abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 7. sınıf türkçe test ağaçlandırma çalışmaları evrimci hava haritası atletizimde uzun atlama hicvetmek molekül projesi graham bell proteinli yiyecekler geometrik çevre ve çevreleri iç mimar düğün etrüsk imzalanma abdulhak şinasi hisar 8 aylık bebekler ısının iletim yolları aritmatik Arnavutça güç nedir atolye stajı lineer yuvarlamalı yataklar yapmacıklı karbonhidrat kanaat getirmek adisyon şükrü enis regü kayser kadıncıklar orta sıklet kutsallaştırmak sporun faydaları nihilizm demlemek sıkı fıkı aylaklar türk bilginleri öklid bağıntısı modern atom modeli türk siyasi hayatı kaos teorisi finansal planlama alaz göz emeği acil servis avrupa türkleri hariçte işleme rejimi anadolu uygarlıklarına ait eserler skandiyum gürültülü kürt öbür dünya 1947 paris sozleşmesi görgü kuralları ülke ve aileye katkı çagdaş spor yönetimi ana kart sağduyulu yaratıcılık ve zeka şiir ve düz yazı arasındaki farklar ipekli mendil 80 günde devrialem görümce menajer tedaş staj karidesçi balonla 5 hafta renklilik genitif yazı türleri ölü deniz geometrik şekillerin oluşumu müzik kültürü izomerik dönüşüm öküz gibi aspen arzulu yapıcı ve onarıcı besinler sıra dışı ekmeksiz einstein açık ilköğretim sınav yerleri malazgirt zaferinin önemi suyolu dönüşsüz ikna kabiliyeti harman yağlanması reformist binici geometrik resimleri işletme, uyuşukluk roman özetleri balık hafızası coğrafya dış kuvvetler öss soruları bazik refrakterler devlet yönetimi osmanlılarda saray


DİŞ GELİŞİMİ BOZUKLUKLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157689 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DİŞ GELİŞİMİ BOZUKLUKLARI

Dişler gelişimlerinden önce,gelişimleri sırasında ya da gelişimlerinden sonra çeşitli faktörlerin etkisi altında kalabilirler. Bu faktörlerin oluş zamanı ve sürelerine bağlı olarak çeşitli patolojik durumlar ortaya çıkabilir. Eğer patolojik faktör dişlerin gelişimlerinden önce ya da gelişimleri sırasında etkisini gösterirse “Gelişim Bozuklukları” , dişlerin gelişiminden donra etkili olurlarsa “Edinsel Bozukluklar” ortaya çıkar .

Gelişim Bozukluklarının Sınıflandırılması:

• Durum anomalileri (Distopiler)
• Büyüklük anomalileri
• Sayı anomalileri
• Doku anomalileri (Displaziler ve Distrofiler)


1. Durum Anomalileri :
Dişlerin yer ve doğrultu değiştirmesiyle ortaya çıkan kimi zaman gerçek kimi zamanda zahiri olan rahatsızlığa durum anomalileri denir. Diş germiinin kendi normal yerinde ve normal durumunda olamamaktadır ; yani olay diş gelişiminden önce oluşmuştur. Çene gelişimindeki bir bozukluğundan da meydana gelebilir.
• Transpozisyon (Yer Değiştirme): Komşu iki dişin yer değiştirmesi şeklinde olan bu anomaliye daha çok sürekli dişlerde rastlanır.

• Ektopi : Bu anomalide diş , çeneler üzerinde olmakla birlikte diş kavislerinden uzaktadır :küçük azı ve sürnümerer dişler de ektopi gösterebilirler. Ektopik dişler gömük kalabilirler : ya da normal dişler gibi sürebilirler .
• Heterotopi: Bir dişin çenelerden başka bir organ içerinde de gelişmesidir .
• Deplasman: Dişin çene kavsi üzerinde fakat normal yerinde olmamasıdır .
• Enversiyon: Bir dişin normal sürme doğrultusundan bütünüyle ters bir doğrultu olmasıdır.

2. Büyüklük Anomalileri

Dişler normal olması gereken boylarından çok daha büyük yada küçük olabilirler. Küçüklük şeklinde olana “Mikrodonti” büyüklük şeklinde olana ise “Makrodonti” denir.
3. Sayı Anomalileri

Sayı anomalisi dişlerde eksiklik yada fazlalık şeklinde olabilmektedir.

4. Doku Anomalileri : Doku anomalileri şekillerde adlandırılmıştır örneğin “diş erezyonu” terimini o...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.