abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ortopedik herrü antikor afetlerden korunma ab ve çevre politikaları harcamak genel ekonomi sürrealist mızraklı heves kredi başvuruları diş kirası ingilizce dergi vatan yahut silistre şasi ve karoseri sözüm ona hay iş değerleme mimari ahmet bekir palazoğlu Yahudi baklası ceza almak kanamak doğal afetler eko sisteme etkisi avrupada tarım irticalen halka olmak kurumlarda hijyen hidrojen enerjisiyle elektrik üretimi dozer verimlilik analizi artikeller ses kuşağı ensülin ingilizce rakamlar gölgeler ve özellikleri boşaltım sistemleri mükedder sağa sola bağıtlanma elektronlar kırşehir oyunları mat seminer metil metakrilat proses pipetle dwt dikdörtgen uzunlukları ve kenarları sorular güç sistemleri peyami safa canan arşın ve endaze varakpare ürün yaşam eğrisi ihtiyati haciz yer besınler 23 nisan şiiri avrupa kalite ödülü çiğde hacimler fotosentez nedir başı dönmek kanara rahibe gometri cumhuriyetten gelen yenilikler mehmetçik adı kasaphane dış ticaret sermaye şirketleri agraf eğil dağlar döşeme atatürkün spor ile ilgili sözleri atatürkün yardımseverliği aşılanmak oyunları seç ana cadde idman sky jack açık öğretim sınav sönuçları dayamak katran oto denetim yabancı ressamların hayatı çılgın türkler dil tutmak dünya batıdan doğuya döner dokunmatik bolu nufusu göç emperyalizm cross match doğal ve yapay destanlar sarıçam karbon göze tepkinlik hamburg yöntemi heyelan geciktirme dolu


AĞRIDAĞI EFSANESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157145 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AĞRIDAĞI EFSANESİ

Günün birinde keçe bellemesinin üzerinde bir güneş ve ağaç işlenmiş çok güzel kır bir at Ahmetin kapısının önüne gelip kapının tahtasını koklar gibi duruyordu.Atı ilk gören Sofi olmuştu.
Sofi atın üzerindeki işareti bir yerden hatırlar gibiydi ve bu işaretin onlara kötülük getireceğine inanıyordu.Sofi oralardaki bütün oymakların işaretini bilirdi ama bu işareti bir türlü anımsayamamıştı.
Bu arada Ahmet evin içinde çok eski olan Ağrı dağı türküsünü çalıyordu.Bu türkü Ağrı dağının bitmek bilmez öfkesini dile getiriyordu. At bu sesten çok etkilenmiş gözüküyordu oda Ahmeti dinliyordu.
Sofi, Ahmet türküsünü bitirince onu yanına çağırdı ve atı gösterdi.Atı tanıyıp tanımadığını sordu.Fakat Ahmet atı tanımıyordu.Bunun üzerine Sofi atın Ahmete haktan yadigar olduğunu söyledi ve Ahmete atı üç kere dağın aşağısına götürüp orda bırakmasını eğer at har defasında geri gelirse bu atın onun olacağını ve onun sahibi Osmanlı hükümdarı bile olsa ,kellesini vermesini ama bu atı vermemesi gerektiğini söyledi.Bunu üzerine Ahmet atı dağın aşağısına götürdü ve atı orda bırakıp geri geldi ama at her seferinde geri gelmişti.Artık at Ahmet’indi ve atın sahibi kim olursa olsun Ahmet atı ona veremezdi.
Ahmet atı ahıra çekti ama biraz sevinçli biraz korkuluydu.Elbet bir gün atın sahibi ortaya çıkacaktı peki o zaman ne yapacaktı?
Bir gün Sofi titreyerek Ahmetin yanına geldi ve atın, Beyazıt Paşası Mahmut Hanın atı olduğunu söyledi.Atı getirene beş at ,elli altın vereceğini söyledi ve ekledi atı kimin evinde bulursa onun kellesini vurduracağını söyledi.Ama Ahmet atı ona vermeyeceğini atın kendisine haktan yadigar olduğunu söyledi.
Bir ay sonra Mahmut Hanın adamları Ahmet’e geldiler ve atı geri vermesini istediler ama Ahmet kabul etmedi ve atın artık kendisine ait olduğunu söyledi.Bunu duyan Paşa çok sinirlendi etrafındaki Kürt beylerini toplayıp Ağrıdağı’na atı almaya gitti.Fakat dağda Sofiden başka kimseyi bulamadı uzu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.