abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders söndürmek elektrik devreleri lambalar tesis planlama proje servet_i fünun nasreddin hocanın jön türkler öner yağcı fizik genleşme süpermarketçi fizik konu testi masumiyet falya atatürkün sanat anıları girilmek inayet ses iskandil nedir çalıkuşu özet hicran abuli muharrem tehlike ve uyarı işaretleri stok kontrol sistemleri yurtsuz ardısık sayılar tipi kaçkar dağları entele otu mendel komiserlik 1. dereceden 1 bilinmeyenli denklemleri anlat yahudilikteki on emir hemorajik kist korku ve cesaret sirkat dış ticaretin fonksiyonları akciğer modeli azı dişi 304 paslanmaz celik serv antlasması divan edebiyatı atatürk ve barış protezci proje çizimleri bahtiyar parfüm ibiş gibi denk gelmek hastalık yapan virüsler gıdaların besin içerikleri hissetmek süyüm düğün için dilekler lozan antlaşması haritası esneme haksever kavuklu 61 82 anayasa itmek atelye stajı düzleşme dergah dergisi her sey seninle başlar çil çocuk temel işyeri planlaması iletişim araçlarında masal söğüt ağacı sibirya kurdu bulgaristanın tüp gazların yapımı milyarlık irrasyonel sayılar türkiyede para talebi içi pır pır etmek osmanlı rus ilişkisi toplumsal davranış yolgeçen göl suları iğne kaçığı sevici adım adım izlemek tepe değeri iyimserlik göktürk telefonun tarihi tarikatlar edeb ya hu fen teknoloji toplum çanakkale şehitleri fizik dönem ödevi çocuklara yönelik sanat egitimi sıkıcı çakşırotu kökü gümele atatürkün yenilikleri resimleri firengi rüştü atık çekirdek world war 2


AĞRIDAĞI EFSANESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157145 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AĞRIDAĞI EFSANESİ

Günün birinde keçe bellemesinin üzerinde bir güneş ve ağaç işlenmiş çok güzel kır bir at Ahmetin kapısının önüne gelip kapının tahtasını koklar gibi duruyordu.Atı ilk gören Sofi olmuştu.
Sofi atın üzerindeki işareti bir yerden hatırlar gibiydi ve bu işaretin onlara kötülük getireceğine inanıyordu.Sofi oralardaki bütün oymakların işaretini bilirdi ama bu işareti bir türlü anımsayamamıştı.
Bu arada Ahmet evin içinde çok eski olan Ağrı dağı türküsünü çalıyordu.Bu türkü Ağrı dağının bitmek bilmez öfkesini dile getiriyordu. At bu sesten çok etkilenmiş gözüküyordu oda Ahmeti dinliyordu.
Sofi, Ahmet türküsünü bitirince onu yanına çağırdı ve atı gösterdi.Atı tanıyıp tanımadığını sordu.Fakat Ahmet atı tanımıyordu.Bunun üzerine Sofi atın Ahmete haktan yadigar olduğunu söyledi ve Ahmete atı üç kere dağın aşağısına götürüp orda bırakmasını eğer at har defasında geri gelirse bu atın onun olacağını ve onun sahibi Osmanlı hükümdarı bile olsa ,kellesini vermesini ama bu atı vermemesi gerektiğini söyledi.Bunu üzerine Ahmet atı dağın aşağısına götürdü ve atı orda bırakıp geri geldi ama at her seferinde geri gelmişti.Artık at Ahmet’indi ve atın sahibi kim olursa olsun Ahmet atı ona veremezdi.
Ahmet atı ahıra çekti ama biraz sevinçli biraz korkuluydu.Elbet bir gün atın sahibi ortaya çıkacaktı peki o zaman ne yapacaktı?
Bir gün Sofi titreyerek Ahmetin yanına geldi ve atın, Beyazıt Paşası Mahmut Hanın atı olduğunu söyledi.Atı getirene beş at ,elli altın vereceğini söyledi ve ekledi atı kimin evinde bulursa onun kellesini vurduracağını söyledi.Ama Ahmet atı ona vermeyeceğini atın kendisine haktan yadigar olduğunu söyledi.
Bir ay sonra Mahmut Hanın adamları Ahmet’e geldiler ve atı geri vermesini istediler ama Ahmet kabul etmedi ve atın artık kendisine ait olduğunu söyledi.Bunu duyan Paşa çok sinirlendi etrafındaki Kürt beylerini toplayıp Ağrıdağı’na atı almaya gitti.Fakat dağda Sofiden başka kimseyi bulamadı uzu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.