abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders köfte iyonlanma ufku dar zabıt katipliği otokar standart sapma bilgi kuvvettir selef aciz kayaç resimleri dede korkut masallari hidrolik devre buzdolabının çalışma sistemi atatürkün kişisel özellikleri gözle görülmeyen canlılar masal nedir özellikleri sekreter refahlı orojenez orta karar elektronik staj dosyası hangi batı muhasebe ili ilgili bilgiler ayna simetriği elmasım tezkire soru sorma teknikleri avrupa kıtası tipolojik kahve fincanı louısa may alcott atatürk ile gelen yenilikler atatürkün bilim ve sanat ile ilgili sözleri öğretim bilgisi ankara şiiri 11 sınıf bizans sikkeleri rakik allahsız fatih sultan mehmet ingilizce hayatı nâkil soy gazların özellikleri 3d scan yabancı pop müzik tarihi 19. yyda osmanlı devleti suçlamak padişah tuğraları güneş nedir iguana çıktı fabrikatör 0 bulan adam önlük hasan latif sarıyüce metin toker haciz bedensel engelli bütçe denklemi ışınlamak mıknatıs demiri çeker grafik tasarim ekonominin temel kavramları akşamcılık takipçi peyami safa edebi kişiliği ankara gelişim testi türk dilinin dünya dilleri arasındaki yeri kat çıkmak restleşme sözleşmesiz koylar kaplamalar ıngılızce sozluk osmancık kitabı orman endüstri dünyadaki ilk yerleşmeler cumalıkızık dın normları kamçılı presler biyoloji dönem ödevleri infial krepin endotermik tepkimeler geçim kaynakları cinsiyet marka patent pizza kulesi jeoloji demir ve çelik coğrafya test ağsı çin medeniyeti tundra iklimi kapasite hesaplama hepiniz atatürkün özdeyişleri su altı rüsup delme patlatma


AKCIGER TÜBERKÜLOZU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157208 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKCIGER TÜBERKÜLOZU
Tüberküloz inadina yakalamakta herdite veya predispozisyonun ve agir isin de rolü varsa da bilhassa fena hayat sartlari ve sik sik basile temasin önemi vardir
Solunumla akcigerlere giren basil ilk olarak orada start kompleks denen bir odak husule getirmektedir. Su halde Mantoux veya Pirqet reaksiyonlari basili ile temasa gelmis demektir. Start kompleksin veya pirimer tüberkülozun geçmesinden aylarca veya senelerce sonra tüberkülozun inadinin baslamasina post-pirimer tüberküloz denir. Inadinin yeniden alevlenmesinin sebebi immuni’enin kaybolmasi masif süper enfeksiyonlar veya bir gangliyonun bronsa açilmasidir. Post-pirimer tüberküloz büyük bir ekseriyetle akcigerlerde lokalizedir ve kronik akciger tüberkülozunu teskil eder. Tüberkülozun bu aktif devrinde ates,terleme,zayiflama,istahsizlik ve dermansizlik öksürük , balgam ve hemoptizi gibi semptonlardan bir kismi veya hepsi birlikte mevcuttur ve daima sedimantasyon hizlidir ve C-Reaktif protein kuvvetle pozitivdir.
TÜBERKÜLOZDAN KORUNMA YOLLARI
Tüberkülozdan korunma tibbi oldugu kadar sosyal bir devadir. Iyi gida ve iyi hayat tarzi tüberkülozun yayilmasina mani olur.
~ Tüberkülozun Ilaçla Tedavisi:
Tüberkülin testi negatif olan saglam kimseleri B.C.G. ile asilandiktan 2 ay sonrasina veya daha dogrusu tüberkülin testi pozitiflesinceye kadar INH ile korumaya almak mümkün olur.
B.C.G. yapilmaksizin 3 yasindan küçüklere tüberkülin testi pozitif bulunursa bunlari bir sene süre ile INF ile korunmalidir. Bazi arastirmacilara göre bu uygulama 3 yasini geçmis çocuklar da uygulanmaktadir. Evvel tüberküloz geçirmis kisilerde gebelik süresince agir diyabet zuhurunda diyabet kontrol altina alinincaya kadar ve cerrahi müdahaleler esnasin da geçici olarak INH verilmelidir.
AKCIGER TÜBERKÜLOZUNUN TEDAVISI
Akciger tüberkülozu hangi sekli bahis konusu olursa olsun hastanin yakindan müsahade altinda bulundurulmasi gerekir. Tedavi ve pronostikte kiymetli olan kriteryumlar sunlardir : Ates ,kilo balgam miktari , balgamda basil , sedimantasyon hizi , C-Reaktiv protein reaksiyonu ve radyolojik imaj. Bunlarin sik sik kontrolü gerekir .
~ Istirahat Ve Hastanede Tedavisi :
Aktif tüberkülozda istirahat sarttir . havadar bir odada yatak istirahati iyi olmayi hizlandirir. Hiç olmazsa ilk 4-6 haftada istirahati yapilmalidir. Her aktif tüberküloz vakasinin hastanede ve sanataryumda ilk haftalarini geçirmesi süphesiz arzu edilir.
~ Diyet:
Besi çesitli ve besleyici olmalidir. Günde 2800-3500 kalori gerektir. Ates mevcutsa kalori ihtiyaci artar. Beside her nevi vitamin de yeterli miktarda bulunmasina dikkat edilmelidir. Istahi açmak için az miktarda alkole müsaade edilir.
~ Ilaçla Tedavisi:
Tüberküloz tedavisinde kullanilan ilaçlar sunlardir ,:Streptomycin , Isoneazid , Para-aminosalic , acid ,Ethambutol , Ethiomanid, Protihomanide, Rifampicne dir.
Bütün...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.