abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders muzır iş makineleri onarımı döviz kuru enflasyon edebiyatta mektup temsilcileri 11. sınıf türk dili ve edebiyatı bitkilerde simetri duyumsatma toprağın yeryüzü için önemi ataturk ıngılızce siir radyoaktif ışınlar radar sistemi eşkinci açı kenar ile çıkmış sorular farmakoloji trigonometrik ingilizce özet hüner göstermek biyoteknolojideki gelismeler akıncı mimari motifler idrar borusu soyluluk ambalaj malzemeleri üç anadolu efsanesi itiraflar diyaliz makinası sendikasız hayvan hücresinin bölümleri fasulye deneyi kültürel su vermek dinle ilgili gençleştirme mukavele maradona içeri basit icatl yatırım bankası uyutmak havi olmak badana üçgen kare çemberi simgecilik the pearl püskürtmek jeolojık degısım futbol dünya kupaları topkapı palace zağ halime kaptan tur atmak ankarada bulunan düz liseler heterojen reaksiyonlar gurur duble anna eskrim dede korkut olive oil market tecvit sarı benek ülkemizdeki müzik türleri mahkemeler ve görevleri etme ekonominin temel kavramları reislik ısrarlı uzmanlığı marka soğuk şekillendirme eski televizyon resimleri fotoğraf makinası babında fırıncılık lafonten hayatı yunan mitolojisi interest groups muhasebe staji unutkanlık abdülhak hamit tarhan kuvvetölçer inat ati gunluk ders planları kabahat sarmal yaylar devlet kuramı gaga yakışık Hint çiçeği proposal nerdeyse kamer duvar deseni ağaç defter yemen ah yemen alüminyum mineraller olumlu sorgulama jartiyer atatürkün vatan için yaptıkları


KAYSERININ KISA TARIHI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 158036 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KAYSERININ KISA TARIHI
1. Türklerden Önceki Dönem:
Eski Anadolu Medeniyetinin merkezinde yer alan ve Anadoludan geçen ticaret yollarinin kavsaginda bulunan Kayserinin en eski yerlesim alani sehrin 20 km. kuzey dogusunda bulunan Kanes Höyügüdür. M.Ö. 2800 tarihinden Helenistik döneme kadar önemini koruyan bu merkezde Asurlar, Hititler, Frigler hüküm sürmüstür. Kanesin önemini kaybetmesinden sonra devrin kutsal dagi Argaiosun (Erciyes) kuzey etegindeki Mazaka ön plana çikmistir. Kanes ve Mazakayi tahrip eden Kimmerlerin, Lidyalilar ve Medler tarafindan çikarilmasi ile Mazaka, devrin en önemli ticaret yolu olan "Kral Yolu" üzerinde bulunmasi nedeniyle önemli bir ticaret merkezi haline gelmistir. M.Ö. 590 yilinda tüm Anadolu ile birlikte Mazaka da Pers hakimiyetine girmistir. Persler zamaninda üç idari bölgeye ayrilan Anadoluda üçüncü bölgenin merkezi Mazaka seçilmis ve Kappadokia Satrapligi ismiyle yönetilmistir. M.Ö. 332 yillarinda Ariarathes I, ilk Kappadokia krali olarak bagimsizligini ilan etmis ve M.S. 17 tarihine kadar bu krallik baskenti Mazaka olarak hüküm sürmüstür. Ariarathes V zamaninda sehrin ismi Eusebia olarak degistirilmis ve nihayet son Kappadokia krali Archelaos (M.Ö. 36-M.S. 17) zamaninda yaklasik M.Ö. 8 yilinda Roma imparatoru Caesarin ismine izafeten Caesarea ismi verilmistir. O günden bugüne sehir bu isimle anilmaktadir. Kappadokia kralligindan sonra Roma imparatorlugunun bir eyaleti olmustur. Bu dönemde (M.S. 17/M.S. 37) Kaisareiada büyük bir deprem oldugu ve bu nedenle halkin vergilerinin azaltildigi belirtilmektedir. M.S. 193-211 tarihlerinde sehre bir stadyum yapilmistir. Sehrin surlari ise Roma imparatoru Gordianus III zamaninda M.S. 241 yilinda yaptirilmistir. Nüfusunun 400.000 oldugu M.S. 260 yillarinda Persler tarafindan isgal edilmis ve tahribata ugramistir. Roma imparatorlugunun ikiye bölünmesinden sonra ise bir Bizans sehri olmustur.
2. Türklerden Sonraki Dönem:
Anadolunun 1071 Malazgirt zaferiyle Türklere açilmasind...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.