abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders doğa ile canlılar yaşamın ve sevginin anlamı hassas ölçümün önemi ezilmek toplumsal yaşamın kuralları kalıpçılık etkileme afacanlar çetesi devam sıvalı pare pare pişirici sarkmak amerikanın keşfi kabak tadı klinker ramazan karayolu floresan lamba ayak ucu köse kadı hassasiyet mıknatısların kullanım alanları radyasyonun zararları ekşi limon denklemler nedir öğrenme güçlügü çeken öğrenciler 105 şedaraban türk sineması adenit acil ödevler paramagnetik Dadaist ösym ek kontenjanları dokuz canlı göcen gösterişli misyon vizyon izometrik kambriyen beş hececiler işe alım teknikleri exchange server 2003 kurulumu erzurumun tarihi ingilizce bücür buz makinası tertipli ağır sanayi dilekçe nedir müteakip bursa ili tanıtımı akşamcılık ekleme dişi sinekli bakkal özet aya yolculuk olumlu fiil kuru kuruya distilasyon akinolu thomas kardelen eğitimli mendirek diş özü kontrolör ingilizce günlük konuşma dil diyot hesapları bir nice sosyal bilimleri oluşturan sosyal bilimler denklem soruları dulda üzümcü arif niha asya ıtri tıkamak karadağ ülkesi saltanatsız şeker seri rlc devresi şart etmek laik devlet ve insan hakları carotis lake tekstil pena tam rekabet piyasasi diksiyon dersleri helmeli inşaat stajı basın sorunları al karısı imalat resmi eş yapı civata ölcülmesi suyun insanlar için önemi pervin yalancı çıkmak hazırlık sınıfı araba faiz oranları hekimbaşı saçlı


ATATÜRKÜN SPOR POLİTİKASİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 158187 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

iiÖÖçsAtatürkün Spor Politikasi

Büyük Atatürkün ölümünü takip eden günlerde, o zamanlar yalniz Avrupanin degil, dünyanin en güçlü günlük spor gazetesi olan ve Fransada yayinlanan "LAuto", yayinladigi genis bir makalede Atatürkün spora verdigi büyük önemi uzun uzun överken su satirlara da yer vermisti:

"Dünyada ilk defa beden egitimini mecburi kilan devlet adami o oldu. Yalniz kâgit üzerinde ve nutuklarda degil, bunu bilfiil yerine getirdi. Stadyumlar ve çesitli spor merkezleri tesis ettirdi. Halkevlerinin spor kollarini bizzat mürakabe etti ve milletin mukadderatina hâkim oldugu günden itibaren Türkiyede spor, gittikçe artan bir önem ve deger kazandi..."
Atatürk ileride de görecegimiz gibi; gerçekten, dünyada beden egitimini ülkesinde mecburi kilan ilk devlet adamiydi. Onun "Saglam kafa saglam vücutta bulunur" sözü de, yarattigi genç Türkiye devletinin gelecegi için düsündügü ana esaslardan biriydi hiç kuskusuz. Nitekim daha Cumhuriyetin ilanindan önceki günlerde hazirlanan hükümet programlarinda da bunu bulmak ve görmek mümkündür.
18 Agustos 1923 tarihli hükümet programinda bu konuda su satirlarin yeraldigi dikkati çeker:
"...Maarifin terbiyevi vazifelerinden birincisi, çocuklarin terbiye ve talimi, ikincisi terbiye ve talibi, üçüncüsü milli güzidelerin yetistirilmesi için lazim gelen vasitalarin izhar ve teminidir. çocuklarin terbiye ve talimi bittabil mektepler vasitasiyla temin edilecek ve mekteplerin asri tekemmulata mazhar olabilmeleri için muallimlerin daha iyi yetistirilmesine ve tatil zamaninda açilacak derslerle tevsi-i malimat etmelerine, binalarin islahina, alat-i dersiyenin ikmaline çalisilacaktir.
Halkin talim ve terbiyesi için gece dersleri ve çirak mektepleri tahsis olunacak, halk lisani ile halkin ihtiyacina muvafik milli güzidelerin yetistirilmesi için istidat ve kabiliyeti tebarüz eden ve ailesinin kudret-i maliyesi müsaid olmayan gençler orta ve yüksek mekteplerde suret-i mahsusada himaye ve muavenete mazhar olacaklari gibi ihtisas peyda etmeleri için Avrupadaki irfan mekteplerine gönderileceklerdir. Muhtelif suabat-i ilmiye ferdin bedeni ve fikri kabiliyetleri gibi ahlaki ve içtimati kabiliyetleri de inkisaf ettirilecektir. Bu maksada vusul için bir Terbiye-i Bedeniyye Darülmualilmini açilacak, izcilik teskilatina ehemmiyet-i mahsusa verilecek, programlar ile mektepler teskilati tedricen içtimai esasata tevcih olunacaktir..."

Hükümet programinda bahsi geçen "Terbiye-i Bedeniyye Darülmualilmini" çok geçmeden kurulup "Gazi Terbiye Enstitüsü" adi altinda Ankarada hizmete girmisti nitekim.
"Atatürk, Türk sporunun ilk ögreticilerinin yetistirilmesi konusunda da acele göstermisti. Beden Egitimi ögretmeni yetistirecek okul tesis edilmeden önde çapa Muallim Mektebinde bir kurs açilmis ve bunun basina da Avrupada beden egitimi ögrenimi yapmis bulunan Selim Sirri Bey (Tarcan) getirilmisti. Bu arada bayan beden egitimi ögr...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.