abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders adlanmak sızlamak sözlük bilgisi kalite çemberi camın üretimi kromoplast sosyal sigortalar kurumu yaldızlı hap düşsüz akarsu üzerindeki barajlar diplomatik adisyon reel faiz ve büyüme oranları metre kare hesaplanması hamurcu puantilizm geçirilmek peygamberlerin nitelikleri yeni şehirde bir öğle vakti adalet teşkilatı milin tanımı doğal akaryakıtlar cumhuriyetile ilgili özlü sözler tv seri imalat çelik görüntü aktarma ısı yalıtım malzemeleri işletmek sümbül ibrikçi aof soruları genç endüstri tezi açık pembe ab yargı tüzüğü dil ve edebiyat ilişkisi dolmuş gemiler biyolojik çesitlilik cirit sporunun özellikleri şathiye derya grafik fon parazitlik 2004-2005 türkçe günlük ders planları mustafa kemal paşanın 1919 yaptığı çalışmalar the sign of four pazarlama stratejisi otuz beş yaş şiiri fiyat staj raporlari iyonlaşma enerjisi sekreter staj defteri atlı yasak kitap prototip sultan melikşah karalı uv spektrofotometre yeraltı yerleşmeleri türk edebiyatı dönemleri madde başı fakih erozyon ve sonuçları azerbaycan türkiye ilişkileri kayısı kanalcık devlete karşı görev ve sorumluluklarımız oleik Fin Ugor nasreddin hocanın hayatı telefon ve telgraf gelişimi eski uygarlıklarda kullanılan sayı sistemi anlam özellik spor felsefesi silisyum nitrür dekoru söyleşme ata şözleri futures ayiraç balkanlar türkler yemen ah yemen melengiç warehousing almanların yemekleri ıonesco dostoyevski suç ve ceza jeans 1 gb düzeltici Hotanto krizantem mangan içinden geçmek şairanelik ödünç ada turizmi insan hakları ihlalleri erbiyum


AB ÜYELİĞİNİN ÜLKEMİZE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 160952 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AB üyeliğinin ülkemize sağlayacağı faydalar


Türkiye’nin üyeliği beş alanda AB’nin yapısında değişiklik yaratacaktır:
1. Türkiye’nin AB Parlamentosunda temsili
2. Türkiye’nin AB Konseyinde ve diğer organlarda temsili
3. Türkiye’nin AB bütçesine yapacağı katkı ve fonlardan alacağı pay
4. Malların serbest dolaşımı
5. İşgücünün serbest dolaşımı
Türkiye dahil aday ülkelerin nüfuslarının toplamı, mevcut AB nüfusunun %45,4’ünü, Türkiye hariç ise %28’ini oluşturmaktadır. Türkiye’nin bu nüfus ağırlığı, AB içindeki dengeleri köklü bir şekilde değiştirmektedir.
AB parlamentosu halen 626 üyeden oluşmaktadır. Burada en çok üyeye 99 parlamenterle Almanya, 87’şer parlamenterle İngiltere, Fransa ve İtalya sahiptirler. Türkiye, üyelik hakkı kazanması halinde AB Parlamentosuna en az İngiltere, Fransa ve İtalya kadar üye gönderecektir. Yani AB parlamentosunda en çok üyeye sahip ilk 5 ülke arasında yer alacaktır.
Avrupa Komisyonu 20 üyeden oluşmaktadır. Komisyonda Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere 2’şer, diğer ülkeler birer üye ile temsil edilmektedir. 2005 yılından itibaren üye sayısı 27’ye çıkacaktır. Aday ülkelerin tümünün üyeliğinden sonra muhtemelen komisyonda dönüşümlü üyelik sistemine geçilecek ve Türkiye bir üye ile burada temsil edilecektir. Ayrıca, tam üyelik halinde Türkiye komisyona bin kadar idari personel gönderecektir. AB Sayıştayı ve Avrupa Adalet Divanına da birer üye verecektir. Türkiye, gündeme göre ilgili bakanların katıldığı ve kararları bağlayıcı olan Avrupa Birliği Konseyine de iştirak edecektir. AB konseyinin 342 olan üye sayısına göre Türkiye bu organda, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya ile birlikte 29 üyeye sahip olacaktır. Bu sayı ile Türkiye, özellikle nitelikli oyla alınması gereken kararlarda ciddi söz sahibi olacaktır. Çünkü, bu sistemde 89 oy kararları engelleyebilmektedir.
1998 yılı verilerine göre Türkiye tam üye olması halinde AB bütçesine yılda 2,8 milyar ECU katkı yapacak, buna karşılık çeşitli fonlardan alacağı payl...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.