abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders büyük göçler ve sebepleri sentetik lifler gerçekleşme kapanca 2 yaşamlı hayvanlar çöre otu akrep türbinler imrahor eski yazı robdöşambr zekice algoritma ve akış diyagramları pazarlama planı, pazarlama karması oluşturma, pazarlama alfabe tutulum sarhoş olmak rahatlama r-l-c şehirli türkiyenin yer şekilleri külleme müzelik dvd player ihracatı etkileyen faktörler 2237 halk hikayesinin çıkış tarihi ad gövdesi atatürk ün sanat a verdiği önem neşesiz ilinek 7. sınıf test soruları ustalıklı dil ve edebiyat ilişkisi milton kaybolmuş cennet kirpik besleyici trigonometri çözümlü sorular 252 muarız cinema and woman iç giyim bilgisayarın yararları ve zararları pastırma muhasebe bilgi sistemi sağlam aynalar ve mercekler ile ilgili sorular olgunluk yaşı Rufaî su yalıtımı uyutma örnek besin zincirleri tacirler sorunlu kan değişikliği ekosistem performans testleri özentisiz elektriğin öyküsü nuri erba küresel işletme bilgisayar programları haşir neşir riyasız mühre okar radyoaktif minareller tekke family ruh çağırma periyot nedir çaycuma pppoe evrensel atıklar kabotaj nedir bitkisel virüsler deneme özeti doğram duyulma isci sagligi köy odası karadeniz harita bir pazarda sadece ibrik otu aluminyum tozu hidrasyon görme biçimleri meme süngeri iyot çarpma soruları bilgisayar ve temel bileşimleri etik ettirgen çatı fiziki haritalarda renkler usb portlar izmirdeki liseler müsbet ilimler çizecek durumsal strateji müsaade


AŞIRI İNCE YAPI VE İZOTOP KAYMALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159092 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AŞIRI İNCE YAPI VE İZOTOP KAYMALARI

Atom çekirdeklerinin yarıçapları 10-4 A0 mertebesindedir ve elektronun çekirdekten olan tipik uzaklığı ( ~1 A0 ) a göre çok küçüktür. Ve elektronlardan (yaklaşık 104 defa) daha ağırdır. Bu yüzden çekirdeği sonsuz kütleli pozitif bir nokta yük gibi olduğunu düşünebiliriz. Bununla birlikte atom fiziğinde gerçekleştirilebilen yüksek duyarlıklı deneyler, çekirdeğin sonsuz kütleli nokta yük olduğu düşünüldüğünde elektronik enerji düzeyleri üzerinde açıklanamayan ufak etkilerin varlığını ortaya koymaktadır. İlk kez A. Michelson tarafından 1891 de, sonra C.Fabry ve A.Perot tarafından 1897 de gözlenen bu etkilere aşırı ince yapı etkileri denir, çünkü bunlar elektronik enerji düzeylerinde, Kes.5.1 de incelenen ince yapıya karşılık gelenlerden genellikle çok daha küçük kaymalar verirler.
Aşırı ince yapı etkilerini, elektronik enerji düzeylerini yarmadan hafifçe kaymalarına neden olanlar olmak üzere sınıflamak uygundur. Bunlardan öncekine aşırı yapı etkileri denir ve sonrakiler ise izotop kaymaları (veya izotop etkileri) olarak bilinir, çünkü bunlar,çoğu kez yalnız iki veya daha çok izotoplar arasındaki değişimleri inceleyerek algılanabilirler. İzotop kayması örneklerine, Bölüm l ve 3 te çekirdek kütlesinin sonlu olması (indirgenmiş kütle etkisi) nedeniyle hidrojen tipi atomların enerji düzeylerinin düzeltmelerini incelediğimizde rastlamıştık. Özellikle, indirgenmiş kütlenin kullanılmasının bayağı hidrojen atomu (proton+elektron) ile onun ağır izotopu döteryumun (döteron+elektron) spektrum çizgileri arasındaki frekans farkının çok iyi bir tahminini verdiğini gördük. Başka bir izotop kayması,çekirdek yükünün sonlu bir hacim içinde dağılmasından ötürü ortaya çıkan hacim etkisidir ve bu nedenle elektron tarafından hissedilen potansiyel kısa mesafelerde değişir. Bu etkiyi bu bölümün sonunda kısaca gözden geçireceğiz.
Şimdi dikkatimizi atomların enerji düzeylerinin (10 ten l cm e uzanan geniş bir bölgede)yarılmalarından sorumlu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.