abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders niçin tarih öğreniyoruz diyot ev bozmak atatürk dönemı memleketçiler ziya gökalp kitap özeti ampülün icadı beyde perki 8. sınıf çocukta adil olma boya arıtma ilkyardım plan bir cisim neden batar neden yuzer seçmeci açık öğretim sınav soruları atatürkün anıları düz lise dağcılık fasül ücret yönetimi tuğcu maşa gibi kullanmak sersemleme kalite evi termosfer ergenleşme titrem sahn sosis kaşlı gözlü avrupa birligine neden girmemeliyiz insanlarda bebeklik dönemi tünel hizmet üreten işletmeler pierre-robin sendromu gibilerden reformist libido ankara tarihi ataturkün geometri sönümlü proje kağıdı termoset 123456789 mehmet akif ersoy eserleri asitler bazlar ve tuzlar kas gelişimi çıldırmak talep cv örnegi faktör analizi dağcı boydak ortaçağ roman sanatı özürlüler kahramanmaraş piyano nota daire ve çember arasındaki farklar fasulye yetiştirme tarihte doğal sayıların kullanımı cevre bozulmasinin sonuclari akarsu oks geçmiş soru aspirin yapımı edebiyatla tarih ilişkisi hatır almak atatürk ve aile anayasanın önemi aktarmalı gider+bütçe hayvan sevgisi orak fen bilgisi 4 sağır etmek ikici animizm sanatın amacı güzellik ruh hekimi soğuk harp günlerin oluşumu envestisman ekonomik krizler pil olabilmek ulkeler rekabet indeks kadın hakları salgılama 41 5. sınıf besinler iç güveysi pazarlamak urgancı coğrafi koordinat doğal kaynaklar bahar betimleme yazar günlüğü sepken pamuk ipliğinin maliyetleri zerdali


ÜREME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157306 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Her canlının neslini devam ettirmek üzere kendine benzer yeni fertler meydana getirmesine üreme denir. Bu olay bir türün devamını sağlar. Esası hücre bölünmesine dayanır. Eşeyli ve eşeysiz üreme olmak üzere iki çeşide ayrılır.
1.EŞEYSIZ ÜREME
• Yeni birey tek bir atadan meydana gelir.
• Yeni bireyin bütün kalıtım materyalleri ana bireyinkiyle aynıdır.
• Kalıtsal çeşitliliğe olanak sağlamaz.
A-BÖLÜNME:Genellikle vücudun ikiye bölünmesi şeklinde olur. Amip,öglena,paramesyum gibi protistlerde ve bakterilerde görülür.
B-TOMURCUKLANMA:Ana bireyin vücudu üzerinde küçük bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntılar büyüyerek ananın şeklini alır. Bira mayası ve hidrada görülür.
C-SPORLANMA:Sporlar,sağlam yapılı örtüleri olan ve aşırı sıcaklık,soğuk gibi elverişsiz çevre koşullarına dayanıklı olan özel hücrelerdir. Bu sporlar uygun şartları bulduklarında yeni bir bireyi oluşturma özelliğindedir. Sıtma etkeni olan plazmodyumda, kara yosununda ve eğrelti otlarında görülür.
Plazmodyumda sporla üreme
• Plazmodyum hayat devrini insan ve anofel cinsi sivrisineğin dişisinde tamamlar.
• Sivrisineğin ısırması ile plazmodyumlar ısırılan insanın kanına geçer ve alyuvarlara girer.
• Alyuvarlarda,plazmodyum sporu büyür ve şizonta dönüşür. Şizont mitoz bölünmeler geçirerek çok sayidaki melozoitleri oluşturur.
• Alyuvar içindeki bu eşeysiz üremeye şizogoni denir. Merozoitlerin aşırı artmasıyla alyuvarlar patlar,kana dökülür. Melozoitlerin her biri yeni alyuvarlara girer ve ayni olaylar tekrarlanır.
• Çok sayıda alyuvarların parçalanıp kana dökülme zamanlarında insanda ateş ve üşüme şeklinde sıtma nöbetleri görülür. Bu sırada bazı merozoitler dişi ve erkek gamet şeklini alır.
• Böyle bir hastayı başka bir anofel dişisi ısırırsa kandaki merozoitlerin bir kısmı ve gametler sivri sineğin sindirim sistemine geçer. Bağırsakta erkek eşey hücresi ve dişi eşey hücresini oluştururlar. Bu olaya gametogenez denir. Gametlerin birleşmesiyle zigot meydana gelir.
• Zigot bağırsak epiteline yerleş...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.