abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders fen animasyonları iletişimin toplum açısından önemi eroin ökçesiz sivil toplum işletme bölümü staj defteri mobilya onarımı dar darına meyan balı sogutucu atatürkün çocuklara verdigi önem elektro zil atatürkün insan sevgisi iyon değişimi mikro işlemciler örnek kod göçün nedenleri acımasızca doğrultu 11. sınıf kimya proteinsiz kavram haritası örneği propaganda dağ havası harita ölçekleri binboğalar efsanesi leasing factoring arı kil bütünleşmek pamuk balı güdüleme albatr hicran eğitim ihtiyaç artımlı hac eşlik etmek atatürk ve sosyal bilim çalışma ayrıcalık koşu muhafazakarlık görsel iletişim samanlık etkin sınır ve portföy seçimi kinin gibi rejim soyagaci göze göz alp zindan rot 1919-1923 edebiyat hakaniye lehcesi akdeniz bölgesi topoğrafya iklim haritası titreklik yazılı anlatım türleri hendese tatlı tatlı plastik enjeksiyon tenis kortu takma ayak cumhuriyet yenilikler santur matematik sanat sonsuz küçükler töre cinayetleri onlu matematik konuları park gnays metal kaynak cesitleri yaşam sigortası pvc üretimi sömürülme orijinallik ömer hayyam televizyon programları denizlerin oluşumu kanun dışı merceklerde görüntü çıkmış sorular özefagus lise 1 soru tarih islamda ahiret inanci şahtur kapışma lineer step motorlar bagdat ilerleme eğitsel kollar resmî marjinal fayda unesko çevre kirliliğinin sonuçları maliyet teorisi yanılsama charles dickens hard times ilköğretim matematik yazılı soruları müteveffa turk bayraginin jeopolitik konum nedir


YORGUN SAVAŞÇI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 160555 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KİTAP İNCELEME ve TANITIMI


Eserin Adı: Yorgun Savaşçı
Eserin Yazarı : Kemal TAHİR
Boyutu: 13x19x2 cm
Sayfa Sayısı: 488
Basıldığı Yer: İstanbul
Basıldığı Yayınevi: Yaylacık Basımevi
Basıldığı Tarih: 1996
Kaçıncı Baskı : 11. Basım


• YAZAR:

Kemal TAHİR

Kemal TAHİR İstanbul’da 1910 yılında doğmuştur. Deniz Subaylarından Tahir Bey’in oğludur. Cezayirli Gazi Hasan Paşa Rüştiyesini 1923 yılında bitirmiştir. 1928 ve 1938 yılları arasında Galatasaray Lisesinde okumuş hayatını kazanmak için okuldan ayrılarak çeşitli dergi ve gazetelerde çalışmıştır. On iki yıl siyasal inançlarından dolayı Çankırı, Malatya, Çorum, Nevşehir Cezaevlerinde yatmış, af kanunundan yararlanmış, o günden ölümüne kadar hayatını eserleriyle kazanmıştır. Sanata şiirle başlayan Kemal TAHİR, daha sonra hikaye ve roman alanında çalışmış; 1968 yılında Yorgun Savaşçı romanıyla Cumhuriyet Gazetesinin, Devlet Ana romanıyla da Türk Dil Kurumu’nun roman ödüllerini kazanmıştır. Kırk bir yıl sanatla içice yaşayan Kemal TAHİR İstanbul’da 1973 yılında ölmüştür.

BAŞLICA YAPITLARI: Devlet Ana, Kurt Kanunu, Namusçular, Karılar koğuşu, Bir Mülkiyet Kalesi, Hür Şehrin İnsanları, Bozkırdaki Çekirdek ve Yorgun Savaşçı’dır.

• ESER:

Türü: Roman
Teması: Mütareke devrinin bulanık havası ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk direnme ve örgütlenme hareketleridir.
Eserin Yazılmasındaki Amaç: Kurtuluş Savaşı zamanında Topçu Yzb. –Cehennem – Cemil’in düşmana karşı Türk Halkını örgütlemesini ve düşmanla mücadelesinde yaşanılan olayların bilinmesi ve Türk halkının ne zorluklar içerisinde bugüne geldiğinin bilinmesi gerektiğidir. Eser bu amaca başarıyla ulaşmıştır.

• PLAN:

Eserin giriş bölümünde Cehennem Cemil’in teyze kızı Neriman’ la evlenmesi ve ittihatçı sıfatıyla kaçması yer alır. Anadolu’ ya geçmesi ve Manisa’yı düşmandan korumak için uğraşısı gelişme bölümünü oluşturur. Sonuç bölümünde ise Cemil’in Anadolu içlerine girmesi ve oluşturduğu güven ile örgütlenme yaratması anlatılmaktad...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.