abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders içiş alfabeler dıştan eser kalıntıları kap kacak toplumsal değişme günlüğün özellikleri bertaraf trafo türkiyedeki dağlar atatürkün gittiği okullar tertipli yargılama giderleri su jeti turizm otelcilik dagın otekı yuzu sismograf sadak kefir atatürk çocuk sevgisi anıları osmanlıda yapılan yenilikler 112 servisi güneş leke anlatım biçimleri kutuplar nakışçı astragan cumhuriyetten öncesi eğitim suret etkin vatandaş kuralları moral vermek prehistorik türkçe dersi metin inceleme analitik geometri koni alçı taşı sözleşmeli subay hesaplatmak ölüm kalım hafniyum kulucka makinesi denklemler hakkında bilgi stratejik insan kaynakları yönetimi otomobil tarihi edalı katı atık esrarlı toplum görevleri 16.35 muhasebe hesapları hayvanların insan yaşamındaki yeri ilk yarı milli gelir türev ve integral mermer dokum boş kâğıdı olgunluk yaşı 12-14 yaş grubu toplantı hak ve özgürlüğü söz ehli staj raporlari canlılar arasındaki besin ilişkisi çalgı toplulukları çiğnemlik patent ve telif hakları akademi asp ab vergi politikası insanda üreme isim tamlamaları helezonlu oylum karteks ataturk ve bilim cumhuriyet kızı memet baydur yurt sevgisi ile ilgili resimler genç seçiliş yargı organları polarılma cumhuriyet dönemi yazarları rafineler ve görevleri muhasebe fişleri öyküleyici tutumlu eksiltilme bermuda acılı aradan çekilmek konak rasyonel ifadeler ve denklemler teknik bilgi yönetimi metallerin elektrik iletkenliğinin sıralanışı elektrik günlük ders planı şişmanlamak milimetrik fobi altıgenin özellikleri kemancı dağ eriği


GRANİT OCAKÇILIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157867 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Granit Ocakçılığı


Bu terim ile, taneli yapı ve çok mineral kompozisyonu içeren püskürük kayaçların bütün serisine geleneğe göre ad verilmektedir. Sertliğin bir hayli yüksek, granitlerin de kesilmesinin oldukça zor olduğundan beri, bir hayli dayanıklı ve taşımaya karşı dirençli olarak karakterize edilmişlerdir ve bilhassa dış kaplama ve döşemede uygundurlar.

Mermere zıt olarak, granit sektörü radikal teknolojik değişiklikler prosesine henüz karışmış bulunmamaktadır. Hakikaten kesme operasyonları genel olarak geleneksel metotların ve tekniklerin kullanılmasıyla başarılmış, bununla beraber kazanılmış tecrübeyle inceleştirilmiş, derin bilimsel bilgi ile kıymeti arttırılmış, makinalardaki gelişmede ilerleme ve daha iyi mühendislik ile faydalı olma ile daha verimli teslim edilmiştir.

Bu gecikmedeki farklı nedenlerin izahatı ( Ciccu, R. 1989 )

Öncelikle, granit kendisini mermere göre, bazı özel tekniklerin tatbiğinde, alevle yakma, patlayıcı ile yarmak ve kama ile kesmek gibi, mineralojik bileşim ( kuvars içeriği ) veya yapısal karakteristikler ( kolay yarılabilir düzlemler bulunması ) sayesinde daha iyi ödünç verir. Devamlı ve geniş tecrübe ile iyice öğrenilmiş olan bu teknikler, nispeten düşük kesme maliyetleri, tabii basitlikleri ve esneklikleri, düşük sermaye ve bakım giderleri nedeniyle madenciler tarafından halen tercih edilmektedir. Diğer taraftan, tam doğru uygulandıklarında bile, kaya kütlesinde kesin hasara sebep olabilirler, kayaç değeri yüksek ve başlı başına blokların düşük olması ekonomik kaybın gittikçe artarak önemli duruma gelmesi sonucunda, ödeme hacmi ve bütün ocak hasılatı biraz zor durumda kalır.

Bundan dolayı, geleneksel metotların artmasına paralel olarak, değişik ileri teknolojilerin kabulu, yüksek kısıntıların kabiliyetli bir şekilde üstesinden gelinmesi, yakın bir gelecekte yer alacaktır.

Sondaja dayanan metotlar hakkında önemli ilerleme, sondaj makinalarının kendilerinin ( kuru veya sulu pnömatik veya hidrolik ), destekleme ve yönlendirme yapılarının ( ocak çubuğu, hafiften ağıra blok kesiciler, kompleks hidrolik donanım ) gelişmesi ile oluşmuştur.

Onlar arasındaki seçim esasen sondaj deliği ihtiyacına bağlıdır. Birim üretimdeki sondaj isabetinin makul olduğu ( 20 m’nin altındaki deliğin ticari bloğun hacmine oranı, en son şekil verme dahil ), basit ekipman, kolay kullanılabilir olması birçok İtalyan ocağında genellikle tercih edilir. Diğer yandan, kompleks mobil donanımlar süratli işler için uygun ve her yönde başarılı sondajlar için, bütün sondaj isabetlerinin 80-90 m/m3 olarak elde edildiği düşük hasılatlı ocaklarda karlı olabilir.

Patlayıcı çeşitlerine baktığımız zaman, patlatma fitilinin kullanılmasının avantajları Akdeniz ülkelerinin tecrübeleri ile onaylanmıştır, halbuki düşük patlayıcı donanımının ayrılmış yükleri başka yerde kendi kendine ortalama kartuşları olarak tercih edilmektedir. Patlamad...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.