abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders elektirik önemi bel ağrısı münşeat saltanatçı bıtkılerde fernando arrabal toplam çarpım sembolleri katyon kriz öncesi örgütsel değişim restleşme parselleme adolf hitler dünürcülük iç göbek bozguncu ön ad anadolu selçuklu müstakbel soluş taşlı açıortay ispatı tamsayıların tarihçesi bitki toplulukları asit baz tuz hayvanlara dokunmak banka kredileri deh bursa zübeyde hanım anadolu kız meslek lisesi halka dağıtım 7 wonders of the world tetabuk risk politikası altın kılıç patronaj ege yöresi kıyafet haşviyat Samî beşeri dokular kebapci özleyiş morumtırak bitki nedir fotosentez ve ışık alkalik 0368 katar katar hışıl hışıl ölçü tarihi pisko teknik snop ahp kabl tazim etmek atatürkün sanatla ilgili özdeyişleri çimmek gaz maddeler ferma duran agabey işletme bilgisi beyde bağları gecmıste cıkan sorunlar atatürk anlatan bir sarkı iş makinaları staj özefagus kalite maliyetleri onur üyesi atatürk dönemindeki muhalefet partileri konusu aza cokgenler manav sanat sanatcıları dosyalama sistemleri manzum ve mensur nedir daltonizm meyus fosil ve bilim modernleşme kuramları bir olmak esnek muzaffer izgü temsilci aşk mı para mı göreli hentbol tarihi 1. dünya savaşında cepheler 6 7 eylül şampiyon unesco 7. sınıf matematik permütasyon güneş enerjili su ısıtma sistemleri şaşırtma gölcük sporda fanatizm desteklemek gençlik kuruluşları 1963 1990 yılları arasında türk dış politikası ehliyet kitabı bizans düştü


1. DOĞUM ÖNCESİ TEMEL SORUNLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 158586 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1. DOĞUM ÖNCESİ TEMEL SORUNLAR1.1. Çevresel Etkenler :
Rahim İçi çevrenin normal olarak yüksek kararlığı talihliktir. Çünkü gebeliğin başlarında en küçük kesilme bile 1950lerdeki tolidomit ilacı trajedisinin gösterdiği gibi embriyoya zarar verebilir. Tolidomit bütün Avrupada her yerde bulunabilen ve gebe kadınların sabah rahatsızlıklarını hafifletmek için aldıkları bir trankilizandır. Bu, zaman içinde birçok bebek eksik ya da biçimi bozum kol ve bacaklarla, kalp kusurlarıyla ve araştırmacıları annelerin gebeliğini izlemeye sevk eden başka sorunlarla doğmuştu. Araştırmacılar bütün kadınların tolidomit kullandıklarını buldular.
O zamana kadar doğum öncesi dönemin önemi bugünkü kadar anlaşılamamıştı. Sözü edilen trajedi doğum öncesi dönem ve yardım edici ya da hasar verici çevresel etkenler üzerine bir araştırma akımını harekete geçirdi.


Kritik Dönemler :
Kritik dönem kavramı, çevresel etkenlerin gelişime nasıl etki ettiğini anlamakta çok önemlidir. İnsan yavrusunu meydana getiren olaylar sıralamasında her organ-organ sistemi ve anatomik yapı ve bebeğin belirli yönleri sabit zamanlarda geliştirir. Bu sabit zamanlar kritik dönemlerdir. Eğer bir takım çevresel etmenler bir organın büyümesine onun kritik döneminde müdahale ederse, o organ uygun biçimde gelişmez. Hasar sürekli olur. Çünkü organın oluşum zamanı geçer ve ikinci bir şans da yoktur.
Çoğu organ ve beden bölümü için kritik dönemler ilk üç ay sırasında ortaya çıkar. Örneğin gebeliğin ilk üç ayı içinde tolidomit alan kadınlar, biçimi bozulmuş bebekler dünyaya getirdiler; Tolidomiti ilk üç aydan sonra alan kadınların bebekleri normal olmuştur. İlk üç aydan sonra fetüsün temel yapısı kurulur ve fetüs zamanın öncelikle büyümeye harcar. Çevresel etkenler bundan sonra büyümeye karışabilir, ama organların temel yapısına etki edemez.


1.2. Doğum Öncesi Etkiler:
İlaçlar ve kimyasal maddeler : Plasenta, embriyonun ve gebe annenin dolaşım sistemleri arasında bir filtre gibi çalışıyor olsa da, bü...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.