abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders orta vadeli krediler aşıt aciz bakınmak reşadiye camii cahit arf çiğdem mukaddema türkiye yunanistan rekabeti işçi sağlığı ve iş güvenliği depo mantık konu anlatımı şırak atatürkün söylediği sözler protein tablosu açık önerme lise 1 ambalaj nedir insan sevgisi atasözleri zayi etmek asabiye abstract register biyoloji dönem ödevleri 15 katlı statik proje Çekçe osmanlı istanbulun fethi resimleri harem ağası rahne solgunluk kontrol diyagramları kromotografi enlem ve boylamın etkileri magralar pedoloji hz muhammedin hayati etalon bilimle ilgili özdeyişler yavaşa 1960-1980 türkiye sühulet ünsüz çeşitleri eğitsel oyunlar ay takvimi simetrili sps dikişçi ateşperest yatak odası çocuk oyun alanları peyzaj dünyamızın şekli ve yapısı kalın cidarlı silindir bankacılık, japonya kanalet nurlu asenkron motorlar mesire şantör 6. sınıf kimya soruları bağıt türk ordusu hoşça reval anlaşması pampa doğal sayıların tarihçesi kazandırma hidrolik makinaları kahvehane nil nehri evrensel ahlak okul veli toplum devşirme el kiri atp enerjisi püf noktası payan boylu sistematik silindirin gecmisi algida biyoloji soruları atatürkün çocuk yoksulluk icimizde april kızılötesi televizyon ve eğitim boynuna gönüllülük beden eğitimi icra vekili amut mümtaz bendir vicudumuz süleyman çelebi-mevlid arşivlemek süslemeler türk devrimi cevre muhendıslıgı zamanla ilgili deyim fırlatma


İNKILAP


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 156616 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİYASAL ALANDA İNKILAP
1)Saltanatın Kaldırılması:


23 Nisan 1920’de TBMM açılmış yeni Türk Devleti kurulmuştu. Bu Devletin kurulmasında ve milli davanın kazanılmasında Osmanlı saltanatının hiçbir olumlu rolü olmamıştı. Hatta İstanbul Hükümeti TBMM’ne karşı cephe almıştı.

20 Ocak 1921’de kabul edilen Anayasa’nın birinci maddesinde, “Egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir” deniliyordu.Bu madde hükmüne göre egemenlik Padişahtan alınıp doğrudan Millete veriliyordu. Yasama ve yürütme yetkisi de Milletin gerçek temsilcisi olan TBMM’ne aitti. Bu duruma göre Osmanlı Padişahı’nın Türk Milleti üzerinde fiilen ve hukuken hiçbir yetkisi kalmamıştı. Ancak Saltanatın kaldırılması için bir zamana ihtiyaç vardı. Kurtuluş savaşından büyük zaferlerle çıkan Türkiye, İtilaf Devletlerinin düzenlediği Lozan Barış Konferansının haberini aldı. Onlar Osmanlı ve TBMM Hükümetini çağırarak kendi çıkarlarını daha kolay sağlayacaklarını düşündüler. Fakat Osmanlı Hükümetinin barış görüşmelerine katılmaya ne hakkı ne de yetkisi vardı.

TBMM, 1 Kasım 1922’de Saltanat ve Halifeliğin birbirinden ayrıldığı ve Saltanatın kaldırıldığı karar oy birliği ile kabul edildi. Böylece Millet egemenliğinin önündeki engel kalkmış oldu. Osmanlı Saltanatı sona erdi.


2) Cumhuriyetin İlanı:


23 Nisan 1920’den beri yeni Türk Devletini idare eden TBMM Hükümeti milli egemenlik esasına dayanıyordu. Devletin şekli gerçekte Cumhuriyetti. Ancak M.Kemal bağımsızlık mücadelesinin yürütüldüğü bir sırada bu adın açıkça kullanılmasını doğru bulmadı.

Birinci TBMM Lozan Konferansı’na kadar pek çok askeri ve siyasi başarılar kazandı. Lozan Konferansı sırasında Devlet sisteminin geliştirilmesi barıştan sonra geliştirilecek iç politika konuları gündeme gelmişti. Bu konular bazı milletvekilleri arasında tartışmaların çıkmasına neden oldu. İtilaf Devletleri Lozan Konferansı’nı keserek bu durumdan faydalanmak istedi. Yeniden savaşa başlama ihtimali belirdi. Bu durum karşısında TBMM 1 Nisan 1923’te yeni seçi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.