abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ihtisar les soruları ve cevapları özel af gururlanmak eklemsiz hilecilik kınakına yardımlaşma ve dayanışma doluluk oranı ton nedir egemenligin hakimiyeti ithalatta kdv istisnası kabl mezopotamya medeniyetleri el oltası dünanın 360 derece performans değerlendirme havasız telâş mehmet taşkan emile bir çocuk büyüyor günlük plan üçgenler amfor albert camus ışımak duygular muharrir 331 eten alıkonulma çöpsüz drama ankaradaki düz lise okullar meyve suyun pastörizasyon aşı vurmak fiilî hizmet eğri çehre canı istemek melodrama temel elektrik bilgisi türk edebiyatı dönemleri almanca günlük cisimlerin dayanımı ilerletme 23 nisan uluslar arası çocuk şenliği izmir marşı geri durmak söz atmak gömlek kalıbı telefonu kim buldu kıbrıs anlatımcı yaklaşım is sürecleri osman doğru 27 mayıs rejimi yunus emre nin edebi kişiliği cumhuriyet öncesi durum geliş kuşaklararası çatışma detaylı dalgıc pompalar aksesuar opera atatürkün ğüzel sanatla ilgili sözleri tefe mekanizması anlaşmalı belediye ile ilgili bildirimler orman ürünleri baş sağlığı rahat etmek akdeniz heykeli muştu eski ahbap yassılaştırmak 10.sınıflar uçak mühendisliği kalibre karatay adım atmamak sütün mayalanması yerel saatler fethetmek hasan ali yücel lisesi buyuk selcuklu devletının dagılısı eski çagda haberleşme sistemleri yer kapmak katil etmek acele picassonun resimleri tuvalet aksırma aydınlatma hesabı jartiyer açılar la ilgili çıkmış sorular tortulaşma tetik hapt halk oylaması savuşmak gammazlamak dirençli


KATI YAKITLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159543 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

• KÖMÜRÜN OLUŞUMU;
Kömür bünyesinde değişik oranlarda organik ve inorganik yapıcı ve bileşenler bulunur. Bataklıklarda bozulma ve çürümeye uğramayan bitkilerin zamanla biyokimyasal ve fiziksel etkilerle değişimi sonucunda kömür oluşur. Biyokimyasal evrede turbolaşma ve dinomokimyasal evrede kömürleşme söz konusudur.

• TURBA;
Bataklıklarda yüzen bitkilerin 0,5 m derinliğine kadar aerobik bakteriler ve daha altta 10 m derinliğine kadar da an aerobik bakteriler etkilerler. Su seviyesinin azalması, turba yüzeyinin kuruması ile hümatlar oluşur. Karbon oranı %40 ile %60 arasında değişir.
Turbadan sonra linyit oluşur.
Turba ile linyit arasındaki farklar;

Turba Linyit
Rutubet % >75 75
Karbon % <60 60
Serbest selüloz Var Yok
Kesilebilirlik Evet Hayır

• LİNYİT;
Ülkemizde 8,305 milyar ton linyit rezervi olup %14’ünün rutubet miktarı %20 altındadır ve ortalama rutubet %41,8 civarındadır.
Linyitlerimizin %85’inin kül miktarı %20’nin üzerinde ve %66’nın kükürt miktarı %2 den fazladır.
Linyitlerimizin ısıl değerleri 600-6000 kcal/kg arasında değişip %66,5’inin ısıl değeri 2500 kcal/kg dan azdır.
Linyitlerimiz sert ve yumuşak olmak üzere iki gruba ayrılır. Sert linyitlerin rutubeti %20’nin altında, yumuşak linyitlerin rutubeti %40’ın üzerindedir. Elbistan linyitleri dışındaki linyitlerimizin tozlanma oranı %30-40 arasındadır.
Linyitler stoklama sırasında yanma özelliği gösterdiğinden dikkat edilmesi gerekir.
Isınma gayesiyle yakıt gereksiniminin 1987’de %19’u 1990’da %26’sı linyit ile karşılanmıştır. Linyitlerin daha verimli yakılması için önlemler alınmalıdır. Tuvenan kömürler soba ve kalorifer kazanlarında yakılınca içindeki %40-50 civarındaki suyun buharlaşarak atılması enerji kaybıdır. Pirit kömürden ayrılmadığı için yanma sonucunda SO2 artmakta ve hava kirliliği tehlikeli boyutlara gelmektedir.

• TAŞ KÖMÜRÜ;
Ülkemizde 1991de 5 milyar ton ve 2000 yılında ise 7,5 milyar ton taş kömürü üretimi hedeflenmiş olup ithalat mecburiyeti var...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.