abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
21 ARALIK 1963 OLAYLARININ BAŞLAMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 160544 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

21 ARALIK 1963 OLAYLARININ BAŞLAMASI
20 Aralığı 21 Aralığa bağlayan gece Rum Polisleri Lefkoşa’nın Tahtakale Semtinde Türkleri yoklama bahanesiyle durdurup üzerlerine ateş açtılar.Bu olay sonunda Zeki Halil ve Cemaliye Emir Ali isimli iki Türk şehit oldu.(Bu plana göre Türkler çok kısa bir zamanda yok edilip Kıbrıs Yunanistan’a bağlanacaktı.)
21 Aralık günü LTL bahçesinde toplanan öğrenciler gece meydana gelen olayı protesto ederken Rum Polisleri öğrencilerin üzerine ateş açtılar.Bu olay sırasında Ahmet Abdülkadir ve Mustafa Ahmet isimli iki öğrenci yaralandı.Ayni gün Rumlar Girne kapısında bulunan Atatürk heykeline de ateş açmışlardır.
24 Aralık günü Kumsal bölegesindeki Un fabrikasına sabotaj için gelen TMT üyelerinden Tuncer Hasan, Aziz Güner, Muhip Hüseyin şehit edilmiştir.
Ayni gece Kumsal bölegesine yapılan baskında Kıbrıs Türk Kuvvetler Alayında Görevli Dr. Binbaşı Nihat İlhanın evinde karısı ve çocukları öldürüldüler.Ayrıca birçok Türk de Rumlar tarafından esir alındılar.
Kıbrısta başlayan bu Rum saldırıları üzerine Türkiye Garanti Anlaşmasına uyarak 25 Aralık 1963 ‘de Lefkoşa üzerinde ihtar uçuşu yaptı.
Türkiye’nin yaptığı ihtar uçuşundan sonra Makarios saldırıları bir süreliğine durdurdu.Kısa bir süre sonra saldırılar yeniden tüm ada çapında başladı.

LARNAKA ÇARPIŞMALARI(23 ARALIK 1963)

LİMASOL ÇARPIŞMALARI(13 ŞUBAT 1964)
Bu bölgedeki Rum saldırıları hem karadan hem denizden yapılmıştır.Tüm imkansızlıklara rağmen Türk Halkı Rumlara geçit vermemiştir.Limasol Çarpışmaları 2. Plevne Savunması olarak tarihe geçmiştir.
Limasol Çarpışmaları sırasında Münir Hilmi Şago Rumlara esir olmamak için kurşunu bitince elindeki son el bombasını göğsünde patlatarak şehit oldu.

BAF ÇARPIŞMALARI(9 MART 1964)

DİLLİRGA HAREKATI(8 AĞUSTOS 1964)
Kıbrıs’ın Kuzey Batısındaki bölgeye (Yeşilırmak, Mansura, Erenköy) Dillirga denir.
Bu bölgedeki Rum saldırılarına karşı Makarios’a Rum saldırılarını durdurması için uyarılar yapıldı ancak olumlu bir son...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.