abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ilk iletişim araçları eğlendirmek hamburgerci yunus emrenin ahlak anlayışı dünya kitap günü menelaus böbreklerde idrar oluşumu edip ahmet yukneki 29 ekim ile ilgili yazı hak ediş enerji denklikleri osmanlıda günlük yaşam vatandaşların sorumlulukları yönetimin sosyal felsefesi tazyik tor topografyası sayac işletme uzun kısa belirtke millet vekili heyecan vermek kuvai mili ayrıksı yıl bitkilerden aromatik pnömatik ölçme cihazları parma manastırı 1914 ve 23 nisan 1920 arasında özendirme matematik kümeler soruları kromozon 18 hastaligi orta çağ avrupası karakaya barajı aval aval gabriel garcia marquez özel kesim dil devrimi ve sonuçları ad tamlamaları tulum gibi atatürkün inkılabı vergi muhasebesi elektrik devrelerinin emniyeti asenkron motor rulman çeşitleri alfred wegener acı su din ve din anlayışı homurtu pekçe 6. sınıf kesirler tandem genel mekanik 1. dünya savaşında güney cephesi dil ile ilgili atasözleri çocuk haklarına dair sözleşme fen bilgisi dönem ödevleri güneşin insan üzerindeki etkileri ritim trafik levhaları kaçık öz makale deneme Kalvenci karaçayır gazların yayılma özellikleri reşat nuri sarı göl anaerki hasır jakoben elma hallenme kösteklenme titrem jeotermal sera tavşancı family tıraş etmek ağaçlar çoğalıyor mu story book gülten dayıoglu çarkçı adlar aksak rekabet menfi bilgisayar teknolojisi staj defteri enflasyon muhasebesi yeni oks sistemi ab vergi politikası antalya bölgesi harita ölçekleri cumhuriyetle ilgili kompozisyon 2. sınıf matematik kitabı kaf dönmeli haçlı halt muhassala ağ kayığı asrs Pantürkizm sulhsever


SİGARA BAĞIMLILIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 156717 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİGARA BAĞIMLILIĞI
Neden Başlıyorlar?
Sigara bağımlılığının çok az fiziksel yönünün yanı sıra, asıl beynimizde oluşan alışkanlık yönü vardır. Sık sık tekrar edilen her eylem zamanla, beynimizde alışkanlık yapar. Genelde alışkanlıklar hayatımızı sürdürmemiz için çok önemlidir. Yürümek, okumak, yazmak, yüzmek, araba kullanmak; tekrar yapa yapa kazandığımız faydalı alışkanlıklardır. Bir de sigara gibi kötü alışkanlıklar vardır ki; bunlar da tekrar edilerek alışkanlık kazanılır. Bu alışkanlığınızı hatırlatacak bütün nesneler ve eylemler ile otomatik olarak alışkanlığın gereğini yerine getirmeniz için, beyin emir verir. Bu otomatik şartlanmalarda, bu şartlanmanın sebebini bilirsek daha rahat karşı koyabiliriz.

Tütün Ne Kadar Bağımlılık Yapar?
Bu soruya verilebilecek en kısa cevap "eroinden daha fazla"dır. Sigaradaki nikotin, ciddi bağımlılık yapan bir maddedir, insanları genellikle yetişme çağında kendisine esir etmektedir.
İnsanlar sigaraya genç yaşlarda başlar ancak yaşlandıkça onu bırakmak zorlaşır. Ergenlik döneminde sigaraya başlayan çocuklar, hayatları boyunca sigara bağımlısı olma riski taşırlar.
Gençlerin 1/3ü sigarayı denemektedir ve bunların yarısı sigara bağımlısı olma riski taşımaktadırlar. Ne yazık ki, hayatındaki ilk iki sigarasını tamamen bitiren gençlerin %85i sigara bağımlısı olmaktadır. Kısacası bir kere başlayınca bir daha zor bırakılan bu korkunç alışkanlık, her yıl giderek artan rakamlarda can almaktadır.

Tutunde sagliga zararli hangi maddeler bulunuyor?

En iyi bilinen ve en tehlikelileri karbonmonoksit, nikotin ve katrandir.
Karbonmonoksit: Arabalarin egzoz gazinin aynisidir. Kanin oksijen tasima yetenegini azaltir.
Nikotin:Kokain ve Morfin kadar bagimlilik yapar. Kan basincini (tansiyon) ve kalp hizini arttirir. Karbonmonoksit ile birlikte koroner arter hastaligi ve beyin damar hastaligina yol acar.
Katran: Kanserojen (kanser yapici) olup akciger kanseri, anfizem ve kronik bronsit yapar.

SİGARA İÇMENİN VÜCUDA ETKİLERİ
Sigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık 3.700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. En zararları da karbon monoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda, astım, ciğer yangısı, göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız.
Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada 2.500.000 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin başlıca sebebi akciğer kanseridir, ikinci önemli sebep kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir. ,

SİGARA ÜLKEMİZİN 1 NUMARALI SORUNUDUR
Türkiyede Sigaradan Ölümler
Peki sigaradan daha öncelik...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.