abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
BASİT R-L-C ELEKTRİK DEVRE ÇÖZÜMLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 160740 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DENEY 04:BASİT R-L-C ELEKTRİK DEVRE ÇÖZÜMLERİ

DENEY 05:BİLİNMEYEN BİR DEVRE DEĞERİNİN BULUNMASI

DENEY 06: COS ’NİN
DÜZELTİLMESİ GÜNÜMÜZDEKİ RL DEVRESİNİN İNCELENMESİ

DENEYİN AMACI:Flüoresan Ampulün parçalarını ve çalışmasını öğrenmek cos ’nin önemini öğrenmek.

TEORİK BİLGİ:Bir AC üretecinin (generatörün),R,L ve C elemanlarını içeren seri bir devreye bağlandığını düşünelim.Eğer üretecin voltaj genliği ve frekansı ile R,L ve C değerleri birlikte verilirse devreden geçen akım,genlik ve faz sabiti cinsinden bulunabilir.İki veya daha fazla elemanı içeren daha karmaşık devreleri analiz ederken çalışmamızı basitleştirmek için fazör diyagramları olarak adlandırılan grafiksel yapıları kullanırız.Bu yapılarda,akım ve voltaj gibi alternatif nicelikler fazör denilen dönen vektörlerle temsil edilir.Fazörün dik eksen üzerindeki izdüşümü söz konusu niceliğin ani değerlerini,boyu ise niceliğin genliğini (maximum değeri)gösterir.Fazör saat yelkovanın tersi yönde döner.Sinüssel olarak değişen farklı fazlarda çeşitli akım ve voltajın toplamları yöntemi,bu işlemle oldukça basitleşmektedir.
İngiltere’nin Cornwall yöresinde yaşayan William Murdock adında bir iskoç,uzun denemelerden sonra 1792’de evini hava gazıyla aydınlattı.Altı yıl sonra bir fabrikayı aydınlatmak üzere bu yöntemi geliştirdi ve nihayet 1807’de Londra’daki caddelerden birinin aydınlatılmasında havagazı kullanıldı.1830’a gelindiğinde artık birçok kent havagazıyla aydınlatılıyordu.1891’de de İstanbul sokakları havagazı lambalarıyla donatıldı.Ama ‘yarasa kanadı’denen bu ilk lambalar hem çok hava gazı tüketiyordu,hem de pek güvenli değildi.1820’de J.B.Neilson adında bir İskoç,iki ayrı memeden gaz püskürten yeni bir model geliştirdi.Ne var ki bu lambanın çıplak ve titrek alevi de düzgün aydınlanma sağlayamıyordu.
1885’de Avusturyalı kimyacı Carl Auer von Wels back parlak bir buluşla,ısınınca akkor hale gelerek ışıldayan bir lamba gömleği yaptı.Aslında özel kimyasal maddeler emdirilmiş bir...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.