abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
ASTIM NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157368 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ASTIM Nedir?

Solunum yollarinin mikrobik olmayan iltihaplanma nedeniyle daralmasina “astim” denir. Bu daralma, solunum yollari daralmasindaki kaslarin kasilmasina, mukozanin sismesine ve buradaki salginin artmasina baglidir.

Astimin belli basli belirtileri nelerdir; belirtileri ortaya çikaran nedir?
- Hirilti
- Öksürük
- Nefes darligi
- Gögüste sikisma hissi

Bu belirtiler genellikle nöbetler halinde gelir, egzersiz veya gülmeyle, sogukalginligi sirasinda veya çesitli allerjilerle maruz kalma ile artar. Astim tedavi edilmeme veya yetersiz tedavi edilirse belirtiler sürekli hale gelebilir.

Astimi baslatici eteknlerin bazilari çok özgündür ve bazi kisileri etkileyip, bazilarini etkilemez. Bilinen baslatici etkenlerin arasinda en sik görülen ev tozu akaslari (Toz böcekleri), polenler r ve küf mantarlari gibi allerjenlerdir. Bunun disinda sigara dumani, bazi ilaçlar ,( aspirin, bazi tansiyon ialçalri), öbazi yiyecekler de bulunan katki maddeleri de astimi baslatabilir.

Astim kalitsal midir?
Evet, ailesinde astim bulunanlarda, saman nezlesi yada egzama olanlarda daha sik görülür. Ancak astim ailede böyle bir hikaye yokken de ortaya çikabilir.

Astimi baslatan etkenlerden nasil kaçinilabilir?
Astimi baslatan etkenler tespit edildiginde bunlardan kaçinmak için alinacak önlemler, yakinmalari ve ilaç gereksinimini azaltabilir. Özellikle ev tovn allerjisi olanlarda yatak odasi temizligi önemlidir. Yatak takimlarinin her hafta degistirilerek, makinada yiknamasi, yatak odasindaki halinin kaldirilmasi, odanin havalandirilmasi, akar öldürücü ilaçlarin kullanilmasi yakinmalari azaltacaktir.

Sigara dumanina maruz kalmak (içici olmadan da), kalitsal olarak astima egimli olan birimde astima neden olabilir veya mevcut astimi dahada arttirabilir. Astimli çocuk sahibi olma riskini arttirdigindan hamilelik sirasinda sigaradan kaçinilmalidir.

Ben ya da çocugum egzersizi birakmalimiyiz?
Astimli insanlarin çogunda egzersiz yaptiklarinda belirtiler orta...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.