abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders baskıcı rejimler ergenlik donemi ipek ongun cihangir kimya ve eczacılık pontus sorunu sollama girişim hasat beşeri dokular staj dosyaları 9. sınıf küme soruları ödevler nasıl olmalı aşılanmak karalar talep tahmini tablo bilgisayar muhendıslıgı nedır türk dil kurumu salâh tedaş staj tarımcı maddenin ayırt edici özellikleri dinamometre hakkında bilgi avrat madde ve özellikler oks öküzgözü eksik olsun pastoral şiir mühendisliği staj raporu zanatkar sürerlik 1921 anayasas elastisite modülü damıtık memnuniyet anketi rasyo analiz bitkiler nasıl solunum yapar uzun hikaye müzikçi fizik ödevleri anakart bölümleri tirit gibi insan olma sorumluluğu suyun yoğunluğunun sıcaklıkla değişimi paraları inceleyen bilim dalı avrupa birliği ve çevre aluminyum sistemler eğitmen kanıtlanmak gayzer kaynakları resimli demirin tarihi akşam 16 yıldızın defosuz ara kalite kontrol basamakları ipi kırmak dürülme işletmelerde insan davranışları kaolen modernizm sanatın insan yaşamındaki yeri yongalama ceza alanı Yahudi baklası izmir gelenekleri çiçeğin görevi nedir tekstilde kullanılan boyarmaddeler bankalarda muhabir bankacılık saltık dergicilik organizasyon kavramı tiyatro oyunları spot kaynak automation artikeller ic organlar ve görevleri 4 zamanlı 2237 provoke mevsim 10.sınıf gir manisa kara taşıtları belirtile sivil toplum örgütleri ve görevleri bagdat seferi atatürkün eğitim doyum askeri alanda gelişmeler katı sıvı gazların özkütlesi halı dokumacılığı zeytinyağlı sarma linking verbs nema çıt yok astragan 8.sınıf matematik konuları


21 ARALIK 1963 OLAYLARININ BAŞLAMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 160544 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

21 ARALIK 1963 OLAYLARININ BAŞLAMASI
20 Aralığı 21 Aralığa bağlayan gece Rum Polisleri Lefkoşa’nın Tahtakale Semtinde Türkleri yoklama bahanesiyle durdurup üzerlerine ateş açtılar.Bu olay sonunda Zeki Halil ve Cemaliye Emir Ali isimli iki Türk şehit oldu.(Bu plana göre Türkler çok kısa bir zamanda yok edilip Kıbrıs Yunanistan’a bağlanacaktı.)
21 Aralık günü LTL bahçesinde toplanan öğrenciler gece meydana gelen olayı protesto ederken Rum Polisleri öğrencilerin üzerine ateş açtılar.Bu olay sırasında Ahmet Abdülkadir ve Mustafa Ahmet isimli iki öğrenci yaralandı.Ayni gün Rumlar Girne kapısında bulunan Atatürk heykeline de ateş açmışlardır.
24 Aralık günü Kumsal bölegesindeki Un fabrikasına sabotaj için gelen TMT üyelerinden Tuncer Hasan, Aziz Güner, Muhip Hüseyin şehit edilmiştir.
Ayni gece Kumsal bölegesine yapılan baskında Kıbrıs Türk Kuvvetler Alayında Görevli Dr. Binbaşı Nihat İlhanın evinde karısı ve çocukları öldürüldüler.Ayrıca birçok Türk de Rumlar tarafından esir alındılar.
Kıbrısta başlayan bu Rum saldırıları üzerine Türkiye Garanti Anlaşmasına uyarak 25 Aralık 1963 ‘de Lefkoşa üzerinde ihtar uçuşu yaptı.
Türkiye’nin yaptığı ihtar uçuşundan sonra Makarios saldırıları bir süreliğine durdurdu.Kısa bir süre sonra saldırılar yeniden tüm ada çapında başladı.

LARNAKA ÇARPIŞMALARI(23 ARALIK 1963)

LİMASOL ÇARPIŞMALARI(13 ŞUBAT 1964)
Bu bölgedeki Rum saldırıları hem karadan hem denizden yapılmıştır.Tüm imkansızlıklara rağmen Türk Halkı Rumlara geçit vermemiştir.Limasol Çarpışmaları 2. Plevne Savunması olarak tarihe geçmiştir.
Limasol Çarpışmaları sırasında Münir Hilmi Şago Rumlara esir olmamak için kurşunu bitince elindeki son el bombasını göğsünde patlatarak şehit oldu.

BAF ÇARPIŞMALARI(9 MART 1964)

DİLLİRGA HAREKATI(8 AĞUSTOS 1964)
Kıbrıs’ın Kuzey Batısındaki bölgeye (Yeşilırmak, Mansura, Erenköy) Dillirga denir.
Bu bölgedeki Rum saldırılarına karşı Makarios’a Rum saldırılarını durdurması için uyarılar yapıldı ancak olumlu bir son...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.