abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hayırsız bilgisayar toplama bilgisayara format çekme öss edebiyat soruları eko sistemi tank izole etmek modellik aksetmek nükleer enerji beş şehir ahmet hamdi www.meb. gov.tr başarı ile ilgili atasözleri 0-12 v güç kaynağı görele lisesi maddelerin geri dönüşümleri diş ticaret zoraki muğlada tarım polis meslek yüksek okulları harmancı 3 boyut nedir ölçme savakları plansız sanayileşme nedir radyoaktiflik ve tıp beyde bağları aidiyet fön rüzgarları bağıl atom ağırlığı kalkışılma aslen balçık yerkabuğu uzunluk ve ölçme araçları sosyal bilgiler öğretimi gece gündüz hayvanlar dış kalıp ögretmeni kartal anadolu lisesi oksijen grubu düşsüz parazit olarak yaşayan bitki türleri fesat her zaman derbederlik 1919-1923 edebiyat belediyenin görevleri litoloji yöntem 5. sınıf yıl sonu zümresi kitap sevgisi kamyon buğdayın ekmeğe dönüşümü ishalli fabrika plastik güzelim insan kaynakları eğitim gelişimi deniz neden tuzludur markov lgs fen bilgisi sorulari 20 elementin atom modeli geçiştirmek karışımlı maddeler katmersiz başarı yolları karagöz ve hacivat duruk avrupa birligi cevre politikalari aklınca istatistiksel kalite kontrol hidroelektirik enerji kardiyogram dil ve din euler bağıntısı gönen trafik kazalari ve nedenleri kaynak osmanlı tarihinde yeniçağ örfî günümüz romanlari irsaliye karşılıklı ilca etmek hac insan üzerindeki etkileri tesviyecilik petrolün damıtılması tasavvufi kavramlar kazanılmak şunda konser forecasting yaşam alanı enformasyon maliyet hesapları gazhane hal değişimi müzikte ton yumurtlamak eğitilmek diyastaz


AİDS


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157201 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AİDS

Hastalığın ortaya çıkmasında dünya bilim topluluğunun ocak 1983’te hastalığa yol açan LAV virüsünün (sonradan bu virüsün adı HİV olarak değiştirildi) bulunduğunu onaylamasına kadar dört yıl geçmiştir. İlk AİDS vakalarının ortaya çıkmasından yirmi yıl sonra, tıbbın salgın karşısındaki tavrı, hastayı ön plana alan köklü bir değişim geçirmiştir. Bugün mucize bir ilacın hâlâ bulunmamış olması, hastalığın yayılmasını engelleme çabalarının koruyucu önlemlerde yoğunlaşmasına neden olmaktadır.

İlk AİDS vakaları 1979’da ABD’de Kaliforniya’da ve New York’ta kaydedildi: hastalar hep eşcinseller ve gençlerdi. Bu ilk gözlem, hastalığın toplumsal algılanması üzerinde çok tehlikeli ve ağır bir etki yarattı. Ama çok geçmeden hastalık eşcinsel olmayanlarda da bulundu, ama bu defa da eroinmanlar, hemofili hastaları ve kan nakli yapılanlar çoğunluktaydı. Derken Haiti’de, sonra Afrika’nın ekvator yörelerinde de hastalığa rastlanıldı.
1981’de hastalık, AİDS harflerinden oluşan bir simgeyle adlandırıldı (İng. Acquired Immune Deficiency Syndrome; Edinsel bağışıklık yetersizliği sendromu). 1984’te uluslararası bilim alemi, hastalık sebebinin o zamana kadar bilinmeyen bir virüs olduğunu kabul etti. Amerikalı Prof. Gallo’nun ekibi HTLV 3 adını verdi; oysa aynı virüsü bir yıl önce Paris’teki Pasteur Entitüsü’nden Prof. Montagnier’in ekibi de bulmuş ve bu virüse LAV virüsü adını vermiştir.
Tartışmayı tatlıya bağlamak için virüse yeni bir ad verildi ve HİV (Human Immunodeficiency Virus; İnsandaki bağışıklık yetersizliği virüsü) denildi. 1986’da ikinci virüs (HİV 2) bulununca, ilk bulunana HİV 1 denildi. Bu ikinci sıfatı Batı Afrika kökenli hastalarda bulunmuştu, birincisi kadar bulaşıcı değildi ve bu nedenlede dinya çapında yaygınlaşmamıştır.
Virüsün keşfi, bulaşmadan birkaç hafta sonra virüslü insanlarında kanında ortaya çıkan HİV karşıtı antikorların araştırlıması için bir tekniğin gelişitirilmesini sağladı. Virüsü taşıyanlar HİV için seropozitiftir. Te...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.