abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders harelenme hareket kuvvet dişi klişe devletin başlıca rejimleri jenaratör yapımı hz idris orta asyada kurulan ilk türk devletleri tam sayılar çıkmış sorular üreme modacıların hayatı küfretmek izmir iktisat kongresi batı anadolu fay hattı a mod ve medyan objektif taşırma okşayıcı tarak makinası makale deneme sürülmek çağdaş dünya edebiyatı 1856 paris enstantane kumun hacminin ölçülmesi yer ölçümü adım atmamak sporda şiddet yüzünü güldürmek elektrik tuzlu su gölge gibi kimya teknolojileri allegretto aşık veyselin sanatı inşaat stajı türkiyedeki iklimler kayırma metin sönmez ispanyolet kum saati nasıl yapılır söz çıkmak benjamin bloom ton hasas ölcme otobiyografi nedir ateşe atmak anayasal dut pekmezi kulp nedir değişim yönetimi orta öğretimde eğitsel rehberlik zemzem suyu 100 yıl mebran geri tepme soruşturma raporu alivyon nedir genel yönetim giderleri dondurma nakli cnc azdırma ön yüzbaşı siyasi haklar günü yahudi kültürü demokratik yönetimin tarihsel gelişimi sacayak 1.dünya savaşının sonucları çiçegin yapısı anlatım bozuklugu beslenme 8.sınıf euthanasia 11. sınıflar ders planı academic paper seviliş mehmet sorkun 2006 öss puanlar charles dickens hard times cumhurbaskanları fen ile ilgili meslekler mikroişlemciler ve assembler aile planlaması dağ evi adım presenta insan sevgisi ile şiir gravürcü satış yapma akıl dişi cevher seramik performance management çuş açık yagışların tarıma etkisi trafik dersi planları 13. 14. yy da balkanlar acces 6. sınıf hayat bilgisi soruları pancur huntington üzümcü


ÜREME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157306 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Her canlının neslini devam ettirmek üzere kendine benzer yeni fertler meydana getirmesine üreme denir. Bu olay bir türün devamını sağlar. Esası hücre bölünmesine dayanır. Eşeyli ve eşeysiz üreme olmak üzere iki çeşide ayrılır.
1.EŞEYSIZ ÜREME
• Yeni birey tek bir atadan meydana gelir.
• Yeni bireyin bütün kalıtım materyalleri ana bireyinkiyle aynıdır.
• Kalıtsal çeşitliliğe olanak sağlamaz.
A-BÖLÜNME:Genellikle vücudun ikiye bölünmesi şeklinde olur. Amip,öglena,paramesyum gibi protistlerde ve bakterilerde görülür.
B-TOMURCUKLANMA:Ana bireyin vücudu üzerinde küçük bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntılar büyüyerek ananın şeklini alır. Bira mayası ve hidrada görülür.
C-SPORLANMA:Sporlar,sağlam yapılı örtüleri olan ve aşırı sıcaklık,soğuk gibi elverişsiz çevre koşullarına dayanıklı olan özel hücrelerdir. Bu sporlar uygun şartları bulduklarında yeni bir bireyi oluşturma özelliğindedir. Sıtma etkeni olan plazmodyumda, kara yosununda ve eğrelti otlarında görülür.
Plazmodyumda sporla üreme
• Plazmodyum hayat devrini insan ve anofel cinsi sivrisineğin dişisinde tamamlar.
• Sivrisineğin ısırması ile plazmodyumlar ısırılan insanın kanına geçer ve alyuvarlara girer.
• Alyuvarlarda,plazmodyum sporu büyür ve şizonta dönüşür. Şizont mitoz bölünmeler geçirerek çok sayidaki melozoitleri oluşturur.
• Alyuvar içindeki bu eşeysiz üremeye şizogoni denir. Merozoitlerin aşırı artmasıyla alyuvarlar patlar,kana dökülür. Melozoitlerin her biri yeni alyuvarlara girer ve ayni olaylar tekrarlanır.
• Çok sayıda alyuvarların parçalanıp kana dökülme zamanlarında insanda ateş ve üşüme şeklinde sıtma nöbetleri görülür. Bu sırada bazı merozoitler dişi ve erkek gamet şeklini alır.
• Böyle bir hastayı başka bir anofel dişisi ısırırsa kandaki merozoitlerin bir kısmı ve gametler sivri sineğin sindirim sistemine geçer. Bağırsakta erkek eşey hücresi ve dişi eşey hücresini oluştururlar. Bu olaya gametogenez denir. Gametlerin birleşmesiyle zigot meydana gelir.
• Zigot bağırsak epiteline yerleş...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.