abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders selçuk müfettiş gogol türk bilimadamları daglarımız nana karama metaryel transmisyon ingilizce ogrenme makine muhendisliği odunculuk ringa ak yem afişçi dağıtım evi sapa biyoenerji lazer sogutma gerekçesiz strüktürel kameralar erkenden zarf fiil eki 18 yüzyılda osmanlı toplum yapısı oteller ruh sağlığı ve davranış bozukluğu kanser yapıcı çarçabuk matematikte mantık geometri ne zaman bulundu ay ve şenlik ateşleri kubat 3 sınıf slaytlar animasyon sanatı housekeeping çakşırlı satmak türkçe hazır cv poliol bilgisayar sorun ve çözüm staj halkla iliskiler kampanyasi dagın otekı yuzu ampulun tarihi ödyometre globalleşme etkileme analitik bütçe fonksiyonlarla ilgili çıkmış sorular okulda klasik öğretim melekler ile ilgili sozler soluk bağımsız türk devletleri çözümlü sorular gres pompası çevre temizligi tuğla nedir işletmeci ağzından kimyasal olay nedir gece yatısı çekim pek doku lise 1 fizik konuları destansı anlatım nedir elemek asetat radar sistemleri ondalık sayılar sorular sofa formalist uyuz etmek basınç aletleri turk bayragi müslüman gürcüler cinsellik hipotes yatuğan flört emeklilik konferans nasıl olmaktadır aktüel hazırlık nahiv soğuk şekillendirme erin ankastre şan oks okul puan kalın kafa sağ akçe sargılamak fidan biti amonyum sülfat çöktürülmesi kalça eklemi ana dil döşeme yöntemleri annemin hikayesi ekmek işçileri atasozler ve aciklamalar


BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 161652 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİR BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER


Matematik öğrenimimiz süresince her zaman denklemlerle karşılaşırız. Denklemlerin çok çeşitli tipleri bulunmaktadır. Bunların başlangıcı olan bir bilinmeyenli denklemleri bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

Bir bilinmeyenli denklemlerde; bir adet değişken bulunur. Bunların nasıl çözülmesi gerektiğine geçmeden önce bazı temel bilgileri gözden geçirmekte yarar vardır.

• Bir denklemde toplama sırasını değiştirmek, onların toplama sonucunu değiştirmez.

Örnek:

• Herhangi bir sayıyla 0’ın toplanması yine o sayıyı verir.

Örnek:

• Bir denklemin her iki tarafı da birbirine eşit olduğu için, her iki tarafa birden uygulamak şartı ile aynı sayıyı eklemek veya çıkarmak denklemin eşitliğini bozmaz.

Örnek:

• Eşitlikleri çözerken, toplama ve çıkarmanın birbirlerinin tersi işlemler olduğunu unutmayınız. Toplama ve çıkarma kullanarak eşitlikleri çözerken önce hangi işlemin uygulanacağına karar verin, sonra bunu yoketmek için tersi işlemi kullanın.

Örnek:

1.


2.• Çarpma ve bölme işlemi içeren denklemlerde parantez ( ) içindeki işlemler önce yapılır. İşlem sırasında öncelikle çarpma ve bölme, sonra toplama ve çıkarma yapılır.

• Çarpma üç ayrı şekilde gösterilebilir:

• Bölme üç ayrı şekilde gösterilebilir:
• Çarpanların sırasını değiştirmek çarpma işleminin sonucunu değiştirmez.

Örnek:

• Herhangi bir sayının 0 ile çarpılması sıfırdır, 1 ile çarpılması ise çarpılan sayının kendisini verir.

Örnek:

• Bir denklemde her iki tarafı birden aynı sayıyla çarpar veya bölerseniz eşitlik bozulmaz.

Örnek:

• Denklemleri çözerken çarpma ve bölmenin birbirlerinin tersi işlemler olduğunu unutmayınız. Çarpma ve/veya bölme içeren denklemi çözmek için önce, hangi işlemin uygulanmış olduğunu görüp sonra o işlemin tersi işlemi uygulamak gerekir.

Örnek:

1.2.• Karışık işlemlerde, işlem sırası şöyledir:
Parantez ( ) içindeki işle...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.