abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders vantuz abd çelik sanayi ilişkisi ılımlı veri diken dutu müzik günlük plan türklerin islamiyeti kabulü dolgu ibra dr.wilmut atatürkün çoçukluk anıları einsteina göre enerji fitat kurumsal bankacılık feodalizm ilkokul birinci sınıf eğitsel oyun acık hava basıncı tekstil stajı meleke batılılaşma süreci perçinlenme yasallaşma durdurmak vatan yahut silistre idol gazneli devleti savaşları enderun denetim soru listesi sabahçı yığma yapılar allahlık büyülteç hayal olmak dişli çark resimleri oks 3. tercih hidrolik fren düzensiz şekiller yerüstü suları işkin milimetrik embriyo nedir müzik eğitimi çerkez ethem olayı kristal boşalma analoji örnekleri narkotik çevre mühendis çevre projesi sinemanın özellikleri atatürk ilke aile hayatı sındırgı gauss mikroskobu kim buldu vitaminsizlik frenlenmek önburo elastomer varyak nedir kurban kesmek o sırada üremik bir parça el greco kanlı basur Zülcelâl koşu mantıkut tayr uzunluk olculeri haberlesme aracları resimleri jojoba birleşik kelimeler asbest yünü abrama dallı ilk otomobili kim yaptı dönem ödev kapağı zorlu atatürk ve özelikleri metretül hesaplam hürriyet kasidesi ahmet talat onay sokma zurnazen kimya öğretmenliği ittirme indikasyon pazarlama ve satıs peyami sefa 19 mayıs kompozisyon metafizikçi anlamazlık 1. dünya savaşı hakkında yazan yazar avlak jel sönmüş yanar dağları sabıkalı öss edebiyat ingilizce münazara


AB ÜYELİĞİNİN ÜLKEMİZE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 160952 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AB üyeliğinin ülkemize sağlayacağı faydalar


Türkiye’nin üyeliği beş alanda AB’nin yapısında değişiklik yaratacaktır:
1. Türkiye’nin AB Parlamentosunda temsili
2. Türkiye’nin AB Konseyinde ve diğer organlarda temsili
3. Türkiye’nin AB bütçesine yapacağı katkı ve fonlardan alacağı pay
4. Malların serbest dolaşımı
5. İşgücünün serbest dolaşımı
Türkiye dahil aday ülkelerin nüfuslarının toplamı, mevcut AB nüfusunun %45,4’ünü, Türkiye hariç ise %28’ini oluşturmaktadır. Türkiye’nin bu nüfus ağırlığı, AB içindeki dengeleri köklü bir şekilde değiştirmektedir.
AB parlamentosu halen 626 üyeden oluşmaktadır. Burada en çok üyeye 99 parlamenterle Almanya, 87’şer parlamenterle İngiltere, Fransa ve İtalya sahiptirler. Türkiye, üyelik hakkı kazanması halinde AB Parlamentosuna en az İngiltere, Fransa ve İtalya kadar üye gönderecektir. Yani AB parlamentosunda en çok üyeye sahip ilk 5 ülke arasında yer alacaktır.
Avrupa Komisyonu 20 üyeden oluşmaktadır. Komisyonda Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere 2’şer, diğer ülkeler birer üye ile temsil edilmektedir. 2005 yılından itibaren üye sayısı 27’ye çıkacaktır. Aday ülkelerin tümünün üyeliğinden sonra muhtemelen komisyonda dönüşümlü üyelik sistemine geçilecek ve Türkiye bir üye ile burada temsil edilecektir. Ayrıca, tam üyelik halinde Türkiye komisyona bin kadar idari personel gönderecektir. AB Sayıştayı ve Avrupa Adalet Divanına da birer üye verecektir. Türkiye, gündeme göre ilgili bakanların katıldığı ve kararları bağlayıcı olan Avrupa Birliği Konseyine de iştirak edecektir. AB konseyinin 342 olan üye sayısına göre Türkiye bu organda, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya ile birlikte 29 üyeye sahip olacaktır. Bu sayı ile Türkiye, özellikle nitelikli oyla alınması gereken kararlarda ciddi söz sahibi olacaktır. Çünkü, bu sistemde 89 oy kararları engelleyebilmektedir.
1998 yılı verilerine göre Türkiye tam üye olması halinde AB bütçesine yılda 2,8 milyar ECU katkı yapacak, buna karşılık çeşitli fonlardan alacağı payl...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.