abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders türk halk müziği derlemeleri borumsu yer bulmak fosil ne işe yarar klima pazarlama rf dc jenerator auguste comte atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları yakma kimya patlak göz akdeniz bölgesi beşeri özellikleri türkiyenin turistlik yerleri akvam sarmalama alüminyum köpük dinamik frenleme metallerin saflaştırılması öss biyoloji soruları ahmed paşa murabba beylik düzü panikleme alın tesis planlama proje susuş kıkırdak 0362 açacak parankima iç tehdit hedefleri noktasız esp sistemi golg din anlayisindaki farkliliklar çeko talimat verme genç osman ıslahatlar sığlık idarehane şenlik duble er suyu bellek tipleri sayaçlar sigorta uygulanma mehmet kemal tuncer lisesi oliver twist türkçe balyoz bitki fosili drapaj bilgisayar staj dosyasi 10. yıl marşı önemi mukavemet örnek problemleri asal sayı karsak çiftleşme ahlak nedir gliserol benimsenme modern hikaye hamur boya mevsimler özellikleri türkce yavaşlık anı nedir otuz beş yaş şiiri katı açı yıldız sarayı bayan sürücü beceri analizi ağır durmak afaçanlar çetesi tenasüh personel verimlilik hesabı sosyal hayattaki değişiklikler mantığın uygulama alanları aristo sivilleşme su ve nem sorunları aris bardak içini yemek günce alerji tablosu nedir loça kontra ilaç üretimi tesisi anlatış insan olma bilinci tebeşir yapımı boron süreksiz vega sınıflandırma 2004 kpds sorulari koregraf bar mbar pascal iadeli taahhütlü posta


UYUŞTURUCU MADDE KULANIMININ TARİHSEL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 156909 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

UYUŞTURUCU MADDE KULANIMININ TARİHSEL
SEYRİ
Madde kullanımına bağlı problemler genellikle modern hayatın getirdiği değişikliklere ve strese bağlı olduğu düşüncesi oldukça yaygındır. Geleneksel toplumdan modern ve seküler toplum yapısına geçişin, aile yapısının zayıflayışının, şehir hayatının sosyoekonomik baskısının bunda etkili olduğu üstünde durulur. Bu faktörler bazı psikoaktif madde epidemilerinde etkili olsa da problem oldukça karmaşıktır ve kökeni sanayi devriminden çok öncelere dayanır.
Alkol, opiyum, cannabis, koka yaprakları vb maddelerin tıp dışı amaçlarla kullanımı insanlık tarihinin başlangıcı kadar eskilere dayanmaktadır. Türkiyede yapılan arkeolojik kazılarda binlerce yil öncesine ait afyon tohumları bulunmuştur. Bütün kıtalarda alkol üretmek için sayısız yol geliştirilmiştir. İnsanlar etil alkol elde etmek için deve ve at sütünden pirince, tahıllardan kaktüse, patatesten bala kadar pek çok değişik maddeyi karbonhidrat kaynağı olarak kullanmışlardır. İçki üretimi o kadar eskilere dayanır ki insanlığın mayayı ilk olarak ekmek yapmak için mi yoksa bira üretmek için mi kullandığı henüz anlaşılamamıştır. Madde bağımlılığı 2000 yıl önceki yazılarda tanımlanmıştır.
Sporadik madde kötüye kullanımı tarihin her döneminde görülmüşse de yaygın ya da epidemik madde bagımlılığı görece yeni bir olaydır. Bu gelişmede rol oynayan başlıca faktörler şunlardır:
1. Belli bölgelerde kullanılan maddelerin tüm dünyaya yayılması.
2. Aynı maddelerin daha saf ve dolayısıyla etkin derivelerinin üretilmesi.
3. Yeni sentetik psikotrop maddelerin üretilmesi.
4. Parenteral kullanım gibi yeni kullanım yollarının geliştirilmesi.
Birçok psikoaktif madde dinsel ve sosyal ritüellerde kullanılmştır. Örneğin sarabin Hiristiyan ve Yahudiler arasında kullanılışı, belli hallusinojenlerin Saman ayinlerinde kullanılışı, tütünün Amerikan yerlileri arasında ritüellerde kullanılışı gibi. Bu tür kullanımlar toplumlara belli maddeleri nasıl kullanacaklarını öğretmekte, muhtemel etkileri ile ilgili bilgilendirmekte ve bu maddelerin kullanımı ile ilgili sosyal sınırlar koymakta idiler. Örneğin alkolü dini törenlerinde kullanmalarına rağmen Yahudiler arasında alkol bağımlılığı oldukça seyrektir. Bunun nedeni Yahudiler arasında sarhoş olmanın çok ayıp karşılanmasıdır. Yani kültür alkolün ne zaman, nerede, ne ölçüde kullanılacağını öğretiyordu. Amerika yerlileri tütünü mukaddes saymakta ve ritüeller dışında kullanımını hoş karşılamamaktaydılar.
Dinler, kültürler ve devletler psikoaktif maddelerin kötüye kullanımı ile mücadele etmişler, bazan başarılı olmuşlar, bazen de olamamışlardır. Bağımlılık yapıcı madde türlerindeki yeni buluşlar, kullanım yollarındaki yenilikler, üretim ve dağıtım yollarındaki gelişmeler problemi çağımızda her zaman olduğundan daha karmaşık hale getirmiştir. Son beş yüzyılda madde üretim ve kullanım yolları bütün dünyaya yayılmıştır....
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.