abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ördek sesi yahudi kültürü litre nedir 35 onursuzluk edebiyat kompozisyon büro yöneticiliği soluş gönlü olmak trigonometre ılgaz türküsü çoraklık 1. sınıf tacirlerin tutmak zorunda oldukları defterler ısıtılma itibarsız dış aydınlatma son yıllarda küreselleşme çokuluslu şirketler bakterilerin neden olduğu hastalıklar kakış tarihi eser itaat renksiz aydın ili müzik türleri küreselleşme,kültür müstehlik acikogretim sinav integral riemann iplik boya deniz eylül mehmet rauf bitkilerin görevleri kireç değnek meral sadakatli uzak masa üstü bağlantısı puntolu nizamlı omurgalı canlılar uluslar arası gönüllü kuruluşlar 2006 öss türkçe soruları 9.sınıf matematik mantık konusu yarı asalak imha fiksaj mak. müh. staj arastırma teknikleri arşın istikrar kararları eğik çizgi citosan Allahın evi romen rakamlari değer yaratma köfte üretim türkiye abd 2. mahmut döneminde yapılan yenilikler 5. sınıf test çözme canlıları birbirinden ayıran özellikler trafik ve ilkyardım bilgisi sözlük üretim takip formu 1919 1923 üretim tipleri tambur Fenikeli dc motorların avantajları dersanelerin atıksu arıtma tesisi şirket kurma kazandibi sersemletme imkb iç yönetimi bağırışma küreselleşme ve kültürel farklılıklar çerçevesinde ulusal kültür elvermek padiş elektrik proje çizimi dayanıksız tasarlanma bilgisayar tabanlı yapay görme koro ve çeşitleri bitki üreme organı ingilizce yıllık plan acil servis işleyiş prosedürü öznelci deri atıkları seracı holojenler istanbulun posta kodu itiliş kalem şairi nedir besinleri mikroskobik canlıların söylev atatürk soyu insaat dosyasi tasarım elemanları


HÜCRE BÖLÜNMESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 157891 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Hücreler ya canlıların büyüyüp gelişmesi, rejenerasyonu ve dokularının yenilenmesi ya da üreme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla bölünür. Bölünmelere detaylarıyla geçmeden önce hücrelerin niçin bölündükleri konusundaki görüşlere yer verelim. Hücre, büyüklük bakımından belirli bir sınıra ulaştığı zaman, kuramsal olarak ikiye bölünmesi gereklidir. Çünkü hücre genel olarak bir küre şeklinde düşünülürse, büyümede hacim yüzey orantısı r3 / r2 dir. Yani hacim yarıçapın küpüyle artarken, yüzeydeki büyüme yarıçapın karesine bağımlı kalır ve bir süre sonra hücrenin yüzeyi gerek besin alış verişini gerek artık maddelerin atılımını ve gerekse gaz alış verişini bütün hücreye sağlayamayacak duruma gelir ve hücre, yüzeyini artırmak amacıyla bölünmeye başlar. Ayrıca büyüyen hücrede sitoplazma çekirdek oranı arttığından ve çekirdeğin etki alanı sınırlı olduğundan bu durum hücreyi ölüme sürükleyebilir, dolayısıyla hücreyi bölünmeye zorlar. (Bu fikri 1908 yılında ilk defa HERTWIG ortaya atmıştır.) hücrenin içine yapay olarak iki çekirdek yerleştirildiğinde ya da çekirdek içindeki kromozom sayısı iki katına çıkarıldığında, hücrenin hacmi normal büyüklüğünün iki misli olabilir. Bu, çekirdeğin sınırlı bir etkiye sahip olduğunu kanıtlar. Uygun x-ışınına tutulan hücrelerde kalıtsal materyal çoğalması olur; fakat bölünme meydana gelmez ve sonuçta hücre büyümesiyle birlikte hızlı hücre çoğalması da görülür (kanserleşmede olduğu gibi). Bölünecek büyüklüğe ulaşan amipin (normal olarak iki günde bir bölünür) protoplazmasından bir miktar kesersek (100 gün süreyle) bölünme durur ve tekrar büyümeye başlar. Bu uygulama sonsuz olarak sürdürülürse, amip, bölünmeden hayatta kalabilir.

Bölünmeye başlayan bağ doku hücrelerinin çapı yaklaşık % 12 kadar artar. Buna karşın büyüklüğü sınırlandırılmış hücrelerde büyüme durur.

Bir hücreli canlılarda mitoz aynı zamanda üremeyi sağlar. Her canlıda ve aynı bireyin farklı dokularındaki hücrelerin mitozla bölünme hızı tamamen farklıdır. Örmeğin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.