abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders rafineriler mağnetizma abuli maviciler paltosuz deri kimyası george cantor mayalanma ana sanlı bireyselleştirilmiş eğitim programı jeans heterojen iglo boğazına kadar comecon kızılay nedir atatürk inkilapları öncesi ısıtıcılar karenin tarihi dahil işkence etmek (veya yapmak) olmazlı merkezi sinir sistemi bellek büyütme istiklal marsi soz sanatlari 10. sınıf fotoğraf ve grafik nokta ve çizgi hedef kitle endülüs emevileri dil ve anlatım soruları swap açılarla ilgili sorular borç senedi basketbol kuralları ingilizce çaresizlik antitoksin çıpı çıpı fen 6. sınıf ışık ve ses urfa türküleri bilgisayar parçaları çanakkale geçilmez eline çabuk müzikal nedir ısınma çalışmaları iplikçi bilgi toplumuna geçiş sargılı 1936 vakitli el etmek bayrağın öyküsü götürü iş ıktisat özel af love or money nota emaret teyel derinlik kumpasları tam rekabet ve monopol kaygan dövdürtme finansal kiralama bursa tarihi çocuk kalbi kitap özeti çiçegin görevi hidrasit atom teorisi ile ilgili sorular futbol saha uzunlugu kat yuvarı marina isteksizce nesli tükenen bitkiler mangır gelenek ve görenekler papağanlık muğla diyaletik felsefe gözü tok andante süzgü milletvekili seçilebilmek için su topu mause nedir çiğ iplik küçükçe kavurmalı çelik boru biyotin mevkuf trafik ve ilkyardım bilgisi fiz mat hacı bektaş velinin hayatı gelgeç telefon tarihçesi permütasyon dönem ödevi hazreti isa ateş cennet hadisleri


DEPRESYON VE ALKOLIZM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 158570 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEPRESYON VE ALKOLIZM

Alkolizm ve depresyon psikiyatrik tanılar içinde en sık görülen iki gruptur. Fakat bu iki bozukluğun gidişi ve tedavisi birbirinden farklıdır.
Alkolizm psikiyatride büyük bir oyuncu olarak tanımlanır; çünkü aşırı alkol alımı anksiyete, depresyon veya psikoz belirtilerini ortaya çıkarır. Depresif belirtiler majör affektif bozukluk için özgül değildirler; kokain kötüye kullanımında, metadon idame tedavisinde, alkolizmde de görülürler. Bu ikincil duygudurum belirtileri, ayıklığın ilk günleri veya haftaları içinde ortadan kaybolurlar. Psikiyatride iki hastalığın (bozukluğun ) birarada görüldüğü durumlarda kronolojik açıdan ilk olarak ortaya çıkan bozukluk birincil; daha sonra ilk bozukluğun gidişi sırasında ortaya çıkana ise ikincil adı verilir.
Kafaları kurcalayan bir başka soru ise; duygudurum bozukluğunun ve alkolizmin aynı kökten gelip aynı hastalığın farklı belirtilerle seyreden iki farklı izdüşümü olup olmadığıdır. Bu soru genetik bağlamda çalışılmış ve bulguların ışığında değerlendirilmiştir. Cadoret ve Winokur 1974deki çalışmalarında, alkolik hastaların % 39unda birincil veya ikincil depresyon olduğunu bulmuşlardır. Winokur 1979da erken yaşta depresyon geçirenlerin akrabalarında alkolizm tanısının daha fazla görüldüğünü belirtmiştir. Weissman ve Myers 1980de geniş tabanlı bir çalışmada alkolizm tanısı alan hastaların %68inin yaşamları boyunca, major depresyon veya minör depresyon tanısı almış olduklarını bildirmişlerdir. Weissman; duygudurum bozukluğu ve alkolizmin aralarında genetik bağlantının var olduğu öngörüsü ile her iki cinste farklı görüntü veren tek bir bozukluk olduğunu ve bunun kadınlarda depresyon, erkeklerde de alkolizmin olarak ortaya çıktığını belirtmiştir.
Bu sonucu destekleyen bulgu, affektif bozukluğu olan kadınların erkek akrabalarında alkolizm oranının ve erkek alkoliklerin kadın akrabalarında ise depresyon riskinin yüksek olmasıdır.
Fakat bir dizi çalışma bunu kanıtlamaktan uzaktır. Goodwin, alkolikler...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.