abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders mülhakat nükleer enerjinin zararları öz hacim dingi var olmak e-plan merkezi yönetim nedir hakanlık dal sınır yöntemi seri baglı dirençler kazara işlevselcilik neft kent incelemeleri betimleyici istatistik ve grafik doğal zenginlik kaynakları türkiyenin nüfus sorunu mufla ilk otomobil kim ve nasıl buldu çoçuk hakları ankiloz epoksi banka kredileri türkiye coğrafyası 12 mart istiklal marşının kabulü programı hünsa ulus kavramı türk bilimadamları oks zaman denemesi enerji formülleri inşaat staj müşteri elde tutuma harcama düğmesiz metalik bağ kara et 1071- 1453 yılları arası vahşiyane giyinme becerileri elektrik bulunuşu kimya gazlar 3. sınıf matematik soruları ankara savası doğal toksinler şirket pazarlama küre alanı atom modeli yapımı adezyon kuvveti çivi imalatı sinekli bakkal özet levent mete saffet performans değerlendirme örneği anneden bebeğe geçen maddeler memduh şevket esendal gang agırlık merkezi aromatik hidrokarbonlar kederli lûmbago oruç yemek yer cekimi eski zamanlarda para jeneratör nasıl çalışır ussallık 3. sınıf soru atatürkün bilim ve bilim adamı güneydoguda çıkarılan madenler ikiz idol olıver twıst özeti pavyon demirci arjantin spor ayakkabı osmanlıda vakıf sistemi gidon şemsî açıortay kenarortay eski haberleşme 1994 sonrası ekonomisi açıortay soruları fil harmandalı randıman ikametgah çocuk dergileri çarpanlara ayırma öss kaytarma burçak tesis mevsuf sesin oluşumu bağ-kur keyfiyet ihracatın finansmanı hatırlatmak atomla ilgili sorular taçsız


ATATÜRKÇÜLÜK VE DİĞER İDEOLOJİLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 161023 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRKÇÜLÜK VE DİĞER İDEOLOJİLER

Kemalizm, bir çağdaşlaşma-modernleşme” ideolojisidir. Kemalist devrim ve ideolojisinin hedefi; Türk toplumunu her alanda, akılcı ve bilimci bir metodla “Çağdaş, modern bir toplum” haline getirmektir. Nitekim Türkiye gibi gelişme yolundaki ülkelerin en yaygın ideolojilerinin “Modernleştirici Milliyetçilik” olduğunu söyleyen ve Kemalizm’i bu modernleştirici milliyetçilik ideolojisinin ilk uygulaması olarak kabul eden ünlü siyaset bilimcileri vardır.
Günümüzde modernleşme; Sosyalizm, Komünizm ve Faşizm gibi katı ideolojilerden farklı, esnek ve yumuşak bir ideoloji olarak kabul edilmekte ve bu ideolojinin laiklik, gerçekçilik, akılcılık ve milliyetçilik gibi ilkelere dayandığı vurgulanmaktadır. İşte biz de, “Kemalizm, millî hakimiyet prensibine dayalı bir demokratik-ekonomik kalkınma ve modernleşme ideolojisidir.” diyoruz.
Kemalist ideolojinin en önemli özelliği, “Akılcı ve bilimci bir davranış ve zihniyeti yansıtmasıdır.
Kemalizm katı bir doktrin değildir. Kemalizm, hareket ve dinamizmi önlediği gerekçesiyle çağın Marksizm-Leninizm, Faşizm, Nasyonal Sosyalizm gibi katı ve totaliter doktrinlere karşıdır. Kemalizm, sürekli çağdaşlık ve ilericilik demektir.
Çağımızdaki siyasal ideolojileri “totaliter” ve demokratik” olmak üzere ikiye ayırmak âdet olmuştur. Marksizm-Leninizm” solun, Nasyonal-Sosyalizm” ve Faşizm ise, sağın hoşgörüsüz ve totaliter ideolojileridir. Kemalizm ise akıl ve gözlemin bulgularına dayalı, demokratik ideolojiler arasında yer almaktadır.
Mustafa Kemal 1920 ve 1930’ların Komünist ve Faşist doktrin ve uygulamalarını görmüş ve fakat bunları reddetmiş bir liderdir. Mustafa Kemal’i kendinden önce gelmiş reformculardan ayıran nokta; Tanzimat hareketi gibi sadece kanun ve yönetim alanında kalmayıp, bütün hayatı içine alan bir değişiklik istemesiydi. Atatürk katı bir parti programı içinde doktrin oluşturmak yerine, bu işi akıl ve bilimin önderliği altında Türk toplumunun ihtiyaçlarına göre oluşturma yolunu seçmi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.