abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
RESİN-İYONOMER RESTORATİF MATERYALLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159180 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Resin-İyonomer Restoratif Materyaller

ÖZET

Kompozit rezin ve geleneksel cam iyonomer componentlerini kapsayan hibrid restoratif materyaller son yıllarda geniş çapta tanıtılmasıyla Diş Hekimliğinde kabul edildi. Bunlar resin modifiye cam iyonomer simanları ve poliasit modifiye kompozit veya kompomerlerini içermektedir. Bunlar geleneksel restorasyonların nem hassasiyeti ve aşınma direncinin ve dayanıklılığın yetersiz olması problemlerini çözmek için geliştirildi. Aynı zamanda sertleşmenin kontrol edilmesi, diş yapılarına adezyon okluzal tablaya uygun kuvvet, florür salınımı ve estetik gibi klinik avantajlar sürdürülmüştür. Şimdi bu yeni materyallerin özelliklerine ve gelişimlerine göz atacağız. Klinik performansları umut verici ve amalgama ve diğer geleneksel restorasyonlara iyi bir alternatif olarak görülmektedirler.
TANITIM
Uzun amalgam restoratif materyal olarak tercih edildi. Buna rağmen son zamanlanlarda, insan sağlığını veçevreyi etkileyen toksik civa, amalgamın güvenirliliğini etkilemiştir. Diş Hekimliğindeki bu gibi endişeler alternatif restoratif materyallerin gelişmesini sağlamıştır. Rezin kompozit ve cam-iyonomer restorasyonlar uygulanabilir alternatifler olarak görünmektedir. Rezin kompozitler kısa dönemde amalgam kadar kalıcıdır. Fakat uzun dönemde renk değişimi, retansiyon kayıpları, sekonder çürüklere bağlı olarak başarısızlık oranı artar. Ayrıca yüksek kalitede kompozit restorasyonlar için cocuklarda zor olan nem kontrolünü çok iyi sağlamak gerekir.
Cam-iyonomer simanlar ilk kez 1972’de Wilson veKent tarafından Diş Hekimliğine tanıtılmıştır.
ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ
-mine ve dentine kimyasal bağlanma yeteneği
-periyodontal dokularla ve pulpayla biyolojik uyumluluk
-florür salınımıyla sağladığı karyostatik ve antimikrobiyel aktivite
-sertleşme büzülme hacminin düşüklüğü
-diş dokusuyla benzer ısısal genleşme katsatısı
Bu avantajlar onları yapıştırıcı simanlar ve kaide materyalleri kadar başarılı yapmıştır. Buna rağmen düşü...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.