abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yaglı tohumlar kanser nedir özeni lâçkalık yay gibi kontrol Utarit don kesmek sporda performans şilem yanma nedir turne gün kavuşmak register sersemlik işletmeler arası anlaşmalar test hücre gilgameş çocuk kalbi edmondo de amicis gizli ısı orfoz analog elektronik konuları dövme resimleri 1.mesrutiyet vakıfbank gel git olayı çocuk kalbi kıtap özeti cıncık dimmer anahtar devresi laptop aile içinde yardımlaşma doğru ve alternatif akım ölçmelerinde kullanılan ölçü aletleri saf başkanlık seçimleri linol baskı heyecanlı mermer kalitesi eski uygarlıkların kullandığı matematik sistemleri acı söylemek dağıtım ışıkta girişim tartarat ağrı dağı efsanesi araşit ahlak kuralları ıvf hıyanet efsaneli kanatmak kiloluk türk dış politikası matematik testi gıda makineleri filozoflar muhasebe tarihi yıl sonu konuşma örnekleri abesle uğraşmak (veya abesle iştigal etmek) atıksu arıtma prosesleri boncuk gibi barış gücü kalın yağ zihaf dünyadaki akarsular bazların özellikleri sakarya nehri dünyanın oluşumu hymnos teminat usta öğretici haince koparmak tesirli sanat evi dokunulmaz radyo aktivite beykoz kavim able to 5 e modeli ders planı fransa da tarım tatil kitabı bedensel engelliler titizlik bakaç simple anadoluda deri antibiyotik tedavisi (sunuş) astım demek olmak yapıntı kömürcü temeller az daha güveylik yaşama uğraşısı bankalar arası birleşme yakınlaşmak saplantı


YORGUN SAVAŞÇI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 160555 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KİTAP İNCELEME ve TANITIMI


Eserin Adı: Yorgun Savaşçı
Eserin Yazarı : Kemal TAHİR
Boyutu: 13x19x2 cm
Sayfa Sayısı: 488
Basıldığı Yer: İstanbul
Basıldığı Yayınevi: Yaylacık Basımevi
Basıldığı Tarih: 1996
Kaçıncı Baskı : 11. Basım


• YAZAR:

Kemal TAHİR

Kemal TAHİR İstanbul’da 1910 yılında doğmuştur. Deniz Subaylarından Tahir Bey’in oğludur. Cezayirli Gazi Hasan Paşa Rüştiyesini 1923 yılında bitirmiştir. 1928 ve 1938 yılları arasında Galatasaray Lisesinde okumuş hayatını kazanmak için okuldan ayrılarak çeşitli dergi ve gazetelerde çalışmıştır. On iki yıl siyasal inançlarından dolayı Çankırı, Malatya, Çorum, Nevşehir Cezaevlerinde yatmış, af kanunundan yararlanmış, o günden ölümüne kadar hayatını eserleriyle kazanmıştır. Sanata şiirle başlayan Kemal TAHİR, daha sonra hikaye ve roman alanında çalışmış; 1968 yılında Yorgun Savaşçı romanıyla Cumhuriyet Gazetesinin, Devlet Ana romanıyla da Türk Dil Kurumu’nun roman ödüllerini kazanmıştır. Kırk bir yıl sanatla içice yaşayan Kemal TAHİR İstanbul’da 1973 yılında ölmüştür.

BAŞLICA YAPITLARI: Devlet Ana, Kurt Kanunu, Namusçular, Karılar koğuşu, Bir Mülkiyet Kalesi, Hür Şehrin İnsanları, Bozkırdaki Çekirdek ve Yorgun Savaşçı’dır.

• ESER:

Türü: Roman
Teması: Mütareke devrinin bulanık havası ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk direnme ve örgütlenme hareketleridir.
Eserin Yazılmasındaki Amaç: Kurtuluş Savaşı zamanında Topçu Yzb. –Cehennem – Cemil’in düşmana karşı Türk Halkını örgütlemesini ve düşmanla mücadelesinde yaşanılan olayların bilinmesi ve Türk halkının ne zorluklar içerisinde bugüne geldiğinin bilinmesi gerektiğidir. Eser bu amaca başarıyla ulaşmıştır.

• PLAN:

Eserin giriş bölümünde Cehennem Cemil’in teyze kızı Neriman’ la evlenmesi ve ittihatçı sıfatıyla kaçması yer alır. Anadolu’ ya geçmesi ve Manisa’yı düşmandan korumak için uğraşısı gelişme bölümünü oluşturur. Sonuç bölümünde ise Cemil’in Anadolu içlerine girmesi ve oluşturduğu güven ile örgütlenme yaratması anlatılmaktad...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.