abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders haşat olmak danielle steel malikane yumuşama keçi inadı ulusal beriki oluşumlarına göre göller ekonomik hak ve özgürlükler nakledilme kalite departmanının görevleri hareket-ekonomisi kapıcılık üçgende açı menfa değnek deniz canlıları kaz kafalı kanca basın konseyi müşteri dinamikleri dede korkut hikayeleri iptal exel boşanma nedenleri itkib ışımak gazlanma kavramak hasis çekme yayları ile ilgili atasözleri grafik sütunu nedir paraşüt yapımı iş yap enerji aktar denetim de makale kilogram önemi sosyal turizm rutubet durum ekleri gıda sektörü temel tıp nasrettin modern atom teorisi sah çekmek hanımın çiftliği deney eınstaın yüzüne kan gelmek anna sewell whıte socks püskürtülme bütçe hesaplaması ilkokul matematik kat problemleri canlılar beslenme ilişkileri çok boyutlu teşkil haberleşme kasılmak insan olma bilinci general elektrik iç kapak sımple past tense samimiyet uçaklar mor salkımlı ev etraf kabuk gibi düzme dewey iletkenler karahanlı devleti tıkırtı kabarık deniz relik bitkiler ikinci kosova bilgisayar ve eğitim derece nedir sait faik abasıyanık son kuşlar 1 ve 2 inönü savaşları satış sonrası müşteri memnuniyeti kan vermek ağız kokusu eksantrik jile dantelli suç ve ceza özet şüpheli hazır sunu çöz tiyatro çeşitleri tarım politikası muhasebe işlevi cihaz aile soyağacı kazma diş lise 1 biyoloji konuları düşürme etnolog cansız çevre


ATATÜRKÜN BİLİME VERDİĞİ ÖNEM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 160332 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Bilime Verdiği Önem
Atatürkün önem verdiği ve savunduğu kavramların dinimizle olan uyumunu hemen her alanda görmek mümkündür. Atatürkün bilim konusundaki yaklaşımı bunun bir başka örneğidir. Atatürk, "İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur"derken 21, aslında Peygamberimiz (sav)in asırlar öncesinde söylediği "ilim Çinde bile olsa alınız" buyruğuyla tamamen paralel bir prensip ortaya koymuştur.

Atatürk, dünya çapında yabancı bilim adamlarının katıldığı milletlerarası toplantılara katılırdı. Yukarıda bu şahsiyetlerle bir sohbet sırasında görülüyor. Karşısındaki hanım, manevi kızlarından Prof. Dr. Afet İnan, yanındaki de onun hocası İsviçreli Tarih Profesörü Eugene Piccarddır.
İslamda bilime verilen önem Kuranda açıkça belirtilmektedir. Kuran ayetlerinde Allah; insanları düşünmeye, incelemeye ve araştırmaya çağırır. Bir ayette şöyle buyrulur:
Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allahın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Bakara Suresi, 164)
Gerek gökyüzü, gerek yeryüzü, gerekse bu ikisi arasında yaşayan canlılara baktığımızda her birinin kendilerini var eden Yaratıcının varlığını tasdik ettiğini görürüz. Evreni ve içindeki tüm varlıkları incelemenin ve Allahın yaratmasındaki sanatı keşfedip insanlığa açıklamanın yolu "bilim"dir. Dolayısıyla İslam Dini, bilimi Allahın yaratışındaki detaylara ulaşmada bir yol olarak benimser ve bu nedenle bilimi teşvik eder. Atatürkün bilime verdiği önem, bu manada anlaşılmalıdır.

Bilime Verdiği Önem
Atatürkün önem verdiği ve savunduğu kavramların dinimizle olan uyumunu hemen her alanda görmek mümkündür. Atatürkün bilim konus...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.