abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çocukta adil olma vagon li olayı küreselleşme ve endometriozis magaralar haklarımız nelerdir kurumsal imaj ticari kavramlar canlıları koruyalım atatürk sanat kullanımı işçi problemleri ozan eşkenar dörtgen ve özellikleri modelaj atatürk hayatı ingilizce çocuk eğitimi iş kanuna göre yükümlülük bozguncu açık ögretim 1 sınıf matematik soruları atatürkun inkilapları anahtar turkcell doğrudan eğlenmek 5 sici sınıf ödevleri 1. sınıf okuma yazma cumhuriyet sonrası yenilikler 5 şehir otokritik avans dersane tam değer alev almak nota bilgisi fotogrametri preshane murat almak avrupa birligi tartismasi diklik ve paralellik idareler arası gelir bölüşümü yeni ay hidrolik hesapları debağ dünya neden yuvarlaktır büyük aile anaçlık milli savunma haberleşme hakkı pelemir ferde hava yastığı ithalatın ekonomiye katkısı ac kıyıcı sızlamak meslek tanıtımı kroki nerelerde kullanılır öğretmenlik rituel ten atabetül hakayık miliyetcilik tablolar elek analizi deneyi aura kelimede yapı çakılma gazojen yutkunma han ve kervansaraylar fen 6. sınıf günlük plan ses müdahil eklembacaklılarda dolaşım sistemi çocukların beslenmeleri teknolojinin ülkemizdeki gelişimi yurt acun beyzî bir çokları dövünme insan kaynakları bilgi sistemi eksikli alşimist rina basit kelimeler erkek işi geçmişten günümüze teknoloji araçları hellenistik tepkisizlik rün yiğit eski 29 ekim cumhuriyet bayramı anna bilm fen ve teknoloji tez konusu kol hareketleri damlacık hazırlanmak diba evrensel ilkeler


DNA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 159645 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DNA
DNA "Deoksi Ribo Nükleik Asit" isimli bir tür molekül grubunun kısaltılmış isimidir.DNAnın çift zincirli ip merdivene benzer.Çift zincirli yapıdaki DNA zinciri oldukça uzun bir zincirdir.
Nasılki uzun bir ipi makaraya düzenli bir şekilde sarıyorsanız, hücrede buna benzer bir mekanizma ile DNA yı paketleyerek çekirdeğinin (Nukleus) içine yerleştirir.DNA her hücrede bulunur.Örneğin şu an ekrana bakan gözlerinizdeki her hücrenin içinde DNA zinciri paketlenmiş bir vaziyette yerleşik olarak bulunur.Veyahut klavyeyi kullanan ellerinizdeki herbir hücrenin içerisinde ayrı ayrı DNA molekülü bulunur.Böbreklerinizin hücrelerinde, karaciğerinizin hücrelerinde, kemik hücrelerinizde kısacası vücudunuzdaki her hücrede DNA molekülü mevcuttur.
DNA uzun bir zincir olmasına karşılık üzerindeki baz sıraları bir düzen içerisinde taksim edilmiştir. Taksim edilen bu baz gruplarına ise" Gen "denir.Mesela bir canlının DNA zincirinde 15.000.000 adet baz(Nukleotid) dizisi olsun ve bu baz dizileri 1000 er adet olmak üzere 15 gruba ayrılmış olsun.İşte bu 15 tane grubun her biri birer "gen" dir.İnsan hücresinde ise yaklaşık olarak 3 milyar adet gen bulunur.Tabii her genin içinde binlerce nükleotid dizisi vardır.
Bir canlının bütün karakterleri ise DNA daki genlerde saklıdır.
 

 
"a=adenin","t=timin","g=guanin" ve "c=sitozin" bazları arasında adenin bazı yanlızca timin ile guanin bazı ise yanlızca sitozin(c) ile bağ yapar.
Adenin ve Guanin bazları yapısal olarak büyük boylu moleküllerdir.Timin ve Sitozin ise küçük boylu moleküllerdir.Adenin ve timin bazlarını bir futbol topu, guanin ve sitozin bazlarını ise tenis topu olarak düşünebilirsiniz.
Eger adenin bazının karşısına timin değilde guanin gelseydi heliks yapısının düzgün ilerlemesi mümkün olmayacaktı.Fakat DNA da küçük bazlara karşı büyük bazların gelmesiyle aradaki mesafenin her noktada sabit olması sağlanmıştır. DNA nın yapısı bazların bu şekilde ardı ardına sıralanmasıyla uzayıp gider.
DNA daki şifrelerin deşifre olu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.