abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders eskiden kullanılan ulaşım araçları gemi söyleşi perlon sağlıkla ilgili sözler millenme grup çalışması ve özellikleri turkce 29 ekim 1923 cumhuriyet bayramı hayvan barınakları parçalı endekslenme iletişimdeki değişimler ramazan bayramı galvaniz direkler ifadelendirmek aşk etmek kapitülasyonlar geçim tarzları mili tedvir köşe rafı zıt anlamlı kelimeler gezi planı 2 beyazit dönemi genel özellikleri inci john steinbeck ali fuat paşa dövüşme plastik kaynak makineleri 1923 anayasası hesaplama köfter plüralist aziz nesin kitapları özeti avrupada türk topluluklarının yaşadığı diğer yerler belediyelerin görevleri simyacı hayat adamı sinav sonuclari haberleşme sistemleri çıkarmak çevre kirliliği nasıl zarar verir kayaclar turistik yapılar aile dostu analitik geometri ve vektörler levrek ömür adam kesirlerde çarpma işlemi dinleyici cope örneği bütünleme satma gastrointestinal kanama akortsuz verimli giderler hava durumu ve iklim pastacılık çardak bitkisel beslenmenin önemi ac kıyıcı daily life yaya kalmak fıçı gibi hikâyeleştirme ressam turgut kuru dil peyniri serpilme açı kenar ile çıkmış sorular trafik şiirleri bil.sınav soruları asimile askerlik kaşık imalatı oluşma şehlâ gorki arkadaş alaza üniversiteler arası sanat eğitiminin toplumsal etkileri servis teslim ve bilgi kartı suni yağmurlar muayene olmak 19 mayıs atatürkü anma il yönetimi 8 usta öğretici borçlar hukuku bilim ve sanat ile ilgili deyim edward bono maddenin döngüsü beş şehir ahmet hamdi tanpınar dikeç destur rediktör osmanli iktisadi tuşe içi açılmak yuvarlak dokuma eskiçağ tarihi güvenlik sistemleri çalışan anne ve çocuk


İNKILAP


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 156616 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİYASAL ALANDA İNKILAP
1)Saltanatın Kaldırılması:


23 Nisan 1920’de TBMM açılmış yeni Türk Devleti kurulmuştu. Bu Devletin kurulmasında ve milli davanın kazanılmasında Osmanlı saltanatının hiçbir olumlu rolü olmamıştı. Hatta İstanbul Hükümeti TBMM’ne karşı cephe almıştı.

20 Ocak 1921’de kabul edilen Anayasa’nın birinci maddesinde, “Egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir” deniliyordu.Bu madde hükmüne göre egemenlik Padişahtan alınıp doğrudan Millete veriliyordu. Yasama ve yürütme yetkisi de Milletin gerçek temsilcisi olan TBMM’ne aitti. Bu duruma göre Osmanlı Padişahı’nın Türk Milleti üzerinde fiilen ve hukuken hiçbir yetkisi kalmamıştı. Ancak Saltanatın kaldırılması için bir zamana ihtiyaç vardı. Kurtuluş savaşından büyük zaferlerle çıkan Türkiye, İtilaf Devletlerinin düzenlediği Lozan Barış Konferansının haberini aldı. Onlar Osmanlı ve TBMM Hükümetini çağırarak kendi çıkarlarını daha kolay sağlayacaklarını düşündüler. Fakat Osmanlı Hükümetinin barış görüşmelerine katılmaya ne hakkı ne de yetkisi vardı.

TBMM, 1 Kasım 1922’de Saltanat ve Halifeliğin birbirinden ayrıldığı ve Saltanatın kaldırıldığı karar oy birliği ile kabul edildi. Böylece Millet egemenliğinin önündeki engel kalkmış oldu. Osmanlı Saltanatı sona erdi.


2) Cumhuriyetin İlanı:


23 Nisan 1920’den beri yeni Türk Devletini idare eden TBMM Hükümeti milli egemenlik esasına dayanıyordu. Devletin şekli gerçekte Cumhuriyetti. Ancak M.Kemal bağımsızlık mücadelesinin yürütüldüğü bir sırada bu adın açıkça kullanılmasını doğru bulmadı.

Birinci TBMM Lozan Konferansı’na kadar pek çok askeri ve siyasi başarılar kazandı. Lozan Konferansı sırasında Devlet sisteminin geliştirilmesi barıştan sonra geliştirilecek iç politika konuları gündeme gelmişti. Bu konular bazı milletvekilleri arasında tartışmaların çıkmasına neden oldu. İtilaf Devletleri Lozan Konferansı’nı keserek bu durumdan faydalanmak istedi. Yeniden savaşa başlama ihtimali belirdi. Bu durum karşısında TBMM 1 Nisan 1923’te yeni seçi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.