abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders niğde einstein ege sorunu piknik yapmak göbek taşı kroloplast şehirli şeritleme pandül çırçırlama joystick 2006 yılı kitapları edebiyat ve tarih ilişkisi vurgu ilkyardım kuruluşları ozon jest kamu maliyesi nedir muhasebe büro yönetimi hatayın alınması finans matematiği isim tabanı mayalanma taralı rtük banka genel yetenek sınavı ağa yamağı indeks objektivizm 4.sınıf ışık ve ses konusu çentikli ab nin yararları devletin derinliklerinde habersiz sildirmek sürfe uratular karst nedir yağışsız dinamometre yapılışı husumet öklid teoremi alabalık işletmeleri fizibilite raporu araştırma teknikleri zümre toplantı tutanağı cumhurbaşkanlıgı forsu cip karakök stafilokok saptanma makale+istatistik piyale atatürkçü düşünce sisteminin oluştuğu ortam siyah gözler rütbe nişanlanma girişmek uzak ülke amipler kalp kırmak torun reel ve rasyönel sayılar gelişim alanı pinokyo anofel kümeler 9.sınıf çehreli ünsiyet düzenlenme savsak genel döküm kimyasal atıklar ensafalit biokimyasal nedir imbisat işlevselcilik elektriğin güvenliği 9. sınıf matematik mantık sivi örnekleri etamin sefiller romanının özeti festival oss sorunlari atatürkün hayatında edebiyatın yeri çarşamba çayı oniki ada işgüzar grup çalışması ve özellikleri cahiliyet shepard biyoloji bilimindeki gelişmelerin insanlığa katkıları milletvekilleri ve görevleri pratiklik kabuklanma 2. sınıf müzik dersi planı film müziği ınfrared spektroskopısı mutasavvıf partici iklimlendirme soğutma staj


KAPITÜLASYONLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 158024 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KAPITÜLASYONLAR Yabancilara verilen her türlü imtiyzalar. Eskiden "imtiyazat-i Ecnebiye" denirdi. Devletin yabancilara tanidigi imtiyaz ve muafiyetlerdir. Kelime bati dillerinde çesitli manalar ile ifade edilir. Fransizcada teslim olma, Italyancada yabancilara taninan imtiyaz manalarinda kullanilir. Osmanli Devletindeki kapitülasyonlar Italyancadaki "Capitulazione" ile bütünüyle ifade edilir. Bir ülkedeki yabancilarin statüsü demektir. Kapitülasyonlar çok eski zamanlarda bile mevcuttu. Bir Hiristiyan devletin Müslüman halk lehine veya iki islâm devletinin karsilikli olarak tebâlari için veya bir Hiristiyan devletinin bir Hiristiyan topluluguna kapitülasyon seklinde hak ve imtiyazlar vermistir.

Kapitülasyonlar; adli, mali, idari ve dini kategorilere ayrilir. Adlî imtiyaz, yabancilarin kendi konsolosluklarinda yargilanmasi sonucu dogdu. Idari imtiyazlar, karasulardaki yabanci gemilere suç olsa bile girememek; yabancilari yurt disina çikaramamak yükümlülügü getirmektedir. Kapitülasyonlar içinde en önemlisi iktisadi ve ticari yükümlülükte olanidir. Kapitülasyona sahip devletlerin tabasi, bir çok vergi ve resimden muaf tutulmustur. Dini olani ise din ve mezheplere gösterilen hosgörüdür.

Devletin yabancilara tanidigi; karsilikli, karsiliksiz ticarî, hukukî, siyasî ve dini imtiyazlar olarak umumi tarifi yapilan Kapitülasyonlar; tarihte ve günümüzde birçok devletler tarafindan verilmistir. Milletlerarasi siyasi, askeri, dini ve iktisadi antlasmalar birbirlerine imtiyaz verme hükmündedir. Serbest bölgeler, limanlar, sehirler, serbest mübadele prensibi, açik kapi siyaseti, Avrupa Iktisadi Isbirligi Teskilâti, Ortak Pazarin mahiyeti yabancilara imtiyaz yükümlülügü tanir. Tarihteki, birçok savaslar, teskilâtlar ve deyimler kapitülasyonlarin hükümlerindendir. Ondokuzuncu yüzyildaki Çin ile Büyük Britanya (Ingiltere) arasindaki "Afyon Savasi" emperyalizm kapitülasyonlarinin mahiyetinin misalleridir.

Türklerde ve hususiyetle Osmanli Devletinde ilk imtiyazin baslang...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.