abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders nötr kesme tasdik ettirmek müşterek anadolu lisesi sınav soruları frankenstein özet buldozer sayıların doğuşu kitle iletişim özgürlü azamet sanatçılık komedi türünde tiyatro eserleri istanbulun fethinin dünya açısından önemi kaynayış izafe kafaca gol atmak yaprak dökümü özet nefis çevre ile ilgili makale dövme şekilleri iğretileme soğutulma özetleme keçe üretimi aseptik ambalaj aselsan kervansaray bafra insan haklarının ulusal düzeyde korunması örnek yazı türleri sokak ndp sefirlik uluslar arası kuruluşlar iş başvuru fermiyum rezil olmak milli mücadele ve iletişim gaz yakıt argo sözcükler yapay döllenme tarih soruları edebiyat sosyal hayat sabunlama ödev tarım politikası ilköğretim ödevleri rencidelik denizaşırı tüsiad giren konşimento terletici namusluluk şart kipi cermen kavimleri mezozom insan ne ile yasar mesih paşa imamı göl bilimi nedir turizm eğitimi reşat nuri gültekin çalı kuşu izmir masa tenisi oyun kuralları şehrin aynaları markov zincirleri satış teknikleri tanımı canı tatlı acı bal alüminyum alaşımları 11-12.yüzyıl asenkro yoğurt in cin yahya kemalin eserleri tarator hoparlör ayak vermek deniz suyundan içme suyu united nations conference kompozisyon örnek katmak önce ekmek ingilizce günlük konuşma dil sil baştan timsahlar müsterih windows media player sen de gitme triyandafilis küresel terör ve abd Nb basın bülteni güneş vatandaşlık görevlerimiz nelerdir günümüzdeki düşünürler öğrenci konulu şiirler maşa gibi koni nedir çarpıcılık


ATATÜRKÜN BİLİM VE TEKNİK ANLAYIŞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157171 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Atatürk’ün Bilim ve Teknik Anlayışı

Azgelişmiş ülkeleri niteleyen temel göstergelerden biri de eğitim eksikliği ve okuma-yazma bilenlerin toplam nüfustaki oranının düşüklüğüdür. Gelişmiş ve kalkınmış ülkelerde bu oranın yükseldiği, hatta yüzde yüze vardığı görülmektedir. Ekonomik kalkınma ile eğitim arasındaki ilişki açık ve kesindir.

Atatürkün eğitime verdiği önem yanında asıl dikkati çeken özellik, eğitimin ekonomik kalkınmaya olan olumlu ve vazgeçilmez etkisini ısrarla belirtmesidir.
Altyapı ve eğitimin ekonomik kalkınmadaki temel rolleri için halkın da özlem ve isteğini katarak şöyle der: "Halk ve köylüler, beni her yerde şu iki sözle uyardılar: Yol ve okul." (1924)

Kendi yüksek kişiliğinin uyandıracağı etkiyi düşünerek, çevresindekilere, eğitime verdiği önemi göstermek için, kişisel bir özlem biçiminde zaman zaman şunları söyler: "Eğer Cumhurbaşkanı olmasam, Milli Eğitim Bakanlığını almak isterdim."
Okuma-yazma oranının düşük olması, Atatürkün gözünde ayıptır, utanç vericidir: "Düşününüz ki, bu ulusun, bu sosyal topluluğun yüzde onu, yirmisi, okuma-yazma bilir, yüzde sekseni, doksanı bilmezse, bu ayıptır. Bundan insan olarak utanmak gerekir."

Ulusun geri kalmışlığını yaratan nedenler arasında eğitim en önemlilerinden biridir: "Şimdiye dek izlenen eğitim ve öğretim yöntemlerinin ulusumuzun gerileme tarihinde en önemli bir neden olduğu kanısındayım."

Eğitimden beklenen nedir?. "Eğitimdir ki bir ulusu ya özgür, bağımsız, onurlu, yüksek bir topluluk biçiminde yaşatır ya da bir ulusu tutsaklık ve yoksulluğa götürür." Çünkü: "Eğitimde hızla yüksek bir düzeye çıkacak bir ulusun yaşam savaşımında maddi ve manevi bütün güçlerinin artacağı kesindir." (1928)

Ulusun kalkınmasında bu denli önem taşıyan eğitimin temel nitelikleri nasıl olmalıdır?. "Eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak gerekir. Bir ulusun gerçek kurtuluşu ancak bu yolla olur. Bu zaferin sağlanması için hepimizin tek can ve tek düşünce olarak özlü bir program üze...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.