abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders profesyonel cv 18.yy ressamları boyanma atatürk şarkıları affetmek müracaat mühendislik divan edebiyatının özellikleri canlılık özellikleri pozitivizm damla taş ağaç kavunu cumhuriyet döneminde giyim tarihi fravun illüzyonist yargılanma ilk tarımsal yerleşim sanat ölçülmek sarımsı demagojik muço yerel radyo bağdaşmaz nesep on altılık ...i tutmak geometri kapak sefiller kitap özeti uzun vadeli borçlar açmaz friksiyon ikizler yaprak dökümü özeti nispî emcek ıslah olmaz bir genç kızın gizli defteri özet yarım mesai uymaz moğollar akdeniz bilmeceleri denizlide tarım saat ölçüler dilmaç halk ozanı gazi olmak beylikçi sepileme perdahlı sülfatlaşma okuma yazmaya hazırlık yüz yıl savaşları manzum hikayenin özellikleri kırsal yerleşim doğu anadolu bölgesi transistörler halk odası sekreter staj defteri ateş küresi çöküş 10. sınıf edebiyat kitabı şurada gelenek şekillendirme dc motorlar firdevs-i şehname cvd kamaştırma dalgalanan bayrak sıçratma açıklayıcı anlatım la fontaine nin hayatı kaydedilme tamah sarsıntısız ekmek neden küflenir kamu yönetiminde denetleme yöntemleri çatık kaş paranoya ünlü ressamların adları inşaat staj bayrağın öyküsü 78 turizm pazarlaması kağıt katlama sanatı nehir mermerci ritim b vitamini köksüzlük psikoloji testi bağdaşma büyüme ve gelişmeyi etkileyen faktörler hematit proje raporu zedeli yassılaştırma tek hücre proteini nedir peçete


AİDS


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159203 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AIDSe neden olan virüs ilk defa 1983 yılında Dr.Luc Montagnier tarafından kaydedilmiş daha sonra Paris Pasteur Enstitüsündeki bilim adamları tarafından izlenmeye devam edilmiştir.Enstitü araştırmacıları virüse Lymphadenopathy-AssociatedVirüs (LAV) adını vermişlerdir.Çünkü bilim adamları virüse bir hastanın lenf düğümlerinde rastlamışlardı. Bu araştırmalarla aynı zamanlarda, başka bir yerde Dr.Robert Gallo ve meslekdaşları Ulusal Kanser Enstitüsünde yaptıkları araştırmalarda AIDS virüsünün izine rastladılar.Dr.Gallo ve meslekdaşları virüse Human T-Cell Lymphotropic Virüs III (HTLV-III) adını verdiler.Gallo ve personeli yeni tanımladıkları bu virüse benzeyen diğer virüsleride ayırarak ayrılan virüsler HTLV-I ve HTLV-II isimlerini verdiler.Yeni tanımlanan bu virüsün etiketlenmesinden sonra Uluslararası Virüs Sınıflandırma Komitesi (International Commite on The Taxonomy of Viruses) virüsün adını Human Immuno Deficiency Virüs HIV olarak belirledi. Halen tıbbi topluluklar virüsün tanımlanmasında bu ismi kullanmaktadır.
HIV diğer virüslerden çok farklıdır.HIV virüsü retrovirüsler olarak bilinen özel bir aileye mensuptur. Retrovirüslerde diğer virüsler gibi sıkıca paketlenmiş bir genetik yapıya ve protein kılıfına sahiptir. Retrovirüsler genetik bilgilerini Deoxiribonukleikasit DNA yerine Ribunükleikasit RNA larında saklarlar. Retrovirüsler kendilerini eşlemek, yani viral RNA larından yeni bir DNA oluşturmak için "reverse transcriptase" adı verilen bir enzimi kullanırlar.Yani oluşturulan DNA virüsün etkilemek istediği hücrenin DNA sıyla birleşir.Virüsün oluşturduğu DNA ile birleşen hücre DNAsı provirüs olarak adlandırılır.

Yukarıdaki şekilde hücre RNAsının (RU5-U3R) konak hücreyle (LTR) birleşerek provirüsü (U3RU5LTR) oluşturması gösterilmektedir.Provirüs hücrenin genetik yapısının tamamını kendi kendini sürekli yenilemek için kullanır.Bu durumda retrovirüsler diğer virüslerde olduğu gibi yeni virüsler oluşturabilmek için gerekli mekanizmayı bulaştıkları hücreden...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.