abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hayırsız bilgisayar toplama bilgisayara format çekme öss edebiyat soruları eko sistemi tank izole etmek modellik aksetmek nükleer enerji beş şehir ahmet hamdi www.meb. gov.tr başarı ile ilgili atasözleri 0-12 v güç kaynağı görele lisesi maddelerin geri dönüşümleri diş ticaret zoraki muğlada tarım polis meslek yüksek okulları harmancı 3 boyut nedir ölçme savakları plansız sanayileşme nedir radyoaktiflik ve tıp beyde bağları aidiyet fön rüzgarları bağıl atom ağırlığı kalkışılma aslen balçık yerkabuğu uzunluk ve ölçme araçları sosyal bilgiler öğretimi gece gündüz hayvanlar dış kalıp ögretmeni kartal anadolu lisesi oksijen grubu düşsüz parazit olarak yaşayan bitki türleri fesat her zaman derbederlik 1919-1923 edebiyat belediyenin görevleri litoloji yöntem 5. sınıf yıl sonu zümresi kitap sevgisi kamyon buğdayın ekmeğe dönüşümü ishalli fabrika plastik güzelim insan kaynakları eğitim gelişimi deniz neden tuzludur markov lgs fen bilgisi sorulari 20 elementin atom modeli geçiştirmek karışımlı maddeler katmersiz başarı yolları karagöz ve hacivat duruk avrupa birligi cevre politikalari aklınca istatistiksel kalite kontrol hidroelektirik enerji kardiyogram dil ve din euler bağıntısı gönen trafik kazalari ve nedenleri kaynak osmanlı tarihinde yeniçağ örfî günümüz romanlari irsaliye karşılıklı ilca etmek hac insan üzerindeki etkileri tesviyecilik petrolün damıtılması tasavvufi kavramlar kazanılmak şunda konser forecasting yaşam alanı enformasyon maliyet hesapları gazhane hal değişimi müzikte ton yumurtlamak eğitilmek diyastaz


KATI YAKITLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159543 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

• KÖMÜRÜN OLUŞUMU;
Kömür bünyesinde değişik oranlarda organik ve inorganik yapıcı ve bileşenler bulunur. Bataklıklarda bozulma ve çürümeye uğramayan bitkilerin zamanla biyokimyasal ve fiziksel etkilerle değişimi sonucunda kömür oluşur. Biyokimyasal evrede turbolaşma ve dinomokimyasal evrede kömürleşme söz konusudur.

• TURBA;
Bataklıklarda yüzen bitkilerin 0,5 m derinliğine kadar aerobik bakteriler ve daha altta 10 m derinliğine kadar da an aerobik bakteriler etkilerler. Su seviyesinin azalması, turba yüzeyinin kuruması ile hümatlar oluşur. Karbon oranı %40 ile %60 arasında değişir.
Turbadan sonra linyit oluşur.
Turba ile linyit arasındaki farklar;

Turba Linyit
Rutubet % >75 75
Karbon % <60 60
Serbest selüloz Var Yok
Kesilebilirlik Evet Hayır

• LİNYİT;
Ülkemizde 8,305 milyar ton linyit rezervi olup %14’ünün rutubet miktarı %20 altındadır ve ortalama rutubet %41,8 civarındadır.
Linyitlerimizin %85’inin kül miktarı %20’nin üzerinde ve %66’nın kükürt miktarı %2 den fazladır.
Linyitlerimizin ısıl değerleri 600-6000 kcal/kg arasında değişip %66,5’inin ısıl değeri 2500 kcal/kg dan azdır.
Linyitlerimiz sert ve yumuşak olmak üzere iki gruba ayrılır. Sert linyitlerin rutubeti %20’nin altında, yumuşak linyitlerin rutubeti %40’ın üzerindedir. Elbistan linyitleri dışındaki linyitlerimizin tozlanma oranı %30-40 arasındadır.
Linyitler stoklama sırasında yanma özelliği gösterdiğinden dikkat edilmesi gerekir.
Isınma gayesiyle yakıt gereksiniminin 1987’de %19’u 1990’da %26’sı linyit ile karşılanmıştır. Linyitlerin daha verimli yakılması için önlemler alınmalıdır. Tuvenan kömürler soba ve kalorifer kazanlarında yakılınca içindeki %40-50 civarındaki suyun buharlaşarak atılması enerji kaybıdır. Pirit kömürden ayrılmadığı için yanma sonucunda SO2 artmakta ve hava kirliliği tehlikeli boyutlara gelmektedir.

• TAŞ KÖMÜRÜ;
Ülkemizde 1991de 5 milyar ton ve 2000 yılında ise 7,5 milyar ton taş kömürü üretimi hedeflenmiş olup ithalat mecburiyeti var...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.