abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yaş bağlılık oranı yeri öpmek güneşin insan üzerindeki etkileri eksik etmemek sayışmaca ozdeslikler ileri geri kapamak refere etmek söz açmak sıhhi tesisat yaban yakup kadri karaosmanoğlu pastörize etmek 002 olmaz böle şey çalışan anneler organlarimiz türkiyenin nüfusu kaç sivil toplum örgütleri ve görevleri sendikasız işyerleri 3. sınıf testler dc sürücüler gemilerde yükleme boşaltma bilgisayar teknik servis staj dosyası teknolojinin yaşamdaki etkileri köstek olmak tanık gösterme ekmek işçileri iç tetkik soruları alt tabaka türkiye deniz ticareti şadırvan grafık yapay göller mod medyan nedir sansürlemek alan bulma 6. sınıf ingilizce sınav makat ekonometrik kavramlar lineer motor başkalaşma armürlü dokuma makineleri fm verici nedir çotanak safranbolu hektolitre hulyalı mutluluk yağmurları genel coğrafya beyzade meslek lıselerı depolama teknik dil bilgisi yapı eleştirilme İskitler özel nesnel ataturkun okul sevgısı babasız kis mevsimi gaziler günü gizli ısı demokrasi tehditleri fet uygulama finansal piyasa dolasım sıstemı ifade etmek dünya edebiyatında mektup muta testere tezgahı Samî kobiler salacak prezidyum genosit slayt su dalgalarında girişim süreç kontrol nereye yüreğim satışı arttırıcı faaliyetler amerikan savaşı özeti afiş anlamı marka patent hükümet dışı organizasyonlar dini tasavvufi halk edebiyatı atatürk basın yeraltı suları ilkokul 1 rast merkezi sinir sistemi adnan ötüken cnc tezgahlar iaşe etmek takti,-i kama basmak disk hastalığı suyun vücudumuzdaki önemi modal verbs masa örtüsü


KATI YAKITLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159543 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

• KÖMÜRÜN OLUŞUMU;
Kömür bünyesinde değişik oranlarda organik ve inorganik yapıcı ve bileşenler bulunur. Bataklıklarda bozulma ve çürümeye uğramayan bitkilerin zamanla biyokimyasal ve fiziksel etkilerle değişimi sonucunda kömür oluşur. Biyokimyasal evrede turbolaşma ve dinomokimyasal evrede kömürleşme söz konusudur.

• TURBA;
Bataklıklarda yüzen bitkilerin 0,5 m derinliğine kadar aerobik bakteriler ve daha altta 10 m derinliğine kadar da an aerobik bakteriler etkilerler. Su seviyesinin azalması, turba yüzeyinin kuruması ile hümatlar oluşur. Karbon oranı %40 ile %60 arasında değişir.
Turbadan sonra linyit oluşur.
Turba ile linyit arasındaki farklar;

Turba Linyit
Rutubet % >75 75
Karbon % <60 60
Serbest selüloz Var Yok
Kesilebilirlik Evet Hayır

• LİNYİT;
Ülkemizde 8,305 milyar ton linyit rezervi olup %14’ünün rutubet miktarı %20 altındadır ve ortalama rutubet %41,8 civarındadır.
Linyitlerimizin %85’inin kül miktarı %20’nin üzerinde ve %66’nın kükürt miktarı %2 den fazladır.
Linyitlerimizin ısıl değerleri 600-6000 kcal/kg arasında değişip %66,5’inin ısıl değeri 2500 kcal/kg dan azdır.
Linyitlerimiz sert ve yumuşak olmak üzere iki gruba ayrılır. Sert linyitlerin rutubeti %20’nin altında, yumuşak linyitlerin rutubeti %40’ın üzerindedir. Elbistan linyitleri dışındaki linyitlerimizin tozlanma oranı %30-40 arasındadır.
Linyitler stoklama sırasında yanma özelliği gösterdiğinden dikkat edilmesi gerekir.
Isınma gayesiyle yakıt gereksiniminin 1987’de %19’u 1990’da %26’sı linyit ile karşılanmıştır. Linyitlerin daha verimli yakılması için önlemler alınmalıdır. Tuvenan kömürler soba ve kalorifer kazanlarında yakılınca içindeki %40-50 civarındaki suyun buharlaşarak atılması enerji kaybıdır. Pirit kömürden ayrılmadığı için yanma sonucunda SO2 artmakta ve hava kirliliği tehlikeli boyutlara gelmektedir.

• TAŞ KÖMÜRÜ;
Ülkemizde 1991de 5 milyar ton ve 2000 yılında ise 7,5 milyar ton taş kömürü üretimi hedeflenmiş olup ithalat mecburiyeti var...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.