abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tc no bulma çin mutfağı sait faik abasıyanık son kuşlar makine staj dosyası staj dosyası yazma fırınlanma inkilap tarihi çığ ist kurtuluşu iletken direnci fantazi iplikler nasrettın hoca doğrama sahte anakonda ontolojik sığmak çevre temizligi uluslararası terörizm a.ş önsöz aysel kişiselleştirme turba gençlige hitabe armani hamilelik bu dünya bize matematik seriler küsurlu bük adı karışmak çıkarılabilir disk halat çekme adlî muson şehit etmek eski zaman kıyafetleri balkan antantı staj bilgisayar saat çiçeği bağımsızlık simgesi bayrak kayıtlı bilimin zararları osmanli toprak yonetimi fırsat bulmak ilginç buluş pik döküm makarnacı yahşi karışlamak acep ikinci abdulhamid islam başarı spss analizi döküm çamur emilme ingilizce günlük konuşma dil izzetinefis ısrarla sinir nedir suyun yoğunluğu iskonto peyda eyme seminer ödevleri gazete ve dergilerin önemi erozyon en çok hangi bölgelerde danışmak elktrik gem almamak refik halid karay ev sahibi dünü bugünü ve yarını koramiral bitkisel ve hayvansal bilgiler vakit satış planı donatış girgin dipol-dipol etkileşimi insaat mühendisligi etobur ve otobur hayvanlar 17 avukatlık turan oflazoğlu sıkıntıda olmak 17.yüzyıl dünya edebiyatı yardım kurumları sıvı olcu birimleri mizahçı 1998 oys soruları kirecli toprak david copperfield gel git olayı balıklar nasıl boşaltım yaparlar avrupa birliği ve türkiye ilişkileri onulma kablo kopması çalışmanın önemi damgacı


BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 161652 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER


Matematik öğrenimimiz süresince her zaman denklemlerle karşılaşırız. Denklemlerin çok çeşitli tipleri bulunmaktadır. Bunların başlangıcı olan bir bilinmeyenli denklemleri bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

Bir bilinmeyenli denklemlerde; bir adet değişken bulunur. Bunların nasıl çözülmesi gerektiğine geçmeden önce bazı temel bilgileri gözden geçirmekte yarar vardır.

• Bir denklemde toplama sırasını değiştirmek, onların toplama sonucunu değiştirmez.

Örnek:

• Herhangi bir sayıyla 0’ın toplanması yine o sayıyı verir.

Örnek:

• Bir denklemin her iki tarafı da birbirine eşit olduğu için, her iki tarafa birden uygulamak şartı ile aynı sayıyı eklemek veya çıkarmak denklemin eşitliğini bozmaz.

Örnek:

• Eşitlikleri çözerken, toplama ve çıkarmanın birbirlerinin tersi işlemler olduğunu unutmayınız. Toplama ve çıkarma kullanarak eşitlikleri çözerken önce hangi işlemin uygulanacağına karar verin, sonra bunu yoketmek için tersi işlemi kullanın.

Örnek:

1.


2.• Çarpma ve bölme işlemi içeren denklemlerde parantez ( ) içindeki işlemler önce yapılır. İşlem sırasında öncelikle çarpma ve bölme, sonra toplama ve çıkarma yapılır.

• Çarpma üç ayrı şekilde gösterilebilir:

• Bölme üç ayrı şekilde gösterilebilir:
• Çarpanların sırasını değiştirmek çarpma işleminin sonucunu değiştirmez.

Örnek:

• Herhangi bir sayının 0 ile çarpılması sıfırdır, 1 ile çarpılması ise çarpılan sayının kendisini verir.

Örnek:

• Bir denklemde her iki tarafı birden aynı sayıyla çarpar veya bölerseniz eşitlik bozulmaz.

Örnek:

• Denklemleri çözerken çarpma ve bölmenin birbirlerinin tersi işlemler olduğunu unutmayınız. Çarpma ve/veya bölme içeren denklemi çözmek için önce, hangi işlemin uygulanmış olduğunu görüp sonra o işlemin tersi işlemi uygulamak gerekir.

Örnek:

1.2.• Karışık işlemlerde, işlem sırası şöyledir:
Parantez ( ) içindeki işle...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.