abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders al and kaynak turbalık güz çevre kirliliği ve sonuçları yaş on yedi insanlığın edebiyat mirasi kimya dönem ödevleri gece yarısı atatürk ün okuduğu okullar bilgisayarın kullanıldığı alanlar ayırıcı ehliyetli bükülme yaşar kemal kitap özeti sevinmek resimlerle ilgili bilgiler söylenme ııs (ınternet ınformation service) nedir, 1.sınıf yıl sonu zümre toplantıları insan haklari dusuncesinin ortaya çıkışı ve insan hakları düşüncesinin gelişimi kumaş kenarı içanadolu aol lise ödenmemiş senetler kadeh nüktecilik dna nın yapısı salı lord kinross hemoliz kahraman fener termodinamiğin uygulama alanları ikna psikolojisi yurt sevgisi atasözü parametreli andımızın tarihçesi başarı ile ilgili sloganlar naziklik ense kökü firarî haram olmak benek ilkyardım plan cumhuriyet döneminde yapılan yenilikler samimiyetle iklimin insan üzerindeki etkileri enstitü metot flotasyon elektronik pazar yeri osmanlı eğitim kurumları referans ultrason nasıl çalışır ingilizce günlük konuşma dil 9. sınıf küme soruları epirojenez şunu bunu hayvanlar nasıl çoğalırlar ayol karadeniz iklimi kımya kılma otodidakt organ nakli iki yıl okul tatili gece mavisi köy ağası 10.sınıf gir 3.sınıf performans norther as in wind ilinek tübitak buluşlar icatlar zeytin zeytinyağı kamuda takım yönetimi sosyal bilgiler ders planı passız not etmek güneş ışın istanbul hakkında tarihi bilgiler kompetitif rekreatif linux summer practice mektup örnekleri akarsu nedir edebi akımlar dikey geçiş fedakarlık nedir panel ipek mobilya bilgisayar türkçeye çevirme irak atatürkün doğa sevgisi duyu organımız dil yönetim labiren kral lear özet zatülcenp tevşih


NÜKLEER ENERJİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159050 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

NÜKLEER ENERJİ

Bir nükleer tepkimede,yani herhangi bir atom çekirdeğinde bazı değişikliklere yol açan bir tepkimede açığa çıkan enerjiye nükleer enerji yada çekirdek enerjisi denir.
Normal bir kimyasal tepkimede,bu tepkimeye giren atomların yalnızca en dıştaki bazı elektronları arasında alışverişler gerçekleşir;yani,elementlerin atomları birbirleriyle birleşerek molekülleri oluştururken değişmeden kalırlar.Kimyasal tepkimeler sırasında,maddede ki atomların yerleşiminde kaynaklanan kimyasal enerjinin bir bölümü açığa çıkabilir;yanma olayı bu tür bir tepkimedir.Nükleer tepkimede ise,atomun tam ortasında bulunan,nötron ve protonlardan oluşan atom çekirdeği değişikliğe uğrar ve bu tür tepkime sırasında atom kütlesinin bir bölümü enerjiye dönüşür.Nükleer tepkimede,herhangi bir kimyasal tepkimede açığa çıkabilecek olanın milyonlarca katı kadar enerji açığa çıkar ve kimyasal tepkimeden farklı olarak,bir element başka bir elemente dönüşür.
İki tür nükleer tepkime vardır:Çekirdek bölünmesi(nükleer fisyon yada kısaca fisyon) ve çekirdek kaynaşması(nükleer füzyon yada kısaca füzyon).
Çekirdek Bölünmesi:
Çekirdek bölünmesinde,serbest bir nötronla çarpışma sonucu atom çekirdeği çeşitli parçacıklara ayrılır.Bütün bu parçacıkların toplam kütlesi,başlangıçta ‘’hedef’’ alınan atom ile buna çarpan nötronun toplam kütlesinden daha azdır.Aradaki fark enerji biçiminde açığa çıkar.Bu olguyu ilk olarak 1905’te Albert Einstein belirledi ve atom çekirdeği çeşitli parçacıklara ayrılır.Bütün bu parçacıkların toplam kütlesi,başlangıçta ‘’hedef’’ alınan atom ile buna çarpan nötronun toplam kütlesinden daha azdır.Aradaki fark enerji biçiminde açığa çıkar.Bu olguyu ilk olarak 1905’te Albert Einstein belirledi ve atom çekirdeği çeşitli parçacıklara ayrılır.Bütün bu parçacıkların toplam kütlesi,başlangıçta ‘’hedef’’ alınan atom ile buna çarpan nötronun toplam kütlesinden daha azdır.Aradaki fark enerji biçiminde açığa çıkar.Bu olguyu ilk olarak 1905’te Al...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.