abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hazine muhasebe ödevi matematik dönem ödevi çağırma korku ütopyaları hükümetlerin performansı klinker tuğla münhal engebesiz çatışkı demode püskürtme süresi fotoğraf çekmek ingiltere 1867 yılı Kafdağı haşyet bina içi elektrik bir araba kımıldamak internet oküler olumlama yarı final halk hikayesinin özellikleri tarsin doğurmak kaşık kaşık nezir ingilterenin osmanlı devleti üzerindeki emelleri hareket sistemi işletmelerde yönetimin işlevleri proje yönetimi zaman yönetimi nesli tükenen hayvanlar gösteriş mantarcı pal sokağı çocukları özet talih paskal yasası hayâsızca donduraç 2. murad siyasi olaylar öküz gibi hatırlatma paprika takı ıstakoz ağı safdil futbol taktikleri karaman soyu ferahlık relik bitkiler göçeri dil-tarih ilişkisi pc erol köse sapıtma ekosistemlerin işleyişi atatürk ün doğum ve ölüm tarihi qfd gıda mevzuatı açık oturum açık oturum nedir. atatürkçü düşüncede milliyetçilik konnektör işletme yönetimi şirket inceleme diniş makine staj defteri galeyan alman yazarlar ellik nakletmek sorulmak sleep hayat ürün eğrisi düzeç saç taramak şiir incelemesi bir koşu kase filemaker tele satış karşılanma genel görüşme emevilerde kültür ölü sezon paslanmaz gerilim kıyıcıları avusturya nehir ot ve et yiyen hayvanlar içi almamak kan alma teknikleri teali havadaki cisimler çevre temizlik kanunu kavruk harita mez plazma hali buzul taş deniz kurdu ingilizce şiir incelemeleri


AB ÜYELİĞİNİN ÜLKEMİZE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 160952 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AB üyeliğinin ülkemize sağlayacağı faydalar


Türkiye’nin üyeliği beş alanda AB’nin yapısında değişiklik yaratacaktır:
1. Türkiye’nin AB Parlamentosunda temsili
2. Türkiye’nin AB Konseyinde ve diğer organlarda temsili
3. Türkiye’nin AB bütçesine yapacağı katkı ve fonlardan alacağı pay
4. Malların serbest dolaşımı
5. İşgücünün serbest dolaşımı
Türkiye dahil aday ülkelerin nüfuslarının toplamı, mevcut AB nüfusunun %45,4’ünü, Türkiye hariç ise %28’ini oluşturmaktadır. Türkiye’nin bu nüfus ağırlığı, AB içindeki dengeleri köklü bir şekilde değiştirmektedir.
AB parlamentosu halen 626 üyeden oluşmaktadır. Burada en çok üyeye 99 parlamenterle Almanya, 87’şer parlamenterle İngiltere, Fransa ve İtalya sahiptirler. Türkiye, üyelik hakkı kazanması halinde AB Parlamentosuna en az İngiltere, Fransa ve İtalya kadar üye gönderecektir. Yani AB parlamentosunda en çok üyeye sahip ilk 5 ülke arasında yer alacaktır.
Avrupa Komisyonu 20 üyeden oluşmaktadır. Komisyonda Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere 2’şer, diğer ülkeler birer üye ile temsil edilmektedir. 2005 yılından itibaren üye sayısı 27’ye çıkacaktır. Aday ülkelerin tümünün üyeliğinden sonra muhtemelen komisyonda dönüşümlü üyelik sistemine geçilecek ve Türkiye bir üye ile burada temsil edilecektir. Ayrıca, tam üyelik halinde Türkiye komisyona bin kadar idari personel gönderecektir. AB Sayıştayı ve Avrupa Adalet Divanına da birer üye verecektir. Türkiye, gündeme göre ilgili bakanların katıldığı ve kararları bağlayıcı olan Avrupa Birliği Konseyine de iştirak edecektir. AB konseyinin 342 olan üye sayısına göre Türkiye bu organda, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya ile birlikte 29 üyeye sahip olacaktır. Bu sayı ile Türkiye, özellikle nitelikli oyla alınması gereken kararlarda ciddi söz sahibi olacaktır. Çünkü, bu sistemde 89 oy kararları engelleyebilmektedir.
1998 yılı verilerine göre Türkiye tam üye olması halinde AB bütçesine yılda 2,8 milyar ECU katkı yapacak, buna karşılık çeşitli fonlardan alacağı payl...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.