tüketim sürecine doğrudan katılımını benimsemek, “çağdaşlığın” gereği olduğu kadar etkin çevre politikasının doğal olarak en iyi uzlaşma anlamını içerdiği inancının da bir sonucudur.
Geçmişte olduğu kadar günümüzde de ekolojik dengeyi bozan, çevre sağlığını olduğu kadar doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimini olumsuz etkileyen etkinliklerin en önemlilerinden biri, kaynakların sorumsuzca tüketimi ve çevresel sorunlara neden olabilecek nitelikte ve miktarda atık üretimidir.
Katı atık üretimi öncelikle yerel yönetimlerin sorumluluğunda olsa bile, sorunun bütüncül anlamda yerel, bölgesel hatta ulusal anlamda önem kazandığı bilinmektedir. Çevre sorunlarının çevrebilimin niteliklerine uygun olarak incelenebilmesinin “sistematik yaklaşımı” gerektirdiği düşüncesi,ekolojik dengeyi kısaca doğa,nüfus,örgüt ve teknoloji arasındaki dengeli ilişkiler bütünü olarak tanımlanmaya neden olur. Bu amaçla yapılan bu çalışmada katı atıkların yönetimi sorunu incelenirken ilk önce “entegre katı atık yönetimi” kavram ve içeriği incelenecek, atıkların kaynağında daha üretilmeden azaltılması (waste minimization-waste reductıon),geri kullanım süreci (recycling),yeniden kullanma (reuse), komposlaştırma (composting), yakma (incineration) ve depolama (landfilling) gibi katı atık bertaraf etme yöntemleri incelenecektir.


KATI ATIK TANIMI

Katı atık ,en yalın anlamıyla tüketicisi tarafından bir işe yaramadığı nedeniyle atılan evsel, ticari, ve endüstriyel işlevler sonucu oluşan ,düzenli şekilde bertaraf edilmesi gereken katı maddelerdir.
Genel olarak, katı atıklar zararlı ve zararsız atıklar olmak üzere gruplandırılır.


Zararlı Atıklar:Çevre ve insan sağlığı risklerini önlemek amacıyla bertaraf edilme sürecinde özel bazı işlemler gerektiren biyolojik, kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip yanıcı-yakıcı,zehirleyici, yok edici veya diğer madde etkileşimi sonucu zararlı olabilecek maddelerdir.

Zararsız Atıklar:Toplum tarafından atılan ve zararlı atıklar sınıfına girmeyen katı atıklardır. Organik ve inorganik maddelerden oluşur.

Kaynakla...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.