abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sosyal zeka grup karar destek sistemleri pozitif sayılar eğitim değerleme yöntemleri almanca yazma algılatmak grafit jeoloji atatürkün bilim çalışmaları tevhit osmanlı eserleri ingilizce dialog vatan yahut silistre özet seksüel dikdörtgen sevinçli anaokulu ders planı aşılı robinson crusoe kitabın özeti 7. sınıf sindirim sistemi galvonometre gamlı pompa montaj bilgi sistem c++ ders notu usulca zanaat nedir müsteşar atatürk ile ilgili okul şarkılar sargılamak englısh ataturk askı üretimi 17.yy osm dev teşkilatı döner levhalar çağdaş eğitim akımları böcek türleri müstakbel asitlerin yapısı ve özellikleri emin olmak çağdaş çalışan deri atıkları selüloit serv anlaşması modern hikaye asbest malzemesi zeplin irşat danışmak permanganat masalın tarihçesi öss edebiyat soruları porselenden üretim anadoludaki yerleşim yerleri inşaat bölümü stajı yardımcı kontak eti staj kaliptra hibrit algoritma kitap inceleme şekersiz hafiften teknolojinin olumsuz yönleri mihnet ak pas bütünleşmek metal eşya sanayi pet tava ekmeği kaçıncı display çeşitleri el adamı yağ marulu kalıp gibi uyumak metnin bölümleri ingilizce ogrenme ksilofon türk bayrağının kabulu antimon kaydırak mera sosyal bilimler gazların yayılma özellikleri toplam üretken bakım t.c tarihi hesiodos oruç tutmak ıstanbul kütlenin ağırlığı şerit testere makinesi cep takvimi tahta göğüs açık ögretim 1 sınıf matematik soruları havaî fişek üstün dökmen çökeltme fosillerin yararları eski ve yeni ölçme aletleri ekosistemin bozulması kelile ve dimne istiklal marsi soz sanatlari


DİŞ GELİŞİMİ BOZUKLUKLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157689 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DİŞ GELİŞİMİ BOZUKLUKLARI

Dişler gelişimlerinden önce,gelişimleri sırasında ya da gelişimlerinden sonra çeşitli faktörlerin etkisi altında kalabilirler. Bu faktörlerin oluş zamanı ve sürelerine bağlı olarak çeşitli patolojik durumlar ortaya çıkabilir. Eğer patolojik faktör dişlerin gelişimlerinden önce ya da gelişimleri sırasında etkisini gösterirse “Gelişim Bozuklukları” , dişlerin gelişiminden donra etkili olurlarsa “Edinsel Bozukluklar” ortaya çıkar .

Gelişim Bozukluklarının Sınıflandırılması:

• Durum anomalileri (Distopiler)
• Büyüklük anomalileri
• Sayı anomalileri
• Doku anomalileri (Displaziler ve Distrofiler)


1. Durum Anomalileri :
Dişlerin yer ve doğrultu değiştirmesiyle ortaya çıkan kimi zaman gerçek kimi zamanda zahiri olan rahatsızlığa durum anomalileri denir. Diş germiinin kendi normal yerinde ve normal durumunda olamamaktadır ; yani olay diş gelişiminden önce oluşmuştur. Çene gelişimindeki bir bozukluğundan da meydana gelebilir.
• Transpozisyon (Yer Değiştirme): Komşu iki dişin yer değiştirmesi şeklinde olan bu anomaliye daha çok sürekli dişlerde rastlanır.

• Ektopi : Bu anomalide diş , çeneler üzerinde olmakla birlikte diş kavislerinden uzaktadır :küçük azı ve sürnümerer dişler de ektopi gösterebilirler. Ektopik dişler gömük kalabilirler : ya da normal dişler gibi sürebilirler .
• Heterotopi: Bir dişin çenelerden başka bir organ içerinde de gelişmesidir .
• Deplasman: Dişin çene kavsi üzerinde fakat normal yerinde olmamasıdır .
• Enversiyon: Bir dişin normal sürme doğrultusundan bütünüyle ters bir doğrultu olmasıdır.

2. Büyüklük Anomalileri

Dişler normal olması gereken boylarından çok daha büyük yada küçük olabilirler. Küçüklük şeklinde olana “Mikrodonti” büyüklük şeklinde olana ise “Makrodonti” denir.
3. Sayı Anomalileri

Sayı anomalisi dişlerde eksiklik yada fazlalık şeklinde olabilmektedir.

4. Doku Anomalileri : Doku anomalileri şekillerde adlandırılmıştır örneğin “diş erezyonu” terimini o...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.