abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders uygunsuz Hintçe karakölü sayılar et lokması asansör avan proje ticari kavramlar tirle kan nakli neo klasik hanendelik atatürk edebiyatı ve resimler sabah gazetesi belirtile yöntemsiz aşağılık test ingilizce haysiyet divanı ödev aritmetik paşa çayı bir olmak yaban sunuluş emirname 10 kasımla ilgili bilgi emek piyasası bazı değişiklik amerikanın kesfı sporun önemi mekanik tesisat nüksetmek erozyon ve erozyondan korunma 000000 peygamberler kamu gelirleri kablo cesitleri şükrü enis regü dikkatsiz istiane tennis esir atatürk ile hak ve düşünce hürriyetleri silindir hacim lonca nedir islam düşüncesi çapanoğlu istiklal marşı anlamı 23 nisan ile ilgili şiirler baş vermek karstik sekiller çoraklaşmak sekreter görev dreyfus olayı anfoter metal metre küp bölü metre kare 30 pus emirber etkili öğretmenlik eğitimi yalnızız özet akliyeci bilgisayar kullanim atatürkün bilimle ilgili sozleri fiziko kimya açık öğretim sınavları 2004 2005 enflasyon döküm kumları pld moşe dayan atp nin önemi çinde teknoloji alanı yargı evi ağ komutları süs püs icat etmek mevsimlerin olusumu geçici vergi istek büyüme gelişme 12 hayvanlı takvim kürenin geometrik cisim özelliği süsen soyutlamak parametrik denklemler günü dolmak difuzyon gıdalarda yeni uygulamalar üstüne koymak baraj elektrik 12 mart 2.sınıf test çiçekli bitkiler, çiçeksiz bitkiler, omurgalı hayvanlar, omurgasız hayvanlar fazıl say hacıvat ve karagöz istiklal marşının canlılar için suyun önemi işsizlik çeşitleri etkin bir vatandaş çağrışma humbara


LAİKLİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159580 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Laiklik, devletin, vatandaşlarıyla olan ilişkilerinde inançlara göre ayrım yapmaması ve ayrıca, herhangi bir inancın, özellikle de bir toplumda egemen olan inancın, aynı toplumda azınlıkların benimsediği inançlara baskı yapmasını önlemesi demektir. Kısaca laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.

23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Devleti, yeni bir hukuk sistemi kurmalıydı. Bu sistem Osmanlı İmparatorluğunun hukuk sistemine göre kurulamazdı çünkü bu sistem milletin çıkarları üzerine değil, daha çok Müslüman cemaat çıkarları üzerine kurulu bir hukuk sistemi idi. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğunda İslam resmi din olarak tanınmakta, din ve devlet işleri bir arada yürütülmekte ve azınlıklara uygulanan ayrı kanunlarla kişilerin inanç özgürlükleri kısıtlanmakta idi. Atatürk, Yeni Türk Devleti’nin geleceğini, ayırıcı kanunlarla değil, birleştirici kanunlarla mümkün görüyordu. Bunun tek yolu ise din ve devlet işlerini ayırmaktı. Din, bireyin ahret hayatını hazırlayacak, Devlet de bireylerden kurulan milletin dünya yaşayışını idare edecekti. Böylece, politikacıların, dini siyaset düşüncelerine alet ederek bireylerin dini duygularını istismar etmeleri önlenmiş olacaktı. Atatürk, bunları düşünerek Yeni Türk Devletini her türlü din tesirlerinin dışında, laik bir devlet haline getirmek için gerekli sosyal devrimleri yaptı.

Atatürk, laiklik yolunda ilk adım olarak eski nizamın kalesi ve laik hareketin engeli olan hilafeti kaldırmaya karar verdi. Bu müessesenin mevcudiyeti, biri muhafazacı ortaçağ, diğeri devrimci modern iki ayrı hukuk sistemi düşüncelerinin bir sistem içinde devamı demekti. Yüce önder, bu ikiliğin zorluklarını ortadan kaldırmak amacıyla 1 Mart 1924’te halifeliği kaldırdı. Halifeliğin kaldırılması, Atatürk’ün hukuk ve Adliye sisteminde yapılmasını tasarladığı yeniliklere imkan hazırlamıştı. Hilafetin kaldırılmasıyla ıslahat hareketlerinde köklü değişimler hız kazandı. Modern zihniyette uzmanlardan kurulmuş bir heyet, mecellenin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.