abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders önem akarsu ve barajlar e-ticaret ekspoze gün tutulması çizim fransiz ihtilali aciz kış uykusuna yatan hayvanlar tekvando kaçmak kibrit dünyadaki iklim çeşitleri antisiklon hse tıkma analatik managing risk harita kadastro erozyonla ilgili resimler güleç haddeci karga ile tilki fabl komedi türünde tiyatro eserleri doğal anıtlar ve korunması katil vadetme periyodik cetvel soru viyola feridun andaç üstüne gitmek kup meyvelik gıdıklanma çalışma dolabı otomasyon plc cihazı tıs yok mücehhez sevi tehlike değerlendirme hareket sistemi doğal ışık kaynakları karmaşık sayı sunumu süreklilik transfer fiyatlaması organizasyon tipleri uyku kalem beyi eşek arısı analiz suda yaşayan canlılar iller efsaneleri 1982 talep arz denge eğitimin önemi devlet ve kişi özgürlüğü önü alınmak çalışma yaprağı kontrol bitki ve hayvan hücrelerinin farkı 1. seminer çalışması besin albümü atmosfer olmasaydı ne olurdu gama pervane mili diskiriminant turizmde kariyer anakart çeşitleri edebiyat soruları yazım türlerinden günlük savurganlık göreli yeniçeri maaş pramitler spor fizyolojisi beyaz diş kitap özeti il rakımları sıcaklaşma any hizmetci tanzimat dönemin edebiyatının oluşumu tenoloji boy bos yer adı menzilci sosyal yaprak test emlâk bilimsel yöntem bakır izotopu saraylı taşırmak kıldırma inci gerdel aşık edebiyatı nazım şekilleri türk halk müziği bestecileri bergama sikkeleri hidrojen enerjisi guanin


1923DEN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE EKONOMİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 156836 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1923DEN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE EKONOMİSİ
(1923-1993)

1923-1980 Yılları Arasında Türkiye Ekonomisi:

1920lerden günümüze kadar Türkiye ekonomisi tarihini incelerken üç iktisat kongresinin de ekonomi politikalarında önemli değişimlerin yaşandığı dönemlerin başlarına rastladığı gözlenmektedir. Bu açıdan iktisat kongrelerinin ekonomik hayata yön verme işlevleri olmuştur.
Birinci İktisat Kongresinin düzenlendiği 17 Şubat 1923 tarihinde, Kurtuluş Savaşından galip olarak çıkan Türkiye, iktisadi açıdan Osmanlı İmparatorluğundan devraldığı "Duyunu Umumiye" ile karşı karşıya kalan, halkın büyük çoğunluğu fakir ve eğitimsiz, sanayi kuruluşları yok denecek kadar az ve sermaye birikiminden yoksun, geri kalmış bir ülke konumundaydı. Bu Kongrenin ortaya konulan fikirler açısından o dönemin Türkiye ekonomisini yeniden inşa etmede büyük katkıları olmuştur.
1981 yılında düzenlenen İkinci İzmir İktisat Kongresi ise, iktisadi ve siyasi bunalımların gözlendiği, iktisadi olarak içe dönük sanayileşmenin yarattığı bunalımların biriktiği ve hemen ardından bu alanlarda büyük değişimlerin gözlendiği bir dönemde düzenlenmiştir.
21. yüzyıla girmekte olan dünyada gözlenen siyasi ve teknolojik değişim rüzgarları içerisinde, 1992 yılında düzenlenen Üçüncü İzmir İktisat Kongresi, bu değişim ortasında olan ve coğrafi açıdan etrafında siyasi çalkalanmaların gözlendiği Türkiye için, iktisadi açıdan gelecek yüzyıla hazırlanmada, hedefleri belirlemede, kamu ve özel kesimin fikirlerini ortaya koymada önemli bir yere önemli bir yere sahiptir.
Birinci Dünya Savaşından 5 yıl sonra, dünyanın kendine bir düzen vermeye çalıştığı uluslararası konjonktürde toplanan Birinci İktisat Kongresi, daha çok içerdeki dengeleri tesis etmeye ve iktisadi yapıyı oluşturmaya yönelikti.
Kongrede sanayici, tüccar, çiftçi, işçi "murahhaslarının" oldukça çekişmeli ve kulisli bir çalışma ortamından sonra, ana sektörler itibariyle belirlenen "Misak-ı İktisadi Esasları" başlığı altında bütünleşmeleri, bir ittifak arayı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.