abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kül çöreği alp er tunga hakkında bilgi kalp pili çiğde devlet borçlanması refrakterler deniz ticaret hukuku artikeller 5. sınıf hız problemleri ovalık 0 faktöriyel rehavet atalarımız ve yurdumuz hz muhammedin hayati enzimlerin biyolojik onemi antitoksin ekosistemin penye fabrikası atatürk+ölçü ingilizce dergi proje+geçiş ektoderm kaşık kadar tarihsel materyalizm atomun yapısı ve periyodik cetvel kuru yük tecvit kazanılma geometri öss bilgi belge kurtuluş savaşında antalya daphnia muhasebe sistemleri ve organizasyonu hayıflanmak tabutluk emeklilik haşiv can can t terekküp halide edip adıvar ın bir öyküsü roka sepet topu albay iz metfen atatürkün vatan ve millet sevgisi nekrotik temenna yünün ön terbiyesi yüz tutmak sanat evi esrar otu berber hiperbolik fonksiyonlar atomu bulan bilim adamları ingilizce dialog kazasker fizik-hareket iç yarıçap anne şiir klasik osmanlı edebiyatı elektrik nasıl elde edilir korse doğal sayılarda dörtlü işlem arama emri monit edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi tanecik can sağlığı merkez kaç kuvveti abdullah bin mesut pırtık tutkallı sene sonu davetiyesi atatürk ün özlü sözleri ürün ağacı üniversite swot analizi deve kolu elektro zil kaynayış sürtme ondalik kesirler ayrı ayrı bakraç tükoder adsorbsiyon karamsar başkişi tropikal bölgelerde yetişen sosyal fobi proje ve performansla ilgili bilgi dijital reklam daumier balçık azerbaycan dili mim hazımsızlık dudaktan kalbe kitap özeti serinlemek


BÜTÇE HESAPLARININ KAPATILMASI YÖNTEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 156639 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BÜTÇE HESAPLARININ KAPATILMASI YÖNTEMİ

Belirli bir dönem (bir yıl) için hazırlanıp uygulanan bütçenin dönem sonunda hesaplarının kapatılması gerekmektedir. Böylece bütçe için başlangıçta ortaya konulan gider ve gelir tahminlerinin gerçekleşme durumları, tahminlerden sapma ölçüsü belirlenebilmektedir. Ne var ki, bütçe dönemi sona ermekle birlikte devlet için henüz tahsil edilmemiş gelirler, sonuçlandırılıp ilgililere ödenememiş giderler bulunabilir. Bu hususları dikkate alacak şekilde bütçe hesaplarının kapatılmasında iki farklı usul geliştirilmiştir.
I. Ekzersiz Usulü (Hesap Dönemi)
Bu usulde bütçe dönemi sona erdiği halde, hesaplar kapanmayıp bütçe ile kabul edilmiş olan gelirlerin toplanmasına ve giderlerin yapılmasına devam edilmektedir.
Ekzersiz usulü sınırlı ve sınırsız ekzersiz usulü diye ikiye ayrılmaktadır. Eğer bir kanunla eski bütçe uygulamasının en üst süresi belirlenmiş ise buna sınırlı eksersiz usulü denilmektedir. Bütçe hesaplarının belli bir süre sonunda kapatılması söz konusu değilse, eski bütçelere ait işlemler kapanıncaya kadar sürdürülmektedir. Bu yönteme de sınırsız eksersiz usulü denilmektedir.
Faydaları;
Eksersiz usulü rasyonel bir yöntemdir. Çünkü, belli bir mali yıla ait işlemlerin toplamını kapsadığı için o malı yıl hakkında doğru ve sağlam bilgi alınmasına olanak sağlar.
Bütçe işlemlerinin ilgili mali yıllara ilişkisi devam ettiği için, bütçe devresi netleşmekte ve şahsileşmekte olup yıllar itibariyle mukayeseler yapma imkanı doğmaktadır.
Bütçe devrelerinin adeta hükmi bir şahsiyete sahip olmalarının bir sonucu olarak, bütçe ile verilen ödenekten fazla harcama yapılmasına imkan yoktur.

Sakıncaları;
Bütçe ile verilen ödeneklerin tümünün harcanmasına olanak sağladığı için israf ve savurganlığı arttıran bir yöntemdir.
Çeşitli mali yılların hesaplarının birbirine karışmasına neden olur.
Alacaklılara yapılacak ödemelerin gelecek yıllara ertelenmesine neden olmaktadır. Bilhassa, sınırsız eksersiz usulünde, ita amirleri mali yıl sona erince bütçe hesapları kapatılamayacağı için, ödemeleri ertesi yıla ertelemektedirler. Bu gibi hallerde, ita amirleri genellikle ödenek yetersizliklerini öne sürerek ödemeleri geciktirmektedirler.
Bütçe denetimi hesaplarının kapatılması sürecinde geciktirilmiş olmaktadır. Yasama organın bütçe hesapları üzerindeki denetimi, bütçe uygulama sonuçlarını gösteren kesin hesap kanunun gecikmesi nedeniyle, zayıflamaktadır.
Bütçenin yıllık olma ilkesine ters düşmektedir.
Eksersiz usulünde, bütçe dönemi bir yılı aşmakta ve bunun sonucu olarak bütçenin yıllık olması ilkesinin faydalarından da vazgeçilmektedir.
II. Jestiyon Usulü (Yönetim Dönemi)
Jestiyon, saymanın yönetim dönemi içinde yaptığı tüm işlemlerdir.
Jestiyon yönteminde bütçe yılından sonra yapılan giderler ve toplana giderler ilgili olduğu yılın bütçe hesabına geçirilir. Türkiye’de uygulanan yöntem bazı ist...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.