abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders top sakallı yunan sanati konuşma metinleri antalya havaalanı koleksiyon yapmanın faydaları pansuman yüksek uygarlığın öngörülmek tamlayan memleketimde insan manzaraları the matrix 1. dünya savaşı hakkında yazan yazar islamda sosyal adalet il genel meclisi kahraman nedir sıtmalı 18 yüzyıl dayak yemek kompetitif işitmezlik tolstoyun kitapları basic operations in word sergerde kaynak makinası çeşitleri asidimetre Afrikalı hun imparatorluğu müvezzilik ölü örtü dağ yolu öss de çıkmış sorular fuarcılık moleküler pupa ofset baskı teknolojisi yavaşlık lehim sehpası sehpa tarak işi kurumsal ödev kapak bilgisayar staj döküman pek pek çiçekli bitkiler, çiçeksiz bitkiler, omurgalı hayvanlar, omurgasız hayvanlar bilgi teknolojisi kullanımının muhasebe etkisi vardakosta imar bilgisi gereği gibi geometri öss floresan lamba türkleşmek,islamlaşmak,muasırlaşmak yağmalanma fonksiyon limit humbarahane çim frankenstein özet holografi ön büro departmanı kültür akımı eğitim hukuku pestil gibi iş aranıyor gaz sayacı kredi başvuruları heybetli öngörme sıradan kara curuf kdv beyannamesi şükretme çaprazvari cin nedir 1953 ermeni tarihi karşı olum dershane planları bebek ninnileri h ezilme aile sirketleri girişmek kurum kimliği yol ayrımı kemal tahir egosantrik iller diş yapıları atletizm yüksek atlama yararlı mikroskobik canlılar 1990-1999 gözlük istatistiksel kalite kontrol artık değer matematik çarpanlara ayırma fingir fingir kuş üzümü imparatorluğun en uzun yüzyılı soyut sanat otuz atatürkün kişiliği garamî


MATRİS ÖRGÜT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159599 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Matris Örgüt
TANIM: Bazı çalışanların farklı bölümlerdeki iki (ya da daha fazla) yöneticiye bağlı olduğu yönetim yapılanması. Genellikle dış çevreye dahil iki alanın yönetsel odak olmak istediğinde kullanılır. Örneğin, bir üretime yönelik bir örgütün toptan satış bölümü ilave ilgi gerektirir, bu alan için hem pazarlama müdürlüğü hem de finans müdürlüğü bilgilendirilmelidir. Bundan dolayı, çalışanlar klasik emir-komuta zinciri yerine çoklu bir otoriteye maruz kalacaklardır. (Dictionary of Business, Oxford University Press, © Market House Books Ltd 1996)
TANIM: Aynı çalışanları görevlerine göre hem proje yöneticisinin hem de fonksiyonel yöneticilerin idare ettiği bir örgüt yapısı. Bu yapıda sorumluluk hatları en az iki yönde ilerler. Bu yapıda fonksiyonel (geleneksel) yapı ile üretim örgütlenmesinin avantajları birleştirilir. Proje yöneticisi projenin başarıya ulaşması için tam sorumluluk sahibidir, fonksiyonel idareciler ise Proje Yöneticisine dışarıdan teknik ve idari destek sağlar. (Wideman Comparative Glossary of Project Management Terms v2.)

Projeler tipik olarak, kendilerinden büyük birer örgütün parçasıdırlar –Şirketler, kamu kurumları, sağlık örgütleri vb-. Proje bir örgüt bile olsa (konsorsiyumlar, ortaklıklar), kendisini hayata geçiren örgütten etkilenecektir.
Bir Güçlü Matris yapı “Saf Proje örgütüne”, Zayıf Matris Yapı ise Fonksiyonel Örgüte benzer.
Yapı:
Bir matris örgütte, dikey yapı yatay yapı ile birleşir. Burada fonksiyonel raporlama ve hat raporlama prensipleri kesişir. Kesişim noktaları pozisyonları belirtir.
Yatay ve dikey hat sistemlerinin değişik biçimleri vardır. Aşağıda yaratılabilecek bazı matris yapılar görülebilir:
• Proje matris örgütü
• Takım matris örgütü
• Üretim matris örgütü
• Otonom birimlerle bağlantılı matris
• Aday seçim süreci için matris yapı
Fonksiyonel örgüt
- Proje yöneticisinin otoritesi çok azdır ya da yoktur.
- Proje yöneticisinin rolü kısmidir
- Proje; işi başarıyla bitirmesi en muhtemel fonksiyonel bir...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.