abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kaynama noktası orman toprak su ingilizce atatürk devrimleri karenin alanı oyma teknikleri temizlik nedir karşıtlı akdeniz su canlıları tanımak üçgen kare çemberi 08 genel yetenek hitam makro ekonomi analitik soru ve cevapları diziliş mak. müh. staj atfen pervin yakın doğunun coğrafi konumu 7 sınıf yaprak testleri eko sistemlerin bozulma nedenleri fiyat giyimli aheste bütçe payları tekstil staj raporu dizayncı sistematik davranış çok lineer cebir 326 tiroit iyicil 10 sınıf performans hit yatma cost estimation entegrasyon Yahudi baklası davranış bozuklukları reform ve rönesans roka 3. selim dönemindeki yenilikler ford canlılarda enerji poliüretan tutu başabaş etkisizleştirme ayazma ingilizce günlük konuşma dil mücehhez kiloamper argon kaynağının yapımı araba resmi sadet aydin 1. mahmut ıslahatları 1821 anayasa vergi vermenin önemi ev plani hidroelektrik enerji tavassut aval aval bitki besin elementleri kaça kaç ayıcı orta uç tirsi kurutucu takviye hava taşı liman kapasitesi fındıkçı anadolu ajans türkçede mi eki flotasyon hızlandırma dalgıç pompa kılcal mozaik bal peteği korku ütopyaları ali fuat cebesoyun hayatı işkence etmek (veya yapmak) çağdaş pazarlama timer counter asitler bazlar ve tuzlar oynama! hazırlıklı olmak (veya bulunmak) soyutluk 286 kahraman mehmetcik atom ve atom modelleri elements of culture business bütünleşik planlama fakfon matematik ile ilgili bilmeceler jeotermal


DİŞ GELİŞİMİ BOZUKLUKLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157689 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DİŞ GELİŞİMİ BOZUKLUKLARI

Dişler gelişimlerinden önce,gelişimleri sırasında ya da gelişimlerinden sonra çeşitli faktörlerin etkisi altında kalabilirler. Bu faktörlerin oluş zamanı ve sürelerine bağlı olarak çeşitli patolojik durumlar ortaya çıkabilir. Eğer patolojik faktör dişlerin gelişimlerinden önce ya da gelişimleri sırasında etkisini gösterirse “Gelişim Bozuklukları” , dişlerin gelişiminden donra etkili olurlarsa “Edinsel Bozukluklar” ortaya çıkar .

Gelişim Bozukluklarının Sınıflandırılması:

• Durum anomalileri (Distopiler)
• Büyüklük anomalileri
• Sayı anomalileri
• Doku anomalileri (Displaziler ve Distrofiler)


1. Durum Anomalileri :
Dişlerin yer ve doğrultu değiştirmesiyle ortaya çıkan kimi zaman gerçek kimi zamanda zahiri olan rahatsızlığa durum anomalileri denir. Diş germiinin kendi normal yerinde ve normal durumunda olamamaktadır ; yani olay diş gelişiminden önce oluşmuştur. Çene gelişimindeki bir bozukluğundan da meydana gelebilir.
• Transpozisyon (Yer Değiştirme): Komşu iki dişin yer değiştirmesi şeklinde olan bu anomaliye daha çok sürekli dişlerde rastlanır.

• Ektopi : Bu anomalide diş , çeneler üzerinde olmakla birlikte diş kavislerinden uzaktadır :küçük azı ve sürnümerer dişler de ektopi gösterebilirler. Ektopik dişler gömük kalabilirler : ya da normal dişler gibi sürebilirler .
• Heterotopi: Bir dişin çenelerden başka bir organ içerinde de gelişmesidir .
• Deplasman: Dişin çene kavsi üzerinde fakat normal yerinde olmamasıdır .
• Enversiyon: Bir dişin normal sürme doğrultusundan bütünüyle ters bir doğrultu olmasıdır.

2. Büyüklük Anomalileri

Dişler normal olması gereken boylarından çok daha büyük yada küçük olabilirler. Küçüklük şeklinde olana “Mikrodonti” büyüklük şeklinde olana ise “Makrodonti” denir.
3. Sayı Anomalileri

Sayı anomalisi dişlerde eksiklik yada fazlalık şeklinde olabilmektedir.

4. Doku Anomalileri : Doku anomalileri şekillerde adlandırılmıştır örneğin “diş erezyonu” terimini o...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.